fbpx

Regał jak z Instagrama, czyli jak stylizować półki? Sztuka aranżacji lekcja nr 1 – grupowanie przedmiotów.

by Home on the Hill

Dziś porozmawiamy o tym, jak stylizować półki i grupować przedmioty. Sprawa niby wydaje się banalnie prosta, bo przecież każdy w domu ma jakiś regał. W dodatku coś tam sobie już na nim poustawiał i co tu właściwie więcej kombinować? Tylko że potem zerkamy na te nasze kolekcje, na tę porcelanę ustawioną na kredensie, uginające się półki biblioteczki, na te książki porozrzucane, liczne figurki i czujemy, że zamiast to wszystko zdobić, to wkrada się w to wizualny chaos. I w dodatku, że nas to zaczyna powoli męczyć. Jak się z tym uporać? Jak sprawić, że nasz regał będzie wyglądać rodem z Instagrama? Będzie zdobił, zachwycał i stanowił piękną dekorację wnętrza? Jak układać to, co jest tak bardzo na widoku? Dziś właśnie o tym wszystkim porozmawiamy. Pokażę Wam proste triki na to, jak pięknie eksponować przedmioty.

Regał jak z Instagrama, czyli jak stylizować półki? Sztuka aranżacji lekcja nr 1 – grupowanie przedmiotów

Jak stylizować półki

Wszystko, co na wierzchu jest dekoracją

Czasami ciężko pogodzić się z tą zasadą. Metraż domu niewielki, rzeczy przybywa, gdzieś je trzeba przecież upchnąć, półek otwartych mnóstwo, wszystko się ładnie na nich zmieści i tylko jak to zrobić, żeby to jakoś wyglądało? No niestety, ta część dekoratorska musi być nadrzędna, inaczej we wnętrzu zapanuje wizualny chaos. Bałagan na półkach wprowadza nieporządek i całe pomieszczenie sprawia wrażenie zabałaganionego, niedopracowanego. Jeśli decydujemy się na otwarte półki, to musimy wziąć pod uwagę to, że robimy pewnego rodzaju „wystawkę”. Każda umieszczona rzecz, będzie miała wpływ na odbiór wnętrza, będzie albo zdobić, bądź w drugą stronę — oszpecać. Jeśli napchamy na ten regał mnóstwo rzeczy, jeśli przeciążymy go, a wszystko będzie z różnych bajek, to nie ma opcji, żeby takie coś nam zdobiło pomieszczenie. W takim przypadku lepiej zdecydujmy się na zamknięte szafki, które możemy maksymalnie wykorzystać i nic nas nie będzie kłuć w oczy, bo wszystko będzie dziać się za zamkniętymi drzwiami;)

Półki otwarte, jak stylizować?

Jeśli zaś decydujemy się na półki otwarte, na przeszklone kredensy, wielkie biblioteczki, to niestety, ale musimy zadbać o to, żeby wszystko, co na nich ustawimy, prezentowało się ładnie, zdobiło wnętrze. Jeśli musimy na nich poustawiać jakieś drobniejsze, mniej pasujące rzeczy, to zawsze możemy wykorzystać kosze i w nich sobie estetycznie wszystko posegregować, tak by te przedmioty były na wyciągnięcie ręki, ale nie kuły w oczy. Czyli to, co nie pasuje — pochowaj. Jeśli chcesz, żeby znalazło się na otwartych półkach, to wykorzystaj różne designerskie pudełka bądź kosze. Wtedy to one będą się ładnie prezentować, odciskać piętno na pomieszczenie, przechowywać to, co potrzebne, acz nie najpiękniejsze i niekoniecznie warte wyeksponowania.

Jak stylizować półki

Jak grupować przedmioty? Zasada trójki

Na początek jedna z najbardziej popularnych zasad wszystkich dekoratorów i projektantów wnętrz, czyli zasada trójki. Na czym ona polega? Przede wszystkim na tym, że przedmioty zawsze lepiej prezentują się w nieparzystej liczbie. Czyli zamiast dwóch identycznych filiżanek lepiej ustawić trzy, zamiast pary obrazków, postawmy na ich nieparzystą liczbę. Układając podobne przedmioty na półkach, starajmy się, aby nie tworzyły wizualnych, identycznych duetów. Oczywiście czasami można się od tego wyłamać, wszystko z wyczuciem, ale na pewno na początku przygody z dekorowaniem ten prosty schemat wiele ułatwi. Najważniejsze jest to, aby zachować balans pomiędzy symetrią a asymetrią. Warto też podobne przedmioty układać blisko siebie, grupować je, dzięki temu będzie nam się tworzyć wizualny porządek.

Jak stylizować półki

Zasada trójki mówi też o kolorach. Warto trzymać się trzech kolorów, obojętnie, czy urządzamy całe pomieszczenie, czy stylizujemy półki. Jest proste równanie, które pomaga zachować odpowiednie proporcje: 60, 30, 10.

60% to kolor główny, dominujący, czyli na przykład w przypadku powyższych półek będzie to biel.

30% to kolor dopełniający — u mnie to będzie kolor beżowo.

10% to kolor akcentujący — na prezentowanym przykładzie będzie to kolor złoty.


Zobacz również —-> JAK UDEKOROWAĆ ŁÓŻKO? SYPIALNIA RODEM Z INSTAGRAMA!


Jak stylizować regał? Trzy podstawowe zasady

Ciężkie na dole, lżejsze u góry

Kiedy jeszcze brakuje nam dekoratorskiego wyczucia i jesteśmy na początku tej przygody, warto trzymać się zasady, że większe, cięższe przedmioty układamy na dole, a na górze te lżejsze. Duże albumy, większe kosze, spore wazony — te wszystkie przedmioty wizualnie dociążają. Jeśli mamy jakiś większy zbiór przedmiotów, na przykład komplet serwisu kawowego, który składa się z kilkunastu części, to też najlepiej ustawić go na dole, sama ilość rzeczy sprawi, że będą one w odbiorze cięższe, na górze lepiej układać pojedyncze, lżejsze w odbiorze przedmioty.

Warto też na półkach zostawiać puste przestrzenie. Nie musimy wypełniać każdego zakamarka, taki zabieg stylistyczny podkreśli akcentowane przedmioty, sprawi, że układ wyda się ciekawszy.

Photo: magnolia.com

W dwóch rzędach

Twórzmy na półkach wielowymiarowość układając rzeczy w dwóch rzędach. Niech z tyłu będą stały większe przedmioty, książki, plakaty, a z przodu rośliny, jakieś ciekawe figurki. Nawet jeśli mamy półki wypełnione tylko książkami, to warto przed nimi ustawić jakiegoś kwiatka, świeczkę, coś, co doda kompozycji głębi. Coś co sprawi, że będzie ciekawiej. Nie bójmy się, że coś przysłonimy, to nie szkodzi, w końcu nie robimy sklepowej wystawki;)

grupowanie przedmiotów

Zasada trójkąta

Kolejna prosta zasada, która wiele ułatwia, to układanie rzeczy w kształt trójkąta. Może to też być trójkąt odwrócony. Możemy cały regał potraktować, jako jeden trójkąt i idąc w górę, układać rzeczy tak, aby patrząc całościowo uzyskać ten kształt. Albo po prostu możemy tworzyć wiele pojedynczych trójkątów na różnych poziomach regału. Ustawmy trzy filiżanki w formie trójkąta, wkładajmy miseczki w coraz większe, na podstawie z książek połóżmy jakiś mniejszy przedmiot itd. To naprawdę proste, a efekty Was samych zaskoczą!

Jak układać książki?

Wiele osób lubi otaczać się książkami, mieć je na wyciągniecie ręki, eksponować — sama tak mam. Ale jeśli nasza biblioteczka jest na widoku, jeśli umieszczamy ją na przykład w salonie, to tu również musimy zadbać o spójność, o to by nie była zbyt ciężka wizualnie. Nie może do wnętrza wprowadzać chaosu. Wiem, że zawsze ustawianie książek to rzecz dość sporna, zwłaszcza jeśli chodzi o system ich układania. Ale jeśli chcemy, żeby taki regał z książkami był ozdobą, jeśli jest otwarty, mocno wyeksponowany, to z góry definiujemy mu funkcję dekoracyjną. Wtedy musimy iść na pewne bibliotekarskie kompromisy;) Możemy poukładać książki kolorami, momentalnie wprowadzi to ład na półkach. Możemy wszystkie okładki obłożyć szarym papierem i podpisać, wtedy całość będzie tworzyć spójna całość. Kolejny sposób na to, żeby książki ujednolicić, to odwrócić je grzbietem do tyłu i od frontu pokazać brzegami stron.

jak układać książki na półkach jak układać książki na półkach

Możemy też książki porozdzielać jakimś przedmiotem, który umieścimy pomiędzy rzędami książek. Na przykład może to być niewielka roślinka, ramka ze zdjęciem, obramowana grafika.

Książki warto układać w pionie i w poziomie. Mieszajmy je ze sobą, nie trzymajmy się jednej metody, miksujmy kierunki, to urozmaici nasz regał. Zostawiajmy też puste miejsca pomiędzy książkami, nie musimy zapełniać całej przestrzeni, to również stworzy nam ciekawszy efekt stylistyczny.

jak stylizować półki


Co ustawiać na półkach

I ostatnia już rzecz, czyli co konkretnie możemy ustawiać na półkach, chcąc stworzyć na nich ciekawą aranżację? Warto postawić na rośliny, zwłaszcza te zwisające będą tworzyć ciekawy efekt. Poukładajmy też książki, ciekawe grafiki w różnych rozmiarach, ramki ze zdjęciami, orientalne figurki (ale nie całe kolekcje!), pamiątki z podróży. Personalizujmy te nasze półki, twórzmy swoiste wystawki, które pokazują nasze zainteresowania. Zadbajmy przy tym o to, by tworzyły dekoracje, były mocnym punktem ozdabiającym nasze wnętrze. Niech dodają klimatu i charakteru, w końcu moda na stylową aranżację półki nie przemija;) Czyja Babcia nie ma pięknie poukładanej zastawy wyeksponowanej w przeszklonym kredensie, bądź obszernej galerii zdjęć wnuków na głównej półce w salonie? Jak widzicie, to trwa od zawsze, a ostatnio po prostu zaczęliśmy też  te nasze półki fotografować. Dlatego coraz więcej osób zaczęło się do tego przykładać, powstał nowy trend oraz triki, które te półkowe stylizacje ułatwiają.

półki instagram półki instagramładnie poukładana porcelana

Shelfie — zdjęcie pokazujące stylową aranżację półki bądź regału.

Czy ten post był dla Was przydatny, czy dowiedzieliście się z niego czegoś nowego? Mam nadzieję, że ułatwi Wam stylowe zaaranżowanie Waszych półek. Te kilka prostych zasad pomoże Wam zrozumieć, jak układać rzeczy tak, aby ładnie je wyeksponować. Jak grupować przedmioty, żeby stworzyć ciekawy efekt. Pamiętajcie, że wszystko, to, co na wierzchu ma wpływ na odbiór naszej przestrzeni. Zadbajmy więc o to, żeby ozdabiało, było ciekawą dekoracją. Jeśli macie ochotę podzielić się tym, jak Wyglądają Wasze regały to koniecznie prześlijcie mi zdjęcia na mail ola.papinska@gmail.com bądź oznaczajcie mnie na Instagramie. Już się nie mogę doczekać, żeby zobaczyć efekty Waszego shelfie;) Do napisania!


Zobacz również

JAK UDEKOROWAĆ ŁÓŻKO? SYPIALNIA RODEM Z INSTAGRAMA!

Jak udekorować łóżko? Sypialnia rodem z Instagrama!

Zobacz również

1 komentarz

Iza 19 września, 2020 - 11:01 am

Dziękuję za tego posta! Nie słyszałam o żadnej z zasad, o których napisałaś. Dzięki Tobie spróbuję coś pozmieniać na swoich półkach:). Szczególnie przytłaczające mam regały z książkami – dużo książek i kilka regałów obok siebie, po prostu nie wygląda to dobrze. Chyba czas na zmiany…. Chciałaby jeszcze zapytać – widziałam, że na półkach masz kaktusy, nie jest problemem mniejsza ilość światła? Rosną?

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Drogi Czytelniku, Chcielibyśmy poinformować, iż zaktualizowaliśmy naszą Politykę Prywatności. W tym dokumencie dowiesz się jakie dane osobowe mogą być przetwarzane oraz w jakim celu to robimy. Znajdziesz również informację jakie prawa przysługują Tobie w związku z przetwarzaniem danych. Aby móc w pełni korzystać z naszej strony, prosimy Ciebie o akceptację naszej Polityki Prywatności. Akceptuję Czytaj więcej