


Jak zaprojektować swoja szafę?
Urządzając wnętrze, staramy się maksymalnie wykorzystać przestrzeń, by było funkcjonalne i dobrze nam służyło. Tak samo przy urządzaniu garderoby i projektowaniu szafy. To miejsce, które musimy sprytnie rozplanować i dostosować do swoich potrzeb. Dziś porozmawiamy o tym, jak dosłownie w kilku krokach zaplanować swoją szafę idealną, co koniecznie musimy wziąć pod uwagę. Pokażę Wam przykładowe wnętrza szaf, najróżniejsze dostępne rozwiązania. Porozmawiamy też o urządzaniu garderoby, zarówno większej, jak i w wersji mini, a nawet garderoby na poddaszu ze skosem. Zaczynamy!
Niezależnie od tego, czy mamy do dyspozycji dużą, wygodną garderobę, stanowiącą osobne pomieszczenie, czy jedynie niewielką wnękę w sypialni, w której mieści się tylko jedna szafa, każdą taką przestrzeń musimy dobrze przemyśleć. Obecnie jest dostępnych mnóstwo ciekawych rozwiązań, które pomogą nam dobrze zagospodarować miejsce przechowywania ubrań, i dzięki którym z łatwością utrzymamy porządek. Partnerem dzisiejszego wpisu jest IKEA i to na przykładzie ich produktów pokażę Wam najróżniejsze możliwości i proste sposoby na zaplanowanie szafy, która będzie funkcjonalna i w maksymalny sposób wykorzystana.
Jak w kilku krokach zaprojektować funkcjonalną szafę?
Jak zaprojektować swoją szafę w kilku krokach? Szafa idealna!
Ustal potrzeby
Na samym początku planowania swojej wymarzonej szafy, musimy ustalić swoje potrzeby. Przemyślmy to, jaką ilością miejsca dysponujemy i jak wiele rzeczy będziemy musieli tam trzymać. Ustalmy, czy z tego miejsca będą korzystać dwie osoby, czy jedna. Być może oprócz ubrań ma się tam również pomieścić pościel i ręczniki. Najlepiej na początku spiszmy sobie to wszystko, tak żebyśmy wiedzieli, co dokładnie potrzebujemy, co będziemy tam trzymać, jak wiele rzeczy musimy tam zmieścić. Takie dokładne określenie potrzeb przyda nam się podczas planowania wnętrza szafy oraz w momencie wydzielania przestrzeni pod przyszłą garderobą.
Zastanówmy się nad tym, czy możemy sobie wydzielić osobne pomieszczenie, a jeśli tak, to jaki będzie dla nas najlepszy sposób, aby oddzielić je od sypialni. Opcji jest kilka — możemy wykorzystać drzwi przesuwne, bądź otwierane, albo po prostu zawiesić zasłony, które oddzielą garderobę od reszty przestrzeni. Możemy też postawić na otwartą garderobę, która może stanowić ciekawy akcent we wnętrzu, doda całości charakteru.
Warto również zastanowić się nad podziałem miejsca. Wyznaczyć, która szafa będzie dla mężczyzny, która dla kobiety, a jaka część garderoby ma być przeznaczona na przechowywanie rzeczy należących do innej kategorii niż ubrania, czy modowe akcesoria. To ważne, aby wnętrze szafy zaprojektować pod indywidualne potrzeby użytkujących ją osób. Zupełnie inne rozwiązania mogą się przydać kobiecie, a inne mężczyźnie. Co innego też nam się przyda w miejscu, gdzie chcemy trzymać koce, pościel, czy obrusy. Warto to wszystko wziąć pod uwagę. Dopiero uzbrojeni w taką wiedzę, możemy zacząć projektowanie.
Zaplanuj szafę krok po kroku
Krok 1 wybierz system modułowy oraz odpowiednie obudowy
System PAX
Kiedy już sobie wszystko dokładnie przemyślimy, a także zmierzymy miejsce pod naszą przyszłą szafę, czy garderobę stanowiącą osobne pomieszczenie, to czas wybrać obudowy o odpowiedniej wysokości, szerokości i głębokości, pasujących do przestrzeni w naszym domu.
W IKEA mamy do wyboru między innymi modułowy system PAX, dzięki któremu możemy stworzyć szafę idealnie dopasowaną do naszych potrzeb. W dodatku IKEA oferuje bezpłatną 10-letnią gwarancję na szafy PAX i wyposażenie wewnętrzne KOMPLEMENT.
Do wyboru mamy obudowy o następujących wymiarach:
- wysokość 201 cm i 236 cm
- głębokość 35 cm lub 58 cm
- szerokość 50, 75 i 100 cm
Występują one w czterech kolorach. W późniejszej części tekstu opowiem Wam o pasujących do nich akcesoriach oraz frontach, których jest ogromna ilość i które dają niesamowite designerskie możliwości. Sporym ułatwieniem w projektowaniu swojej wymarzonej szafy jest PLANER PAX, który jest bardzo intuicyjny. Co więcej konfigurując naszą szafę w planerze możemy nie tylko zobaczyć wszystkie elementy wyposażenia szafy, ale i na bieżąco sprawdzać, ile będzie kosztowała nas wymarzona szafa.
System PLATSA
Możemy także zdecydować się na drugi system modułowy dostępny w IKEA, a mianowicie system PLATSA. Tak samo jak PAX, mamy tu do wyboru najróżniejsze wykończenia, fronty, drzwi przesuwne i obudowy dostępne w dwóch głębokościach – 40 cm i 55 cm. To system, który idealnie nadaje się do zagospodarowania trudniejszych miejsc w domu, takich, do których ciężko jest znaleźć pasujące wymiarem meble. PLATSA to seria szaf, które z łatwością można dostosować do indywidualnych potrzeb i dowolnie łączyć, by stworzyć rozwiązanie pasujące do każdej przestrzeni. Wystarczy wszystko dokładnie wymierzyć i możemy stworzyć swoją wyjątkową wersję.
Przy tym systemie mamy również dedykowany PLANER PLATSA, w którym z łatwością możemy zaprojektować naszą wymarzoną garderobę. W dodatku możemy wykorzystywać najróżniejsze kombinacje, tak, aby jak najlepiej zagospodarować naszą domową, nawet niestandardową, przestrzeń.
Krok 2 Organizacja szafy – zaplanuj wnętrze
Na początek musimy zastanowić się, co będzie wisiało, a co może leżeć na półkach. Możemy rozwiesić sukienki, płaszcze, marynarki, swetry, ale także spodnie. Zastanówmy się też, co chcielibyśmy przechowywać w koszach, bądź w szufladach, ile potrzebujemy miejsca na przechowywanie butów w szafie.
Jak zaprojektować swoją szafę?
Warto też podzielić rzeczy na dwie kategorie, takie, które będziemy używać na co dzień, które muszą być pod ręką i te, które używamy rzadziej i mogą być przechowywane w trudniej dostępnym miejscu na przykład na samej górze. Dobrym patentem jest też planowanie swojej garderoby sezonowo. Czyli to, co aktualnie nosimy, układamy w najbardziej dostępnych miejscach. Latem śmiało możemy pochować wszelkie kurtki, szaliki, rękawiczki i ułożyć je głębiej, albo na przykład schować do pojemnika, który ułożymy na górze szafy.
Organizując przestrzeń swojej garderoby, warto grupować ubrania typami odzieży, czyli na przykład trzymajmy razem wszystkie koszule, czy też sukienki, swetry, spodnie itd. Aby zachować wizualny porządek, warto układać ubrania kolorami. Dla pościeli, ręczników, obrusów itd, zaplanujmy osobne miejsce, nie mieszajmy tych rzeczy razem z odzieżą.
Wykorzystaj całą dostępną przestrzeń
Teraz możemy zacząć dokładne planowanie. Wnętrze szafy musi być ergonomiczne, wykorzystajmy całe dostępne w niej miejsce.
Jak układać ubrania w szafie?
Na górnym drążku warto przechowywać dłuższe sukienki oraz płaszcze, musi on wisieć na wysokości minimum 140 cm, a dla płaszczy męskich warto nawet zaplanować drążek o wysokości 175 cm. Na górnych półkach szafy możemy ułożyć pojemniki z pochowanymi ubraniami na późniejszy sezon, bądź rzeczami, które rzadziej używamy.
W zależności od rodzaju ubrań mogą mieć one różne potrzeby przechowywania. Na przykład delikatniejsze rzeczy warto przechowywać za zamkniętymi drzwiami, a swetry oraz rzeczy, które mają tendencję do „wyciągania się” ułóżmy na półkach. Bieliznę, drobne elementy odzieży najlepiej przechowywać w wysuwanych koszach bądź szufladach. Szuflady i kosze świetnie też sprawdzą się do przechowywania koszulek.
Organizacja szafy
W IKEA mamy do wyboru sporo elementów i sprytnych rozwiązań, które pomogą nam efektywnie zaaranżować szafę. Możemy zdecydować się na tradycyjne półki, szuflady, wysuwane kosze. Możemy też zamontować specjalny wysuwany wieszak na spodnie, wysuwane półki na buty KOMPLEMENT. Jeśli nasza szafa jest bardzo wysoka i nie jesteśmy w stanie dosięgnąć górnego drążka, to bardzo dobrym patentem jest zamontowanie opuszczanego drążka. Jest to ogromnie wygodne, mamy swobodny dostęp do ubrań, przy jednoczesnym optymalnym wykorzystaniu góry szafy.
Jeśli chcemy w naszej garderobie przechowywać mniejsze bądź lżejsze rzeczy takie jak paski, apaszki, a nawet biżuterie, warto zamontować wysuwane tace KOMPLEMENT. Dzięki ich filcowej powierzchni ułożone na nich przedmioty nie będą się ślizgać. Dla biżuterii i mniejszych akcesoriów mamy też dostępne specjalne organizery, które ułatwią nam przechowywanie i dzięki, którym możemy wszystko ładnie sobie wyeksponować, co usprawni wybór podczas kompletowania kreacji.. Pomogą nam również w odpowiedniej organizacji szuflad.
Organizacja szuflad
Ciekawym patentem są też szuflady ze szklanym frontem, dzięki czemu widzimy, co znajduje się w środku. Podobny efekt będziemy mieli, montując siatkowy kosze, w dodatku mamy w nich zapewnioną większą cyrkulację powietrza. Kolejnym pomysłem na sprytne zaaranżowanie wnętrza szafy jest zawieszenie na drążkach organizerów – szafek z przegrodami, w których możemy przechowywać mniejsze elementy garderoby. Na drążku możemy zamontować haczyki, a na nich zawiesić lekkie półki-organizery.
Złam tabu
Pamiętajcie, że wnętrze szafy wcale nie musi być tego samego koloru, co obudowa. Śmiało możemy łączyć kolory, dzięki temu nasza szafa będzie wyglądać ciekawiej i będzie sama w sobie stanowić dekorację. Idealnie komponuje się szarość z dębem, czy biała obudowa w połączeniu z dębowymi szufladami. Niech będzie trochę inaczej, charakternie i pięknie.
jak zaprojektować szafę
Krok 3 dobierz drzwi
Jeśli chcemy, aby nasza szafa była zamknięta, musimy dobrać odpowiednie do niej drzwi. Mamy tu naprawdę mnóstwo opcji do wyboru. Dzięki temu nasza szafa wpasuje się w każdy styl wnętrza. Możemy postawić na drewno bądź kolor, wybrać fronty gładkie, albo z fakturą. A może dobrym rozwiązaniem byłoby postawić na drzwi z lustrem? Jest to idealna opcja zwłaszcza do małych pomieszczeń, bo momentalnie optycznie powiększy nam się przestrzeń.



jak zaprojektować szafę
W IKEA mamy do wyboru drzwi z zawiasami bądź przesuwane, które nie potrzebują miejsca do otwierania, więc będą idealne do mniejszych sypialni, albo do szafy znajdującej się na niewielkim przedpokoju.
Krok 4 oświetlenie
Na koniec warto też pomyśleć o odpowiednim oświetleniu wnętrza swojej szafy. IKEA ma w swojej ofercie różne rodzaje oświetlenia LED, które nie zużywa za wiele energii i nie nagrzewa się zbytnio. Dlatego doskonale sprawdza się w ciasnych miejscach. W dodatku niektóre z nich możemy obsługiwać poprzez swój smartfon, bądź dedykowany do nich pilot TRÅDFRI.
Więcej o planowaniu szafy możecie poczytać tutaj.
Przeczytaj także —> SZYBKIE DEKORATORSKIE TRIKI DO WYKORZYSTANIA W SALONIE.
Garderoba inspiracje – Jak zaprojektować swoją szafę w kilku krokach?
przechowywanie butów w szafie
Jedną z najwygodniejszych opcji jest garderoba stanowiąca osobne pomieszczenie. Mamy wtedy sporo miejsca do przechowywania, możemy podzielić wnętrze na kilka stref. Oprócz szaf warto, aby znalazło się tu również spore lustro. Może być umieszczone, jako drzwi do szafy, albo możemy wykorzystać takie, które ma dodatkową opcję przechowywania za nim. To też idealne rozwiązanie na przedpokój. Jeśli zamontujemy lustro NISSEDAL za pomocą zawiasów, możemy za nim ukryć klucze i mniejsze przedmioty.
W większej garderobie warto też zaplanować niewielkie siedzisko, mały fotel, bądź puf, na którym możemy wygodnie przysiąść, ubierając buty, czy po prostu planując swój zestaw ubraniowy. Dywan doda wnętrzu miękkości, a niewielkie pudełka, czy kosze świetnie sprawdzą się, jako dodatkowe miejsce do przechowywania akcesoriów, butów, czy innych elementów garderoby.
Garderoba na poddaszu
Sporym wyzwaniem może być zaplanowanie garderoby na poddaszu, zwłaszcza jeśli mamy tam skos. Na szczęście i taką przestrzeń możemy fajnie zagospodarować. Spójrzcie na zdjęcie poniżej. W tym wnętrzu znajduje się szafa zaprojektowana pod schodami. Nawet w tak skomplikowanej i niewielkiej przestrzeni, możemy wykorzystać dosłownie każdy centymetr.
W takim miejscu idealnie sprawdzi się system PLATSA, o którym już wcześniej wspominałam. Świetnie nadaje się do trudniejszych przestrzeni, dzięki specjalnym modułom możemy ustawić szafę pod naprawdę niskim skosem. Dzięki temu wykorzystujemy całe dostępne miejsce. Garderoba pod skosem wcale nie musi być robiona na wymiar, są na szczęście rozwiązania dostępne od ręki, które z łatwością możemy zaprosić do siebie.
Jeśli chcecie odkryć jeszcze więcej wskazówek dotyczących planowania garderoby, to koniecznie przeczytajcie ten artykuł.
Nasza garderoba
I na koniec mała niespodzianka! Po raz pierwszy pokażę Wam, jak wygląda nasza garderoba:). Cały czas ją kompletujemy, nie jest to jeszcze całkowicie skończone pomieszczenie, ale już teraz korzysta się z niego bardzo wygodnie. Nie jest to zapewne „instagramowe wnętrze”, za to pokażę Wam jak naprawdę wygląda garderoba użytkowana na co dzień, z mnóstwem ubrań i bez żadnych sztucznych stylizacji. Mamy tu trzy obudowy PAX, które starałam się w maksymalny sposób wykorzystać. Mieści się tu nam naprawdę sporo rzeczy! Jak możecie zauważyć, szafy są bez drzwi, a to dlatego, że nasza garderoba jest zupełnie osobnym pomieszczeniem. Od sypialni oddzielają ją długie zasłony i po prostu nie potrzebowałam dodatkowo zasłaniać wnętrza szaf. Dzięki temu wchodząc tu, od razu wszystko widzę i mogę prędko sięgać po to, co w aktualnej chwili jest mi potrzebne, co planuję ubrać. Otwarte szafy wymuszają porządek, a utrzymaniu go sprzyjają akcesoria KOMPLEMENT, o których pisałam wcześniej.
Jak zaprojektować swoją szafę w kilku krokach? – Organizacja w mojej szafie
Teraz trochę opowiem Wam o organizacji w moich szafach. Sukienki, koszule, czy płaszcze mam powieszone na relingach. Pod spodem na półkach układam swetry oraz bluzy. Koszulki, bluzki na co dzień przechowuję w koszu. Od jakiegoś czasu zwijam je w rulon, dzięki temu oszczędzam miejsce. Zauważyłam też, że w ten sposób mniej się gniotą, więc bardzo polecam Wam ten patent.
Pościel na zmianę bądź dla gości trzymam w pojemnikach na górze szafy. Jest to bardzo wygodne, te pojemniki są niezwykle pojemne. Mam tam rzeczy, po które rzadko sięgam, więc nie jest zbyt mocno uciążliwe to, że trzeba ściągać je z góry. W dodatku przechowywanie w ten sposób pościeli jest dużo bardziej higieniczne.
Mamy tu też zamknięte szuflady, półki na buty oraz kosze na tekstylia. Zmieściło się również duże lustro NISSEDAL w kolorze dębu oraz skrzynia-siedzisko. Przytulności dodaje niewielki dywan RAKLEV. Jest tu jasno, funkcjonalnie i ogromnie doceniam tę przestrzeń. Za jakiś czas dojdzie tu jeszcze więcej mebli, marzą mi się dwie duże komody i dodatkowy drążek. Ale na razie doceniam to, co mam i uważam, że to była jedna z lepszych decyzji, gdy zdecydowaliśmy się na wydzielenie tego pomieszczenia.



Jak zaprojektować swoja szafę?
A co jeśli nadal nie chcę projektować szafy samemu?
Mam nadzieję, że znaleźliście w dzisiejszym wpisie sporo przydatnych informacji, które pomogą Wam zaplanować szafę idealną. Jeśli jednak nie czujecie się na siłach, aby zrobić to samemu, to nie ma problemu. W IKEA możecie umówić się na konsultację z konsultantem IKEA zdalnie lub osobiście, który z przyjemnością Wam w tym pomoże i udzieli pomocnych wskazówek.
Zaprojektowanie szafy to spore wyzwanie i warto chwilę temu poświęcić, aby później móc cieszyć się z funkcjonalnej i świetnie zorganizowanej przestrzeni. Pamiętajcie, aby dobrze określić swoje potrzeby, zastanowić się dokładnie, co będziecie tam trzymać. Fajne jest to, że jeśli mamy system modułowy to można go z czasem rozszerzać, dodawać kolejne elementy. Takie, które będą zgodne z naszymi aktualnymi potrzebami i preferencjami. Życzę Wam powodzenia i jak zwykle przesyłam wielkie uściski:)
Zobacz również
FILM – PRZYTULNA SYPIALNIA Z GARDEROBĄ I KLASYCZNA ŁAZIENKA, CZYLI HOME TOUR PO NASZYM DOMU CZ. 2.
JAK PIĘKNIE MIESZKAĆ? 5 KSIĄŻEK O WNĘTRZACH, KTÓRE KONIECZNIE MUSISZ POZNAĆ! FILM
6 komentarzy
Marzy mi się taka funkcjonalna garderoba 🙂
Wszystko i na temat! Czy uważasz, że garderoby w stylu walk-in z zastosowaniem drzwi w stylu loftowym są ciekawym rozwiązaniem?
wooow! Ale obszerny wpis, idealnie ujęte wszystko to, nad czym się zastanawiałem. Będziemy robić szafę pod zabudowę i brakowało mi kilku rozwiązań. Teraz już wiem mniej więcej jak to ugryźć.
Ojej zakochałem się w tej garderobie. Chyba pora coś zmienić w mieszkaniu!
Przecudowna garderoba, osobiście zazdroszczę i świetnie Pani to opisała, pozdrawiam 🙂
PAX z Ikei jest po prostu genialny