fbpx

Najpierw funkcja, potem radość! Podstawy ergonomii wnętrza. Lekcja aranżacji nr 4.

by Home on the Hill
ergonomia wnętrza

ergonomia wnętrza

Kiedy urządzamy wnętrze skupiamy się na stylu, kolorach, na wyborze mebli, które nam się podobają, na tym, żeby było po prostu pięknie. Jednak nim do tego wszystkiego dojdziemy, najpierw musimy przemyśleć odpowiednią ergonomię naszego pomieszczenia. Wnętrze musi być funkcjonalne, wygodne, dobrze nam służyć. Nasze mieszkania powinny być bezpieczne i komfortowe, tylko wtedy będziemy mogli w pełni się z nich cieszyć i mówić o dobrze zaprojektowanej przestrzeni. 

Dobrze zaprojektowane mieszkanie to przede wszystkim takie, które jest wygodne, które ma odpowiednio przemyślane rozwiązania. Opowiem Wam teraz o podstawowych zasadach ergonomii, które pomogą Wam stworzyć funkcjonalny dom.


Poprzednie części cyklu:


Ergonomia wnętrza

Czynniki wpływające na ergonomię

ergonomia wnętrza

ergonomia wnętrza

 Ergonomia wnętrza to po prostu zadbanie o to, aby było dostosowane do potrzeb przebywających w nim osób.

Ergonomia sprawia, że wnętrze jest bezpieczne, funkcjonalne, że będziemy mogli w pełni z niego korzystać i z łatwością się po nim poruszać. Ergonomiczne wnętrze zapewnia komfort zarówno podczas wypoczynku, jak i wykonywania jakichkolwiek czynności. Poniżej kluczowe czynniki, które wpływają na bezpieczeństwo i wygodę użytkowanych przez nas pomieszczeń.

Podstawowe czynniki wpływające na ergonomię to:

 • Wielkość pomieszczenia
 • Oświetlenie
 • Układ wnętrza
 • Odpowiednie umeblowanie
 • Czystość powietrza i temperatura

Powyższe warunki mają ogromny wpływ na jakość użytkowania wnętrza. Zbyt małe pomieszczenia odbijają się negatywnie na naszą psychikę, niedoświetlone utrudniają nam prawidłowe z nich korzystanie. Zbyt wysoka temperatura wpływa na nasz gorszy nastrój, a źle dobrane meble denerwują. Musimy dobrze zaplanować układ tak żebyśmy mieli swobodny dostęp do wszystkich elementów pomieszczenia i mogli się po nim swobodnie poruszać.

 Jeśli to zaniedbamy, to może się okazać, że później uderzamy drzwiami o stół, nie mamy jak dostać się do fotela, a żeby usiąść na kanapie, musimy przesuwać stolik. Kluczową rzeczą jest zapoznanie się z podstawowymi wymiarami, które pomogą nam rozplanować wnętrze. W tym przypadku większość architektów zagląda do Podręcznika projektowania architektoniczno-budowlanego autorstwa Ernesta Neuferta, który jest taką architektoniczną biblią;). Neufert poświęcił wiele lat swojego życia na mierzeniu wszystkiego, co dało się zmierzyć. Stworzył podstawowe normy, które pomagają w zachowaniu ergonomii wnętrza. W swoim podręczniku podaje znormalizowane wymiary wielu przedmiotów otaczających człowieka na co dzień.

Projekt funkcjonalny wnętrza

Chcąc zaprojektować wygodną przestrzeń, musimy koniecznie do takich ergonomicznych norm się zastosować. Przykładem chociażby jest to, ile powinniśmy zaplanować miejsca na stół. Jeśli za stołem znajduje się ściana to takie minimum odległości to 55 cm, tak żeby móc odsunąć krzesło i wstać, jeśli zaś ma być swobodne przejście to odległość, jaką powinniśmy zaplanować, powinna wynosić ok 110 cm. Jeśli to zaniedbamy, nie policzymy dokładnie, to może się później okazać, że nie ma jak się dostać do połowy krzeseł przy stole.

Wszystkie te rzeczy trzeba wziąć pod uwagę, planując przestrzeń, dlatego na samym początku warto stworzyć projekt funkcjonalny wnętrza. Na jego podstawie możemy przeanalizować różne konfiguracje mebli, ustawienia, możliwości aranżacyjne przestrzeni.

Poniżej przykład, który już kiedyś Wam pokazywałam. Salon wielkości 13 m2 i trzy propozycje układu funkcjonalnego:

jak zaplanować układ funkcjonalny wnętrza ergonomia wnętrza

Jaki widzicie, nawet tak niewielka przestrzeń daje spore pole do różnych układów z zachowaniem zasad ergonomii oraz pozwala na różne opcje stylistyczne. Wiem, że czasami rozpaczliwie potrzebujemy większej ilości tych metrów, ale nie ma co się załamywać, naprawdę w każdym wnętrzu można wygodnie i pięknie mieszkać, grunt to dobrze je przeanalizować i zaprojektować.

Najlepiej sobie wszystko rozrysować, policzyć, pamiętajcie, aby wziąć pod uwagę wymiar mebli po rozłożeniu (otwarciu drzwi, wysunięciu szuflad). Sprawdźmy, czy będziemy mogli swobodnie otwierać szafę, czy drzwiczki górnych szafek w kuchni nie będą zawadzać o wiszącą lampę itd. Zaplanujmy wygodne przejścia, jeśli weźmiemy te wszystkie czynniki pod uwagę to z łatwością dobierzemy odpowiednie wymiary mebli. Miarka i kalkulator to nasi najlepsi przyjaciele podczas urządzania mieszkanie.

Podstawowe wymiary w kuchni, jadalni i łazience

ergonomia wnętrza

ergonomia wnętrza

To teraz czas na ściągę. Poniżej podstawowe wymiary, odległości, które koniecznie trzeba wziąć pod uwagę urządzając kuchnię, jadalnię, czy łazienkę. W tych pomieszczeniach ergonomia jest kluczowa, pamiętajcie o tym! Źle zaprojektowany układ funkcjonalny w kuchni sprawi, że ciężko będzie się w niej gotować, rozkładać zakupy itd. A w łazience moze dojść do tego, że nie będziemy mieli jak swobodnie korzystać z podstawowej armatury.

Podstawowe wymiary w kuchni

 • Optymalna wysokość blatu to 90 cm
 • Minimalna odległość pomiędzy szafkami wiszącymi a blatem to 50 cm.
 • Minimalna głębokość blatu to 60 cm.
 • Po obu stronach kuchenki powinno być minimum 20 cm wolnej przestrzeni (nie dosuwajmy jej bezpośrednio do ściany, bądź szafki kuchennej)
 • Jeśli chcemy mieć szafki naprzeciwko siebie bądź wyspę to musimy zaplanować minimum 120 cm wolnej przestrzeni.
 • Główne miejsce do pracy w kuchni (wolny blat roboczy) musi wynosić minimum 80 cm

W ergonomicznej kuchni wszystko powinno być w zasięgu rąk i wzroku, tak żebyśmy nie musieli wspinać się na drabinkę, chcąc wyciągnąć z szafki pieprz. Planując kuchnię musimy  zadbać też o bezpieczeństwo, na przykład kuchenka powinna być oddalona od okna, o co najmniej 50 cm.

Podstawowe wymiary jadalni

 • Wysokość stołu  ok 75 cm
 • Siedzisko krzesła przy stole to ok 40×50 cm
 • Na jedną osobę przy stole powinniśmy zaplanować minimum 60 x35 cm
 • Minimalna głębokość stołu to 80 cm
 • Jeśli za plecami stołu jest ściana to musimy zaplanować odległość od krzesła ok 55 cm na swobodne wstawanie
 • Jeśli ma być przejście za stołem to minimalna wolna przestrzeń wynosi 110 cm

Najmniej miejsca zajmuje prostokątny stół bez krzeseł u szczytu.

Kiedy dodamy krzesła u szczytu musimy doliczyć sporo miejsca:

Podstawowe wymiary w łazience

Kabina prysznicowa:

 • Wymiar standardowej kabiny 80 cm szerokość x 80 cm głębokość
 • Bateria na wysokości ok 110 cm
 • Deszczownica na wysokości ok 230 cm
 • Przed kabiną musi być wolna przestrzeń min 90-100 cm tak aby można było swobodnie otwierać drzwi

Odległość pomiędzy kabiną a:

 • WC – minimum 20 cm
 • Umywalką – 30 cm

Minimalne przejście w łazience 70 cm

Minimalna szerokość przestrzeni na WC 65 cm

Mam nadzieję, że te kilka podstawowych zasad pomoże Wam w zaplanowaniu funkcjonalnej przestrzeni, z której będzie Wam się w komfortowy sposób korzystało. Prawidłowa ergonomia wnętrza sprawia, że dom jest bezpieczny, i że w pełni wykorzystujemy jego potencjał. Koniecznie też sprawdźcie, jak urządzać wnętrze za pomocą linii.


Na naszym  Instagramie czekają na Was kolejne inspirujące treści:)

 

Zobacz również

2 komentarze

Aleksandra 5 czerwca, 2021 - 6:25 pm

Funkcjonalność to podstawa, sama muszę się czasami otrząsnąć jak mi coś do głowy przyjdzie i postawić najpierw na ergonomię, a dopiero w następstwie tego na „ładność”

Odpowiedz
Kasia 7 czerwca, 2021 - 12:46 pm

Oj chyba każdy tak ma!

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Drogi Czytelniku, Chcielibyśmy poinformować, iż zaktualizowaliśmy naszą Politykę Prywatności. W tym dokumencie dowiesz się jakie dane osobowe mogą być przetwarzane oraz w jakim celu to robimy. Znajdziesz również informację jakie prawa przysługują Tobie w związku z przetwarzaniem danych. Aby móc w pełni korzystać z naszej strony, prosimy Ciebie o akceptację naszej Polityki Prywatności. Akceptuję Czytaj więcej