fbpx

Wnętrze jako całość – urządzaj za pomocą linii. Sztuka aranżacji lekcja nr 3.

by Home on the Hill
linie we wnętrzach

linie we wnętrzach

Urządzając wnętrze, musimy myśleć o nim, jak o całości. Nie skupiajmy się na jednym pojedynczym pomieszczeniu. Wszystkie muszą się wzajemnie przenikać, być spójne, tworzyć jedność. Dzięki temu wnętrze będzie sprawiało wrażenie dopracowanego, większego, będziemy eksponować to, co w nim najlepsze. Dziś opowiem Wam o tym, jak sprawić, żeby nasz dom był spójny i jak podczas jego aranżowania wykorzystać linie. To właśnie nimi możemy w prosty sposób zaczarować nasz dom.


Dzisiejszy tekst to darmowy fragment e-booka „Sposób na dom – jak szybko i skutecznie odmienić wnętrze”, w którym znajdziecie mnóstwo praktycznych zasad i prostych trików na samodzielne zaaranżowanie przestrzeni. Dzięki niemu w łatwy sposób odmienicie każde pomieszczenie, stworzycie swoje wymarzone gniazdko. Cały czas pracuję nad materiałem, e-book będzie naprawdę niezwykle obszerny, więc jeszcze trochę zajmie mi jego pisanie, ale już dziś postanowiłam podarować Wam jego fragment:)

Sztuka aranżacji lekcja nr 3.

Wnętrze jako całość

Aby sprawić, że wnętrze będzie tworzyć dobrze zgraną całość, musimy zastosować kilka prostych trików. Ludzki wzrok lubi powtarzalność. Możemy z łatwością podkreślać we wnętrzu to, co najpiękniejsze, kierować tam uwagę, eksponować atuty. Jeśli chcemy uzyskać wrażenie spójnego wnętrza, to wystarczy powielać w nim motywy. To może być na przykład kolor – decydując się na żółte dodatki, nie ograniczajmy się jedynie do poduszek na sofie. Wprowadzając barwę do wnętrza zadbajmy, żeby wystąpiła w kilku miejscach. Dzięki temu będzie takim znacznikiem, będzie przyciągać uwagę, a jednocześnie spajać różne pomieszczenia. Nie musi być tego dużo, grunt to rozwaga. Wyobraźcie to sobie – na wejściu żółte, stylowe wieszaki i niewielki dywanik w tym odcieniu, dalej przechodzimy do otwartego salonu, gdzie na sofie leżą cytrynowe poduszki, w aneksie kuchennym na otwartej półce są wyeksponowane żółte kubki. Przechodzimy do sypialni, którą zdobi ładna narzuta w tym samym odcieniu. W łazience wiszą żółte ręczniki.

Nie jest tego wcale dużo, ale dzięki powtarzalności nasz wzrok łatwo wynajduje te elementy, a nasz mózg lubi regularność, dobrze się w tym czuje, dzięki czemu odbieramy wnętrza jako dopracowane, spójne i estetyczne.

sztuka aranżacji

sztuka aranżacji

Sztuka aranżacji

Postaw na podobne materiały

Oczywiście to nie musi być tylko kolor, to mogą być podobne materiały, na przykład marmur, albo ten sam rodzaj drewna przewijający się w całym mieszkaniu. Do wszystkich pomieszczeń wybierajmy te same drzwi, starajmy się, jak najmniej dzielić podłogę. Naszym wspólnym punktem może być sztukateria przewijająca się w różnych pomieszczeniach, podobne galerie obrazów, ramki, czy lustra. Coś, co będzie spajać dany dom w całość, gdzie będzie widać, że wszystko zostało naprawdę dobrze przemyślane.

Nie oznacza to, że mamy wybierać same rzeczy od kompletu, stawiać meblościanki, nie eksperymentować. To są dwie zupełnie różne sprawy. Po prostu powtarzalnymi elementami przyciągamy wzrok, ale nie może być tego za dużo, bo inaczej nie spełni to swojego zadania, a efekt będzie nudny i nijaki. Takie wyróżniające się elementy tworzą pewną drogę, prowadzą nasz wzrok, mózg ich wyszukuje, dzięki temu możemy przyciągać uwagę w te miejsca, które chcemy podkreślić, zaakcentować.

linie we wnętrzach

Linie we wnętrzach

Twórzmy linie. To najmocniejsze optyczne narzędzie. Dzięki nim możemy stworzyć optyczne iluzje, poszerzać, wydłużać, czy skracać wnętrze. Liniami tworzymy głębię. Możemy w ten sposób rozmieszczać przedmioty, meble. Kadrujmy swoje pomieszczenia, sprawdzajmy, co jest na linii naszego wzroku, czy czegoś nie brakuje, czy nie chcemy, aby prowadził nas dalej. Niech linie prowadzą do centrum, które efektownie zdobi wnętrze. Na przykład do pięknej galerii, stylowej sofy, czy też ciekawego mebla. Różnymi dodatkami, obrazami, czy też meblami możemy prowadzić wzrok w określonym kierunku. To my wyznaczy optyczne ścieżki w naszym domu.

linie we wnętrzach

linie we wnętrzach

linie we wnętrzach linie we wnętrzach

Wnętrza – modelowanie liniami

Linie poziome

Zastosowanie lin poziomych we wnętrzu na przykład za sprawą boazerii, tapety, podłogi itd., sprawi, że wnętrze będzie optycznie wydawać się szersze.

linie we wnętrzachlinie we wnętrzach

Linie pionowe

Jeśli chcemy sprawić, żeby pomieszczenie wydawało się wyższe, zaakcentujmy linie pionowe. Możemy to zrobić za pomocą tapety, ale również możemy postawić wysokie, wąskie meble, lampy, które oszukują wzrok i sprawią, że wnętrze będzie wydawać się wyższe.

linie we wnętrzach

linie we wnętrzach

Linie we wnętrzach – linie okrągłe

Zaokrąglone linie zmiękczają wnętrze, dodają przytulności, pomagają załagodzić efekt surowości. Możemy dodać je za pomocą okrągłych dywanów, poduszek, czy też mebli na przykład stołu.

mały salon jak urządzić

Pamiętajcie, że najważniejsza zasada to myślenie o wnętrzu, jako o całości.  To pierwszy krok do sukcesu:) . Mam nadzieję, że dzisiejszy artykuł sprawił, że dowiedzieliście się czegoś nowego, że łatwiej będzie Wam zaaranżować wnętrze. Korzystajcie z dobrodziejstw linii, można nimi wiele zdziałać, wyznaczać ścieżki wzroku, ale także zaczarować wizualnie przestrzeń. Na dziś to już wszystko, do napisania!


Zobacz również

REGAŁ JAK Z INSTAGRAMA, CZYLI JAK STYLIZOWAĆ PÓŁKI? SZTUKA ARANŻACJI LEKCJA NR 1 – GRUPOWANIE PRZEDMIOTÓW.

 

Zobacz również

9 komentarzy

Julka 19 kwietnia, 2021 - 2:55 pm

Bardzo ciekawy tekst. Nigdy wcześniej nie zwróciłam uwagi na to jak ogromne znaczenie mają linie w urządzaniu mieszkania! Muszę koniecznie przemycić te rozwiązania i nieco przeorganizować salon. 🙂

Odpowiedz
Dorota 20 kwietnia, 2021 - 10:41 am

Dziękuję za ten wpis 🙂 szukam ostatnio inspiracji na mały remont salonu i sypialni, a teraz wiem nieco więcej o tym, na co zwracać uwagę 🙂

Odpowiedz
Michał 23 kwietnia, 2021 - 2:06 pm

Bardzo ciepłe wnętrze, super 😀

Odpowiedz
Karolina Myśliwiec 26 kwietnia, 2021 - 11:44 am

Przyjemnie mi się to czytało 🙂 Dla mnie moje całe mieszkanie jest jakąś spójnością, nawet mimo różnych styli w odmiennych pomieszczeniach. Lubię luźne podejście do takich rzeczy 🙂

Odpowiedz
Natalia 5 maja, 2021 - 12:43 pm

masa inspiracji 😀 świetny wpis!

Odpowiedz
Aleksandra 5 maja, 2021 - 10:20 pm

Linie mają ogromne znaczenie, u mnie dodatkowo jak coś nie jest wg linii równo to jest źle 🙂

Odpowiedz
Olga 12 maja, 2021 - 2:30 pm

Dzięki za ten wpis! Akurat jestem na etapie urządzania mieszkania, więc BARDZO się przyda 🙂

Odpowiedz
Nina 9 czerwca, 2021 - 10:26 am

Sztuka aranżacji wydaje się taka łatwa, jak już się zagłębi w ten temat to jednak jest całkowicie inaczej.

Odpowiedz
Marta 3 sierpnia, 2021 - 11:25 am

Bardzo fachowe porady. Tak jak w malarstwie istnieją zasady perspektywy i proporcji, tak i nie może ich zabraknąć w projektowaniu wnętrza. Zresztą nasz umysł sam zmierza do porządkowania świata wokół nas.

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Drogi Czytelniku, Chcielibyśmy poinformować, iż zaktualizowaliśmy naszą Politykę Prywatności. W tym dokumencie dowiesz się jakie dane osobowe mogą być przetwarzane oraz w jakim celu to robimy. Znajdziesz również informację jakie prawa przysługują Tobie w związku z przetwarzaniem danych. Aby móc w pełni korzystać z naszej strony, prosimy Ciebie o akceptację naszej Polityki Prywatności. Akceptuję Czytaj więcej