fbpx

Jak przerobić płot panelowy na drewniany? Instrukcja krok po kroku!

by Home on the Hill
Jak przerobić płot panelowy na drewniany? Instrukcja krok po kroku!

Jak przerobić płot panelowy na drewniany? Instrukcja krok po kroku!

Z przodu naszej działki był najtańszy, brzydki płot panelowy. Nie wyglądało to zbyt dobrze, od początku wiedzieliśmy, że będziemy go przerabiać. Marzyło mi się piękne drewniane ogrodzenie. Białe deski całkowicie odmieniły przestrzeń, sprawiły, że przód prezentuje się dużo lepiej. Zyskaliśmy też nowe wnętrze ogrodowe i w końcu to wszystko zaczyna jakoś wyglądać. Dziś pokażemy Wam krok po kroku jak przerobić płot panelowy na drewniany. Zaczynamy!

Mój Mąż jak zwykle wszystko zrobił sam, zakasał rękawy i wyczarował piękne ogrodzenie. Taki drewniany płot dodaje klimatu, sprawia że przód naszego domu dużo lepiej się prezentuje. Wiem, że wiele osób zastanawia się jak przerobić zwykły płot panelowy, dlatego postanowiliśmy przygotować dla Was DIY. Samodzielnie wykonane drewniane ogrodzenie pozwala znacznie zaoszczędzić pieniądze, a wcale nie jest to trudne do zrobienia, zresztą zaraz sami się o tym przekonacie.

Jak przerobić płot panelowy na drewniany? Instrukcja krok po kroku!

Materiały użyte:

  • Deski poziome ogrodzenia: 120×21 świerk skandynawski
  • Maskownice słupków oraz wsporniki środkowe: 90×21 świerk skandynawski
  • Mocowanie desek do słupków stalowych i drewnianych: kantówka 45×45 świerk skandynawski
  • Słupki drewniane na nową cześć ogrodzenia: kantówka 90×90 sosnowa
  • Wkręty nierdzewne do mocowania desek
  • Do mocowania kantówki do słupków metalowych: pręt gwintowany fi 8 z nakrętkami i podkładkami
  • Do mocowania kantówki do słupków drewnianych: Wkręt do drewna 8×70
  • Kotwy do betonu do mocowania słupków
  • Beton B20 (około 35 -40 kg na jeden otwór)
  • Do wykończenia ogrodzenia użyliśmy podkładu impregnującego Drewnochron Grunt R oraz farbę nawierzchniową Flugger 04 Wood Tex Opaque w kolorze białym.

Wykonanie:

Najpierw zajęliśmy się nową częścią ogrodzenia gdzie wykopaliśmy otwory pod słupki drewniane na głębokość 50 cm. Następnie zalaliśmy je betonem b20 i umieściliśmy w nich kotwy do betonu, które zostały wypoziomowaliśmy i ustabilizowaliśmy deskami by się nie przesuwały.

W starej części ogrodzenia zaczęliśmy od zdemontowania paneli metalowych. Następnie przymocowaliśmy kantówki drewniane do stalowych słupków za pomocą prętu gwintowanego, który został przycięty flexem na odpowiednią długość. Kantówki przed przykręceniem zostały zabezpieczone gruntem impregnującym.

Jak przerobić płot panelowy na drewniany?

Kolejnym krokiem było mocowanie desek do przykręconych kantówek z zachowaniem ustalonego odstępu. U nas było to 5 cm, które wyznaczaliśmy odpowiednio przyciętym kawałkiem kantówki. Deski zostały przykręcone wkrętami nierdzewnymi (do tarasu) po dwa na każdą stronę.

Jak przerobić płot panelowy na drewniany

Następnym krokiem w nowej części ogrodzenia było zamontowanie i wypoziomowanie słupków drewnianych, które przykręciliśmy do kotwy wkrętami do drewna. Przed przykręceniem warto je zabezpieczyć gruntem.

Po zamontowaniu słupków przymocowaliśmy deski w ten sam sposób jak przy płocie mocowanym do słupków stalowych.

Na tym etapie rozpoczęliśmy malowanie ogrodzenia najpierw gruntem a następnie dwiema warstwami farby kryjącej.

Jak przerobić płot panelowy na drewnianyJak przerobić płot panelowy na drewniany? Instrukcja krok po kroku!

Na sam koniec zostało przygotowanie maskownic słupków stalowych z deski o grubości 9 cm. W tym celu najpierw je wymierzyliśmy, potem zabezpieczyliśmy gruntem i pomalowaliśmy farbą. Na koniec zostały przykręcone do ogrodzenia do drewnianej części z obu stron.

Tam gdzie płot był najdłuższy, czyli miejsca powyżej 2 metrów, zostały wzmocnione dodatkową deską mocowaną pionowo na środku przęsła.

płot drewniany diy

Niestety nie uniknęliśmy błędu i dwa słupki drewniane pokazane na poniższym zdjęciu trochę się bujają. Kotwa nie jest tak sztywna jak powinna być. Warto w tych miejscach zastosować inny rodzaj kotwy lub zabetonować dłuższy słup pokryty smołą w miejscu które będzie w ziemi.

Jak przerobić płot panelowy na drewniany

I gotowe! Płot prezentuje się naprawdę fajnie, udało nam się sporo zaoszczędzić. Będziemy jeszcze robić lekkie wzmocnienie na te dwie kotwy, ale mimo ostatnich wichur płot naprawdę się trzyma. Zdecydowanie całość zdała egzamin.

Mam nadzieję, że nasza instrukcja jak przerobić płot panelowy na drewniany, była dla Was przydatna, i że udało nam się wszystko jasno opisać. Koniecznie pochwalcie się swoimi ogrodzeniami, trzymam za Was kciuki i do napisania!

Zobacz również:

HAMAK BEZ DRZEW – TO MOŻLIWE! DIY.

Hamak bez drzew - to możliwe!

Zobacz również

11 komentarzy

Eliza 7 kwietnia, 2021 - 11:22 am

Powiem tylko tyle – o wow! To można tak piękny efekt uzyskać samemu? Może i ja spróbuje 🙂

Odpowiedz
Renata 7 kwietnia, 2021 - 11:39 am

Tak tu użyłabym bardziej stabilnych kotw w postaci takich opasek ze stożokowym szpikulcem. Ale pewnie da się to poprawić. Płot fantastyczny. Drewno to drewno. O niebo lepiej.
Bardzo fajny pomysł DIY.

Odpowiedz
Anonim 7 kwietnia, 2021 - 6:03 pm

Na tych opaskach czyli kotwach wbijanych też potrafi się bujać. Myślę, że najlepiej to faktycznie zamurować kantówki pokryta smołą.

Odpowiedz
waterblock 19 kwietnia, 2021 - 1:37 pm

Nie sądziłam, że można to samemu zrobić. Jak się ociepli to zabieramy się za to z mężem.

Odpowiedz
Natalia 21 kwietnia, 2021 - 12:46 pm

Bardzo mi się podoba taki efekt, super 😀

Odpowiedz
Aneta 21 kwietnia, 2021 - 1:26 pm

Woow, świetny pomysł i patent! Bardzo dużo się dowiedziałam, i nigdy bym nie powiedziała, że można to zrobić samemu, pozdrawiam!!

Odpowiedz
Judyta Gałagóra 22 kwietnia, 2021 - 2:29 pm

Świetny wpis, bardzo dobrze mi się go czytało, oby takich więcej! 🙂

Odpowiedz
Michał 23 kwietnia, 2021 - 1:07 pm

Świetny klimat się zrobił po tej zmianie 😀

Odpowiedz
Aleksandra 5 maja, 2021 - 10:18 pm

No wygląda to całkiem nieźle

Odpowiedz
Julianna 10 maja, 2021 - 2:19 pm

kawał dobrej roboty 😀 świetny efekt

Odpowiedz
inox3dsystem 13 maja, 2021 - 2:05 pm

Całkowicie inny klimat jest po tej zmianie, oczywiście na plus. Wygląda to świetnie.

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Drogi Czytelniku, Chcielibyśmy poinformować, iż zaktualizowaliśmy naszą Politykę Prywatności. W tym dokumencie dowiesz się jakie dane osobowe mogą być przetwarzane oraz w jakim celu to robimy. Znajdziesz również informację jakie prawa przysługują Tobie w związku z przetwarzaniem danych. Aby móc w pełni korzystać z naszej strony, prosimy Ciebie o akceptację naszej Polityki Prywatności. Akceptuję Czytaj więcej