fbpx

Projekt ogród – sezon 2021 czas start!

by Home on the Hill
projekt ogród

projekt ogród

projekt ogród projekt ogród

Jak zwykle o tej porze roku zaczynam snuć ogrodowe plany. Za oknem biało, a mi się śnią po nocach kolorowe rabaty, pachnące zioła i ukwiecona donice. Już bym chętnie tą ziemią ręce pobrudziła, przygotowała kolejne nasadzenia, zadbała o moje róże najpiękniejsze, wypieliła wszystkie chwasty. Ale na to przyjdzie mi jeszcze trochę poczekać. Na razie jednak można sobie tworzyć ambitne projekty, snuć wizje, co też się zadzieje w tym kolejnym ogrodowym sezonie. A planów mam mnóstwo, marzeń bez liku. I o tym wszystkim dziś dokładnie Wam opowiem. Projekt ogród – sezon 2021 czas start!

Nasz ogród tworzymy od dwóch lat. Jest niewielki, nasza działka ma niespełna 600m2, ale i tak jest tu, co robić i co planować. Każdy kolejny sezon sprawia, że ten nasz zielony zakątek wygląda coraz lepiej. Zanim opowiem Wam o naszych tegorocznych planach, to może najpierw podsumujmy sobie tak szybko, co też do tej pory udało nam się tu zdziałać.

Przede wszystkim mamy trawnik;) Mogłoby się wydawać, że to najnormalniejsza rzecz na świecie, ale uwierzcie mi, sporo wysiłku nas to kosztowało. Na samy początku powstawania naszego ogrodu zrealizowaliśmy tu większe zabudowy. Powstał plac zabaw dla dzieci oraz taras. Stworzyłam też swoją pierwszą wymarzoną rabatę z różami, szałwią, kocimiętką i przywrotnikiem ostroklapowym.

plac zabw diyrabata z różami projekt ogród projekt ogród

Zrobiliśmy również kącik z hamakiem, a obok powstała bramka oddzielająca ogród z przodu budynku. W zeszłym roku postanowiliśmy trochę oddzielić się od sąsiadów, zasadziliśmy na jednym boku rząd tuj, które będą tworzyć żywopłot. Oprócz tego zakwiecaliśmy ten nasz ogród, porobiłam sporo nasadzeń. Po naszych białych płotach pną się róże i powojniki, zaprosiliśmy do siebie też trochę drzew. Największym zeszłorocznym wyzwaniem było zrobienie zadaszenia tarasu, co sprawiło, że teraz zupełnie inaczej się z tego wszystkiego korzysta.

projekt ogród biała pergola projekt ogród

Projekt ogród – sezon 2021 czas start!

Jak widzicie naprawdę sporo się tu działo. Ale jak to zwykle u nas bywa planów mamy znacznie więcej. W końcu nadal ten ogród jest pusty i widać, że dopiero się tworzy. A ja marzę, żeby tworzył wręcz zaczarowaną krainę z milionem kwiatów, pięknych stref, żeby był trochę tajemniczy, bardziej intymny, żeby nie wszystko było widoczne tak na pierwszy rzut oka, żeby można było, choć odrobinę go zwiedzać, odkrywać, żeby zapraszał i wciągał do środka. I o tym wszystkim dziś dokładnie Wam opowiem.

Zagospodarowanie przodu – projekt ogród

Najważniejsze zmiana, jaką planujemy zacząć realizować już w marcu to zagospodarowanie przodu działki. Mamy tu spory kawałek ziemi, który chcemy wciągnąć do ogrodu. Przy tak małej działce każdy metr się liczy, wiec szkoda mi zostawiać tę część jako typowy przód. Będzie malutki przedogródek przed gankiem, a tę część ogrodzimy i potraktujemy jako ogrodowe wnętrze. Stworzy nam się ładną przestrzeń, takie małe ogrodowe pomieszczenie.

Chcemy tu postawić tego typu płot, który będzie nas oddzielał od ulicy i ciekawskich:

Na jednej ścianie zasadzimy też żywopłot. Wejście do ogrodu będzie tworzyć taka sama pergola, jaka teraz oddziela tę część od ogrodu. Tylko że ta pergola będzie z furtka. Myślę, że to sprawi, że będzie spójnie i ładnie. Na pergoli będą wić się róże i powojniki, więc to będzie od razu taka ozdoba też przodu. Wzdłuż płotu od zewnętrznej strony chcę zasadzić powojniki. Ma być sielsko i romantycznie.

Tak to ma wyglądać:

Angielska rabata – projekt ogród

Zakochałam się w angielskich rabatach, totalnie podbiły moje serce i koniecznie chcę mieć takie u siebie. Właśnie w tym nowym ogrodowym wnętrzu powstanie taka ogromna rabata pełna róż, bylin oraz jednorocznych roślin. Chcę tu zasadzić dalie, mieczyki, werbenę patagońską, mniejsze trawy, goździki, czosnki ozdobne, ostróżki, czarnuszkę, róże rabatowe. Będzie naprawdę pachnąco, romantycznie, będzie się działo! Rabata będzie całkiem spora, oczywiście biorąc pod uwagę rozmiary naszego ogródka, będzie miała ok 3 × 4, czyli 12 metrów kwiecistego szczęścia:)

angielska rabatarabata w angielskim stylu rabata w angielskim stylu

Białe cegiełki

Zostajemy jeszcze z przodu. Jeśli się uda, to marzy nam się, aby obłożyć ganek białą cegiełką, która będzie zamiast tych okropnych, nowoczesnych szarych pasów. Przed tym naszym gankiem, tam gdzie stoją drewniane skrzynie, chcemy też stworzyć taką mini rabatkę, żeby coś się tu bardziej zazieleniło. Najlepiej coś zimozielonego i prostego w obsłudze. Możecie coś polecić? Z góry bardzo dziękuję!:)

Rabata z kwiatami ciętymi

To teraz idziemy do tyłu. Tu też będzie sporo się działo. W zeszłym roku tworzyłam tu sporą rabatę z traw, szałwii, hortensji i innych cudnych roślin. Chcę ją rozszerzyć, zwłaszcza że wszystko się rozrosło, za gęsto posadziliśmy i czuję, że zaraz te rośliny zaczną mi się dusić.

mały ogród projekt mały ogród projekt rabata z trawami

Oprócz tego marzy mi się niewielka rabata z kwiatami ciętymi. Taka wiecie typowa na bukiety, żebym mogła sobie chodzić, ścinać i tworzyć ładne kompozycje do wazonu. Będą tu groszki pachnące, najróżniejsze jednoroczne rośliny, a także dalie, ostróżki, wszystko co piękne i pachnące. Większość roślin chcę wysiać, już zaczynam szykować domową hodowlę;) Ta rabata ma być w rogu ogrodu, będzie tworzyć trójkąt. Dzięki temu rośliny będą miały podparcie, a ja też chcę trochę inaczej zacząć kształtować teren, optycznie poszerzyć teren skośnymi liniami, zacząć tworzyć tu trochę mniej oczywiste kształty i zaułki.

Zagospodarowanie miejsca wokół huśtawki

Planuję jeszcze wyraźniej podzielić nasz ogród na strefy. Tak jak wcześniej pisałam, chcę wprowadzić trochę tajemniczości, stworzyć pomieszczenia, niech wszystko nie będzie takie widoczne. Taką optyczną przegrodą ma być właśnie ta nasza huśtawka. Mam jedną jabłoń, którą muszę przesadzić i ona stanie przed huśtawką, trochę ją przysłaniając, a już zwłaszcza to, co znajduje się za nią. Wokół huśtawki posadzę rośliny, chcemy tu też przygotować miejsce na palenisko, stworzy się więc taki kolejny kącik wypoczynkowy.

projekt ogród


Taras

taras zadaszenie

Na tarasie marzą mi się nowe meble. Kolejny rok o tym piszę, więc może w końcu uda się to zrealizować:) Mój Mąż chce je sam zbudować, sofa będzie w takim stylu:

www.beliani.pl

Tylko oczywiście spersonalizujemy ten projekt i zrobimy to po swojemu. Oprócz tego na tarasie marzą mi się zasłony i jeszcze więcej ukwieconych donic. Zastanawiam się też czy nie stworzyć sobie warzywniaka w donicach, bardzo mi się podobają takie doniczkowe ogródki z ziołami i warzywami. Zobaczymy. Myślę, że to fajny pomysł, może coś sobie wysieję.

To chyba byłoby na tyle, takie póki co, nasze największe plany. Najbardziej zależy mi na tym, żeby wyznaczyć tu nowe rabaty, sprawić, żeby ten ogród przestał być taki pusty, oczywisty i wąski. Chcę go optycznie poszerzyć, dodać sekretne strefy, sprawić, że niektóre rzeczy nie będą od razu widoczne. Będzie trzeba podejść, odkrywać, niech ten ogród będzie przygodą. Wiem, że nie jest to łatwe, że masa pracy i pewnie lat przed nami, ale mam wizję i zamierzam jej się trzymać:)

Co sądzicie o naszych planach? Może macie dla mnie jakieś wskazówki, rady? Jestem początkującą ogrodniczką, więc każda sugestia na wagę złota. Piszcie szczerze, co sądzicie:) I opowiedzcie też koniecznie o Waszych ogrodowych projektach. Co w tym roku planujecie zdziałać w swoich zielonych przestrzeniach? Uściski Kochani!


Poprzednie części cyklu:

Projekt ogród – sezon 2020 czas start!


Jak planujemy urządzić nasz ogród? – Projekt czas start!

Zobacz również

10 komentarzy

zorganizowana 25 lutego, 2021 - 2:02 pm

Nie wiem, czy też chcesz mieć na swoim tarasie taką huśtawkę jak na zdjęciu, ale mi osobiście się one bardzo podobają. W ogrodzie uwielbiam motyw z różami. 😉

Odpowiedz
aprartamentydomlux 4 marca, 2021 - 10:52 am

Zawodowo zajmuję się architekturą wnętrz, ale obok pięknego domu chciałabym mieć równie piękny ogród, świetne wykonanie.

Odpowiedz
Hubert 8 marca, 2021 - 1:58 pm

Znakomite wykonanie, pozdrawiam!

Odpowiedz
Anonim 11 marca, 2021 - 10:28 am

Piękny ogród. Przeczytałam wszystkie Twoje ogrodowe posty i jestem pod ogromnym wrażeniem. Jesteś moją ogrodową inspiracją numer 1 😀

Odpowiedz
Jacek 17 marca, 2021 - 6:22 am

Bardzo uwielbiam prace w ogrodzie! Dla mnie to po prostu hobby. Wydaje mi się, że w Twoim przypadku jest zupełnie tak samo. Pozdrawiam 😉

Odpowiedz
Michał 29 marca, 2021 - 2:43 pm

Lato, poranek z kawą i bosa stopa na trawie – za to kocham ogrody 🙂

Odpowiedz
Agata Kozłowska 6 kwietnia, 2021 - 2:36 pm

Super, zachwycający projekt pozdrawiam 🙂

Odpowiedz
Maria 17 kwietnia, 2021 - 6:17 pm

Rośliny moje ulubione.Pięknie wyglądają na tle jasnych ścian budynku i ogrodzenie.

Odpowiedz
Jola 20 maja, 2021 - 9:38 am

Właśnie zabrałam się za swój ogród i nadrabiam twoje wpisy. Są niesamowicie inspirujące.

Odpowiedz
stEFan 27 maja, 2021 - 2:30 pm

Piękne rabaty kwiatowe i ciekawe drzewka. Aranżacja ogrodu bardzo fajna. Podpatrzyłem co nieco. Być może wprowadzę do swojego ogrodu.

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Drogi Czytelniku, Chcielibyśmy poinformować, iż zaktualizowaliśmy naszą Politykę Prywatności. W tym dokumencie dowiesz się jakie dane osobowe mogą być przetwarzane oraz w jakim celu to robimy. Znajdziesz również informację jakie prawa przysługują Tobie w związku z przetwarzaniem danych. Aby móc w pełni korzystać z naszej strony, prosimy Ciebie o akceptację naszej Polityki Prywatności. Akceptuję Czytaj więcej