fbpx

Galeria ścienna – jak ją zaplanować i samodzielnie stworzyć? Sztuka aranżacji lekcja nr 2.

by Home on the Hill
galeria ścienna

galeria ścienna

Galeria ścienna to świetny sposób na ożywienie wnętrza, dodanie mu charakteru, stworzenie punktu centralnego w pomieszczeniu. Dzięki dobrze skomponowanym plakatom, obrazom, czy zdjęciom możemy z łatwością personalizować nasze mieszkania. Jest to jeden z prostszych trików na efektowną metamorfozę. Duże, odważne galerie dodają pazura. Dzięki nim możemy definiować styl naszego wnętrza, sprawiać, że dzieje się w nim coś ciekawego. Wykorzystujmy nasze ściany, twórzmy na nich historię, niech przyciągają wzrok. Dziś mam dla Was proste porady jak samodzielnie zaplanować i stworzyć galerię ścienną. Gwarantuję, że każdy sobie z tym poradzi!


W artykule znajdziesz:
  • metamorfozę naszej klatki schodowej
  • sposoby na zaplanowanie galerii ściennej
  • wytyczne jak stworzyć aranżację symetryczną i otwartą
  • porady jak zaprojektować galerię nad schodami
  • film podsumowujący wszystkie porady

Pusta ściana za sofą w salonie, brak pomysłu na wąską klatkę schodową, potrzeba ożywienia przedpokoju, niezagospodarowana przestrzeń nad łóżkiem — w każdym z tych przypadków idealnie sprawdzi się galeria ścienna. To prosty sposób na wypełnienie wnętrza, sprawienie, że będzie wyglądać na bardziej zadbane i piękne. Zaraz udowodnię Wam to na przykładzie naszej klatki schodowej, na której zawisły przepiękne plakaty i ramy Desenio — Partnera dzisiejszego wpisu. Zanim opowiem Wam jak prawidłowo stworzyć galerię ścienną postanowiłam, że  pokażę Wam naszą metamorfozę. Do tej pory wąska przestrzeń naszej klatki schodowej, białe ściany oraz schody stanowiły smutne i nudne przejście pomiędzy parterem a piętrem. Wystarczyła jednak duża, odważna galeria ścienna, aby całkowicie odmienić tę przestrzeń. Teraz przyciąga wzrok, tworzy ciekawy łącznik pomiędzy górą a dołem. Zachwyca i sprawia, że nawet w taki niedużej przestrzeni coś się dzieje. Momentalnie klatka robi wrażenie dopracowanej.

Metamorfoza klatki schodowej

Sami zobaczcie, jak to teraz wygląda:

Galeria ścienna - jak ją zaplanować i samodzielnie stworzyć? Galeria ścienna Galeria ścienna na klatce schodowejGaleria ścienna na klatce schodowej

Jak widzicie, kilka dobrze dobranych plakatów może zdziałać cuda i całkowicie odmienić przestrzeń. Galerie ścienne mogą mieć mnóstwo zastosowań, idealnie odnajdą się w każdym pomieszczeniu. Ale jak samodzielnie ją zaplanować, jak stworzyć, żeby idealnie komponowała się z resztą wnętrza? Jak sprawić żeby zdobiła, przyciągała wzrok, a jednocześnie nie wprowadzała chaosu? O tym wszystkim poniżej, mam dla Was szybkie sposoby na stworzenie galerii ściennej, które ułatwią Wam to zadanie.

Galeria ścienna – jak ją zaplanować i samodzielnie stworzyć? Proste triki dla każdego!

Zmierz i zaplanuj

Na samym początku musimy dobrze wymierzyć miejsce, w którym ma zawisnąć nasza galeria. Sprawdźmy, jaką przestrzenią dysponujemy, zaplanujmy jej wielkość. Musimy zmierzyć ścianę wzdłuż i wszerz, zaplanować, od którego miejsca mają się zaczynać ramki i gdzie kończyć. Najlepiej przerysujmy sobie to na kartkę. Tam możemy wszystko na spokojnie wyliczyć i jeszcze raz sprawdzić, czy takie proporcje będą nam odpowiadać. Weźcie też pod uwagę meble stojące obok ściany. Załóżmy, że galeria ma tworzyć tło wokół sofy, wtedy musi być ona naszym punktem wyjściowym, to od niej mierzmy wszystkie odległości i wysokości. Tak na przykład było z naszą galerią w salonie, wisi na ścianie, gdzie stoi regał, to on tworzy punkt, do którego odnosiłam się, rozplanowując galerię.

Kiedy wiemy, jaką dokładnie przestrzenią dysponujemy, możemy zacząć planowanie. Do tego również przyda nam się kartka papieru i garść inspiracji. Przeglądajmy Pinteresta, możemy też podejrzeć gotowe galerie obrazów do kupienia, sprawdźmy, jakie są dostępne rozmiary ramek, stwórzmy punkt centralny, do którego będziemy się odnosić, dobierając kolejne ramy.

Planując galerie oprócz wielkości ramek, weźcie też pod uwagę odstęp pomiędzy nimi. Na stronie Desenio są dostępne gotowe szablony, z których ja sama bardzo lubię korzystać. Zwróćcie uwagę, że oprócz wymiarów ramek, są tam również podane odstępy, o których wcześniej wspominałam. To bardzo ważne, żeby o tym pamiętać, bo dzięki temu unikniemy błędu i sytuacji, że jednak galeria nam się nie mieści.

Jeżeli ciężko nam to sobie wszystko wyobrazić, to możemy wykorzystać taśmę malarską. „Wyrysujmy” nią na ścianie prostokąty imitujące nasze przyszłe ramki. Wtedy będzie nam łatwiej sobie wszystko wyobrazić i sprawdzić, czy na pewno o taki efekt nam chodzi. Możemy też wziąć duży arkusz papieru i na nim wyrysować nasze przyszłe ramki, sprawdzić w ten sposób proporcje, zobaczyć, czy taka galeria, jej wielkość, kształt nam odpowiada. Bardzo przydatnym narzędziem podczas planowania galerii jest KREATOR, w którym z łatwością skonfigurujemy ramki, plakaty i ich ułożenie na ścinanie.

Galeria symetryczna i otwarta

Planując galerię ścienną, zastanówmy się, czy chcemy, aby nasza galeria była symetryczna, a może wolimy, aby tworzyła artystyczny nieład? Możemy utworzyć z ram równą linię na górze, która będzie wprowadzać wizualny porządek, a idąc w dół, możemy już kreatywniej „porozrzucać” plakaty, zdjęcia, tak żeby stworzyć wizualną asymetrię. Możemy też nie trzymać się żadnych linii, kreatywnie grupować obrazki. Bawmy się wielkością, twórzmy galerie z obrazów poziomych i pionowych, to sprawi, że będzie bardziej dynamiczna. Pamiętajcie, że zawsze nieparzysta ilość wygląda lepiej, dlatego nasza galeria powinna składać się z minimum trzech elementów, tak samo zdecydowanie lepiej będzie wyglądać pięć grafik, aniżeli cztery.

  • Galeria symetryczna — będzie sprawiać wrażenie bardziej eleganckiej, poukładanej. To kompozycja zamknięta, tworzy kształt prostokąta bądź kwadratu, ramy wiszą na takich samych wysokościach, tworząc równe obramowanie galerii.
  • Galeria otwarta — bardziej szalona, intrygująca, dodająca do wnętrza pazura. Wprowadza do pomieszczenia dynamikę, może składać się z różnych elementów, ciekawych detali i urozmaiceń. Nie jest zamknięta w sztywnych ramach, tworzy efekt artystycznego nieładu.

Galeria nad schodami

Tworząc galerię nad schodami, warto, żeby ramki tworzyły linię idącą do góry tak jak schody. Planując aranżację ścienną w takim miejscu, trzymajmy się jednej linii oraz granic kompozycji. Dzięki temu, gdy będziemy szli po schodach, nasz wzrok będzie się przesuwał po kolejnych grafikach.

Wspólny motyw

Postarajmy się o jakiś wspólny motyw. Nasza galeria może być różnorodna, ale żeby nie robiła wrażenia chaotycznej, musi być coś, co będzie łączyć poszczególne elementy. To mogą być takie same ramki, podobna kolorystyka, temat przewodni, albo zdjęcia w tym samym filtrze. Coś, co będzie spajać, wizualnie ujednolicać całość.

Możemy stworzyć galerię z ramek o tym samym kolorze albo wymieszać ze sobą różne. Jeśli chcemy, żeby były wielkokolorowe to pamiętajmy o zasadzie kolorystycznego trójkąta. Nie decydujmy się na więcej kolorów niż trzy i najlepiej trzymajmy się proporcji 60/30/10, czyli na przykład 60 to może być kolor czarny, 30 ramki w kolorze drewna i 10 jakiś kolor kontrastujący, urozmaicający na przykład złoty. Trzymając się tych proporcji, mamy pewność, że barwy będą odpowiednio wybrzmiewać, że będą tworzyć całość, a nie wrażenie niedopasowania.

Aby urozmaicić swoją galerię, możemy też dać jakiś ciekawy akcent, niekoniecznie pasujący do reszty, coś, co będzie się wyróżniać, doda takiego „smaczka” całej kompozycji. To może być na przykład lustro wkomponowane w galerię zdjęć albo jakiś ciekawy dekor, u nas na przykład zawisł wachlarz palmowy. Pasuje kolorystycznie do drewnianych ramek, a przy tym dodaje całej kompozycji dynamiki.


Ostateczny szlif

Gdy wybierzemy plakaty i ramki, to jeszcze przed samym powieszeniem ich na ścianie, rozłóżmy je na ziemi, upewnijmy się, że nasza galeria będzie wyglądać tak jak chcemy i że każdy jej motyw pasuje do pozostałego. Musimy mieć pewność, że całość dobrze się razem komponuje. Nie bójcie się na tym etapie przestawiać, sprawdzać, testować różne konfiguracje. Jeśli efekt Was zadowala i ostatecznie dojdziecie do wniosku, że to jest to, to koniecznie zróbcie zdjęcie przygotowanej galerii. Później będzie Wam znacznie łatwiej odtworzyć to na ścianie, nie będzie wątpliwości, gdzie ta ramka ma zawisnąć, czy to na pewno było tu itd.


Montaż

Do montażu będzie potrzebna Ci miarka, poziomica i ołówek. Dokładnie wymierzmy wszystko na ścianie, zaznaczmy punkt, w którym będziemy przykręcać ramkę, a za pomocą poziomicy sprawdźmy, czy wszystko jest równo. Aby ułatwić sobie zadanie zachowania odpowiednich odstępów pomiędzy ramkami, możemy podczas montażu zaznaczyć je taśmą malarską.

Gdy zawiesimy nasze ramki na haczyku, gwoździu bądź kołku i ostatecznie upewnimy się, że równo wiszą i każda jest na swoim miejscu, to podklejmy je jeszcze dodatkowo taśmą dwustronna. Dzięki temu ramki nie będą nam się przesuwały, co bywa bardzo irytujące;)


Do dzieła!

Jak widzicie, wystarczy kilka prostych zasad, aby samodzielnie stworzyć efektowną galerię ścienną. Mam nadzieję, że zaraz spróbujecie swoich sił, a ja niosę coś, co Wam zdecydowanie w tym pomoże!:) Mam dla Was kod zniżkowy 25% na plakaty* w Desenio, ważny do północy 12.11 na hasło ONTHEHILL25

Zaobserwujcie @desenio po więcej plakatowych inspiracji!

*Z wyłączeniem ramek i plakatów z kategorii Handpicked/Collaborations/ Personalizowane

Kod rabatowy -25% hasło 
ONTHEHILL25

Nasze galerie

To jeszcze na koniec kilka zdjęć z inspiracjami z naszego domu. Jedna gotowa galeria wisi już od ponad roku w salonie, a kolejna powstała na klatce schodowej. Jak Wam się podobają?

Galeria ścienna w salonie Galeria ścienna w salonie Galeria ścienna w salonie

Poniżej spis plakatów jakie wykorzystałam w najnowszej galerii, tak żebyście mogli je sobie łatwo odnaleźć:

Mam ogromną nadzieję, że tym dzisiejszym artykułem przekonałam Was do tego, że taka galeria ścienna ma mnóstwo ciekawych zastosowań i będzie stanowić piękną ozdobę w praktycznie każdym pomieszczeniu. To prosty sposób na szybką metamorfozę wnętrza i jego urozmaicenie. Mam nadzieję, że moje sposoby ułatwią Wam jej zaplanowanie i stworzenie sobie takiej pięknej dekoracji.


Film podsumowujący wpis – jak stworzyć galerię ścienną

Mam dla Was niespodziankę:) Poniżej film podsumowujący te wszystkie zagadnienia, o których dziś Wam napisałam. Zobaczcie, jak to wygląda w praktyce. Mam nadzieję, że Wam się spodoba, miłego oglądania!

Poprzednia część cyklu:
REGAŁ JAK Z INSTAGRAMA, CZYLI JAK STYLIZOWAĆ PÓŁKI? SZTUKA ARANŻACJI LEKCJA NR 1 – GRUPOWANIE PRZEDMIOTÓW.
Jak stylizować półki

Jak stylizować półki

 

Zobacz również

4 komentarze

Dorota 10 listopada, 2020 - 12:58 pm

Piękne widoki i galeria 🙂

Odpowiedz
Kobieca Strona Dietetyki 10 listopada, 2020 - 3:16 pm

Przepiękna jest ta galeria. W ogóle przepiękne jest całe wnętrze, jest bardzo przytulne!

Odpowiedz
Joasia 13 listopada, 2020 - 8:38 am

Ciekawy pomysł na dekorację ściany. Różne wielkości ramek fajnie ze sobą współgrają. Szczególnie na białym tle wygląda to efektownie, wnętrze wydaje się być „pełniejsze” i przytulniejsze 🙂

P.S. Świetna lampa i stolik kawowy! 😀

Odpowiedz
entomka 15 listopada, 2020 - 12:43 pm

Przytulnie u Ciebie a galeria zdjęć plakatów tylko dodaje smaczku…

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Drogi Czytelniku, Chcielibyśmy poinformować, iż zaktualizowaliśmy naszą Politykę Prywatności. W tym dokumencie dowiesz się jakie dane osobowe mogą być przetwarzane oraz w jakim celu to robimy. Znajdziesz również informację jakie prawa przysługują Tobie w związku z przetwarzaniem danych. Aby móc w pełni korzystać z naszej strony, prosimy Ciebie o akceptację naszej Polityki Prywatności. Akceptuję Czytaj więcej