Dziś kolejny artykuł z cyklu gotowe wnętrza. Tym razem zajmiemy się małym salonem, który w dodatku musi jeszcze spełniać funkcję jadalni. Niewielkie pomieszczenia to spore wyzwanie, zwłaszcza jeśli chodzi o układ funkcjonalny. Ale jak zaraz zobaczycie, ze wszystkim można sobie poradzić. Dziś mam dla Was aż trzy wersje tego samego pokoju, pokażę Wam jak urządzić mały salon, na co warto zwrócić uwagę. Mam dla Was gotowe rozwiązania i pasujące do nich zestawy mebli. Zapraszam!
Gotowe wnętrza to cykl darmowych mini-projektów. Zajmuję się dekorowaniem oraz projektowaniem wnętrz, to jest coś, co uwielbiam robić, co jest moją olbrzymią pasją i sprawia mi masę frajdy. Sporo osób ma problem z tym, jak zestawiać ze sobą meble i dodatki, jak wybrać odpowiednią kolorystykę wnętrza, czasem brakuje pomysłu, jakiejś idei, więc mam ogromną nadzieję, że moje inspiracje Wam się przydadzą i być może ktoś zdecyduje się przenieść ten projekt do siebie. Jeśli chcielibyście otrzymać spersonalizowany projekt wnętrza to piszcie na adres ola.papinska@gmail.com
Zaprojektowanie niewielkiego salonu to spore wyzwanie, zwłaszcza jeśli ma spełniać kilka funkcji. Często oprócz sofy i stolika kawowego, musi się tam też znaleźć przestrzeń na stół, miejsce na przechowywanie rzeczy, fajnie jakby mógł też zaistnieć jakiś element ozdobny w postaci na przykład większej zielonej rośliny. I jak to wszystko zrobić, jak sprawić, że będzie wygodny, funkcjonalny i przytulny, kiedy tych metrów tak rozpaczliwie brak? Cóż, na początek musimy sobie wszystko dobrze przeanalizować, rozplanować przestrzeń, dobrze ją wymierzyć i zastanowić się nad kompromisami.
Ergonomia wnętrza
Urządzając wnętrza, jedną z najważniejszych rzeczy o jaką musimy zadbać, jest ergonomia. I kiedy tej przestrzeni mamy sporo, to nie ma większego problemu, ale co zrobić, gdy miejsca brak? Wtedy zaczynają się przysłowiowe schody i najczęściej musimy iść na pewne ustępstwa.
Ergonomia sprawia, że wnętrze jest bezpieczne, funkcjonalne, że będziemy mogli w pełni z niego korzystać i z łatwością się po nim poruszać. Jeśli to zaniedbamy, to może się okazać, że później uderzamy drzwiami o stół, nie ma jak dostać się do fotela, a żeby usiąść na kanapie, musimy przesuwać stolik. Kluczową rzeczą jest zapoznanie się z podstawowymi wymiarami, które pomogą nam rozplanować wnętrze. W tym przypadku większość architektów zagląda do Podręcznika projektowania architektoniczno-budowlanego autorstwa Ernesta Neuferta, który jest taką architektoniczną biblią;). Neufert poświęcił wiele lat swojego życia na mierzeniu wszystkiego, co dało się zmierzyć. Stworzył podstawowe normy, które pomagają w zachowaniu ergonomii wnętrza. W swoim podręczniku podaje znormalizowane wymiary wielu przedmiotów otaczających człowieka na co dzień.
Chcąc zaprojektować wygodną przestrzeń, musimy koniecznie do takich ergonomicznych norm się zastosować. Przykładem chociażby jest to, ile powinniśmy zaplanować miejsca na stół. Jeśli za stołem znajduje się ściana to takie minimum odległości to 55 cm, tak żeby móc odsunąć krzesło i wstać, jeśli zaś ma być swobodne przejście to odległość, jaką powinniśmy zaplanować, powinna wynosić ok 110 cm. Jeśli to zaniedbamy, nie policzymy dokładnie, to może się później okazać, że nie ma jak się dostać do połowy krzeseł przy stole.
Wszystkie te rzeczy trzeba wziąć pod uwagę, planując przestrzeń, dlatego na samym początku warto stworzyć projekt funkcjonalny wnętrza. Na jego podstawie możemy przeanalizować różne konfiguracje mebli, ustawienia, możliwości aranżacyjne przestrzeni. Dziś mam dla Was przykład małego 13m2 salonu. Pokażę Wam różne możliwe opcje funkcjonalne takiego pokoju oraz zestawy mebli, które są zgodne z zaprojektowanymi wymiarami.
Gotowe wnętrza — mały salon, jak urządzić? Trzy wersje jednego salonu!
Mam dla Was trzy wersje tego samego salonu. Sami się przekonacie, że nawet tak niewielką przestrzeń możemy zaaranżować na różne sposoby. Choć nie obyło się bez pewnych kompromisów, ale o tym opowiem Wam przy poszczególnych wersjach projektu.
Wersja nr 1
Układ
Pierwszy proponowany przeze mnie układ zawiera narożną kanapę, prostokątny stół z czterema krzesłami, stolik kawowy, sporą szafkę RTV, która może pomieścić różne podręczne przedmioty. Strefę wypoczynkową podkreśla spory dywan, który będzie stanowić mocniejszy punkt w tym wnętrzu. Obok stołu jest jeszcze miejsce, aby ustawić większą roślinę, bądź dekoracyjne kosze, w których możemy przechowywać na przykład tekstylia.
Stylistyka
Pod tak przygotowany układ dobrałam poniższe meble i dodatki. Spójrzcie na moodboard, który obrazuje stylistykę wnętrza. Kolorystyczna trójka to w tym przypadku jasny dąb, czarny oraz żółty. Te barwy ładnie się ze sobą komponują, wnętrze jest klimatyczne i z charakterem.
Do tej pierwszej wersji przygotowałam jeszcze takie szybkie wizualizacje, abyście mogli zobaczyć proporcje wnętrza. Dzięki tym rzutom pewnie będzie Wam łatwiej zwizualizować sobie kolejne propozycje, które obrazuję już tylko moodboardami;)
Wersja nr 2
Układ
Tym razem głównym punktem wnętrza jest okrągły jadalniany stół ze stylowymi krzesłami wokół. W salonie znajduje się sofa w standardowych rozmiarach, okrągły stolik kawowy oraz witrynka, w której można przechowywać książki bądź porcelanę. Telewizor wisi na ścianie, a przytulności wnętrzu dodadzą zasłony, które będą zamontowane na całej długości ściany z oknami.
Stylistyka
To wnętrze w stylu klasycznym, bardzo eleganckie. Podłoga ułożona w jodełkę, na ścianach boazeria. Szmaragdowa sofa, stolik z marmurowym blatem i złote akcenty dodają wnętrzu elegancji. Spójrzcie na moodboard poniżej:
Kolejny zupełnie inny układ. Sofa jest ustawiona na przeciwnej ścianie niż w dwóch poprzednich wersjach, a równolegle do niej ustawiłam stół, nad którym wisi telewizor. Dzięki temu jest jeszcze miejsce na dwa spore meble do przechowywania. Strefę wypoczynkową podkreśla dywan, na którym stoi podręczny stolik.
Stylistyka
Jest to wnętrze odważne, z pazurem i pełne światła. Jasna, biała podłoga rozświetli salon, a takie elementy jak skórzana sofa, czy retro szafka dodadzą mu charakteru. Do tego przeszklona gablota, gruby dywan, trochę tekstyliów i już mamy piękne wnętrze. A Wam jak się podoba ten moodboard?
Jaki widzicie, nawet tak niewielka przestrzeń daje spore pole do różnych układów z zachowaniem zasad ergonomii oraz pozwala na różne opcje stylistyczne. Wiem, że czasami rozpaczliwie potrzebujemy większej ilości tych metrów, ale nie ma co się załamywać, naprawdę w każdym wnętrzu można wygodnie i pięknie mieszkać, grunt to dobrze je przeanalizować i zaprojektować.
Mały salon, jak urządzić?
Jeszcze na koniec kilka prostych zasad, które ułatwią urządzenie niewielkiego salonu:
Postawmy na jasne kolory, które optycznie powiększą nam przestrzeń. Jasną bazę możemy ożywić dodatkami lub jakimś szczególnym meblem w ciekawej barwie.
Nie mieszajmy ze sobą zbyt wielu wzorów i kolorów, może to na małej przestrzeni wprowadzić optyczny chaos.
Wykorzystujmy też lustra, to stały trik dekoratorów na powiększenie przestrzeni.
Czasami warto zamówić meble na wymiar, dzięki temu możemy wykorzystać każdy centymetr wnętrza, idealnie dopasować meble do jego gabarytów.
Postawmy na meble kompaktowe, wielofunkcyjne, specjalnie dedykowane do mniejszych przestrzeni.
Zadbajmy o piękny detal, o punkt centralny, który doda charakteru naszej przestrzeni. Pamiętajcie też o tym, że im mniejsze wnętrze, tym mniej możemy pozwolić sobie na nieład, warto zadbać o odpowiednią organizację rzeczy, bo wszystko, co rzucone na wierzchu może nam wprowadzić do wnętrza chaos.
I jeszcze na koniec — nie bójcie się przełamywać schematy, kombinujcie, bawcie się tym swoim wnętrzem, a rezultaty mogą Was bardzo pozytywnie zaskoczyć:)
Mam ogromną nadzieję, że ten wpis był przydatny, że znaleźliście tu praktyczne rady, które ułatwią Wam zaprojektowanie własnej przestrzeni. Mały salon to spore wyzwanie, ale jak sami widzicie, jest wiele opcji, żeby ciekawie i funkcjonalnie go zaaranżować, najważniejsze to dobrze wszystko przemyśleć i zmierzyć;) Do napisania Kochani!
Super propozycje! Teraz mieszkam w domu, ale w moim starym mieszkaniu w bloku umeblowanie salonu to był problem. Tutaj udało Ci się sprytnie wszystko zaaranżować. Ja miałem małą kanapę, a widzę, że u Ciebie – w każdej propozycji – pojawia się kanapa narożna. Jest tego jakiś szczególny powód?:) Czy tylko kwestie wygody?
Drogi Czytelniku, Chcielibyśmy poinformować, iż zaktualizowaliśmy naszą Politykę Prywatności. W tym dokumencie dowiesz się jakie dane osobowe mogą być przetwarzane oraz w jakim celu to robimy. Znajdziesz również informację jakie prawa przysługują Tobie w związku z przetwarzaniem danych. Aby móc w pełni korzystać z naszej strony, prosimy Ciebie o akceptację naszej Polityki Prywatności. AkceptujęCzytaj więcej
2 komentarze
Pięknie zaprojektowane, u siebie wolę okrągły stół 😀
Super propozycje! Teraz mieszkam w domu, ale w moim starym mieszkaniu w bloku umeblowanie salonu to był problem. Tutaj udało Ci się sprytnie wszystko zaaranżować. Ja miałem małą kanapę, a widzę, że u Ciebie – w każdej propozycji – pojawia się kanapa narożna. Jest tego jakiś szczególny powód?:) Czy tylko kwestie wygody?