fbpx

Szybkie dekoratorskie triki do wykorzystania w salonie.

by Home on the Hill
Szybkie dekoratorskie triki do wykorzystania w salonie

Szybkie dekoratorskie triki do wykorzystania w salonie

Szybkie dekoratorskie triki do wykorzystania w salonie Szybkie dekoratorskie triki do wykorzystania w salonieLampa podłogowa LAUTERS/ dywan LOHALS/ pled ODDRUN/ stołek ALSEDA/ kosz SNIDAD 

Salon to centrum domu. Spędzamy w tym pomieszczeniu mnóstwo czasu, nierzadko musi pełnić różne role. Tu odpoczywamy, relaksujemy się po ciężkim dniu, czasem przyjmujemy gości, innym razem zamieniamy go w salę kinową. Bywa, że czytamy tu książki, oglądamy telewizję, nieraz pokój dzienny pełni również funkcję jadalni, gościnnej sypialni, niejednokrotnie musi spełniać szereg naszych indywidualnych potrzeb. Przede wszystkim musi być idealnym połączeniem wygody oraz funkcjonalności. Salon to miejsce reprezentacyjne, a zarazem takie, które nas odzwierciedla, w którym powinniśmy czuć się swobodnie i komfortowo. Jak to wszystko połączyć? Jak sprawić, że to miejsce będzie przytulne, ładne, uporządkowane, a zarazem pomieści wszystko to, co potrzebujemy? Dziś mam dla Was szybkie dekoratorskie triki, do wykorzystania w salonie, które skutecznie pomogą udoskonalić Wasze wymarzone wnętrze.

Salon powinien przemieniać się jak kameleon i z łatwością dostosowywać się do naszych różnych potrzeb. Czasem służyć, jako jadalnia podczas wystawnego, rodzinnego posiłku, a innym razem opatulić nas jak najmiększy koc, pod którym chcemy odpocząć w deszczowy, zimny dzień. Jest kilka prostych zasad, które pomogą nam sprawić, że to pomieszczenia stanie się bardziej praktyczne, a zarazem spójne i miłe dla oka. Partnerem wpisu jest IKEA i między innymi na przykładzie ich produktów i zastosowanych rozwiązań, pokażę Wam garść prostych trików, które warto wykorzystać w swoim domu.


Koniecznie przeczytajcie również —–> jak wybrać odpowiednią sofę do salonu

Domowe centrum na kanapie, czyli zrób tak, żeby było Ci wygodnie!


Ergonomia

ergonomia we wnętrzu

Wnętrze powinno być ergonomiczne, czyli prosto rzecz ujmując — dostosowane do potrzeb przebywających w nim osób. Powinno zapewniać komfort i przyjemność, a także poczucie bezpieczeństwa. Urządzając zgodnie z zasadami ergonomii, powinniśmy zwrócić uwagę na funkcjonalność, wygodę, zachowanie odpowiednich odległości pomiędzy meblami, tak żeby można było w prosty sposób poruszać się po danym pomieszczeniu. Układ mebli, ich rozmiar warto przemyśleć na samym początku, żeby później wszystko nam się zmieściło, żebyśmy mogli swobodnie ze wszystkiego korzystać, a nie uderzać krzesłem o ścianę, kiedy odsuwamy je od stołu. Pamiętajcie, że odpowiednio dobrane meble to klucz do komfortowego wnętrza. Ergonomia to także oświetlenie, ilość miejsca na przechowywanie rzeczy, a nawet odpowiednia temperatura wnętrza i czystość powietrza. Na początek skupmy się na samym układzie wnętrza i odpowiednim dobraniu mebli. Na przykładzie poniżej, pokażę Wam, jak sprytnie można zaaranżować salon, tak żeby spełniał kilka funkcji, a przy tym był wygodny, ładny i ergonomiczny.

Jest to niewielki, ale wygodny salon. Wykorzystano tu w sprytny sposób całą przestrzeń, mimo niewielkiej ilości miejsca udało się pomieścić sporą liczbę mebli, a nadal łatwo się po nim poruszać. Są zachowane odpowiednie odstępy, nie ma problemu, żeby swobodnie otworzyć szafę, czy sięgnąć po coś z półki nad sofą. Co najważniejsze wnętrze nie sprawia wrażenia przeładowanego, za to jest przytulne. Jasne kolory mebli stapiają się i idealnie kontrastują z ciemniejszymi ścianami, które dodają całości pazura. W takich niewielkich przestrzeniach warto zadbać o mocniejszy akcent, który doda charakteru całości. Na głównej ścianie zawisł telewizor, ale żeby nie tworzył centralnego punktu, wokół niego rozwieszano ramki, dzięki czemu mamy ciekawą galerię, która dodaje klimatu i urozmaica wnętrze. W tym salonie jest naprawdę sporo miejsca do przechowywania — zwróćcie uwagę ile mamy tu do dyspozycji szafek, półek, zmieściła się nawet całkiem obszerna szafa. Dodatkowo sofa jest rozkładana, więc w miarę potrzeby, można tu śmiało przenocować gości.

Sprytnym rozwiązaniem w niewielkich przestrzeniach są meble modułowe. Spójrzcie na stoliki kawowe HAVSTA. W razie potrzeby możemy je rozsuwać, stosować oddzielnie, lub zsunąć razem, aby zaoszczędzić miejsce.

We wnętrzu zastosowano wiele różnych wzorów, które łączy wspólna kolorystyka. Dzięki temu jest ciekawie, coś się dzieje, ale wnętrze nie przytłacza i sprawia spójne wrażenie. To bardzo ważne, zwłaszcza na mniejszych przestrzeniach. Całość ocieplają tekstylia, a także sprytnie rozmieszczone źródła światła.

Produkty wykorzystane w tej aranżacji:

1/2/3/4/5/6/7/8/9/10/11/12/13/14

Niech będzie jasno! – oświetlenie salonu

Jest wręcz instynktowny związek pomiędzy tym, co nas otacza, i naszym nastrojem, a ilość i jakość światła jest podstawowym elementem mającym wpływ na nastrój.

Marcia Zia-Priven, projektantka światła

oświetlenie salonu KNIXHULT Lampa stołowa

Odpowiednio dobrane światło to jedna z ważniejszych rzeczy podczas urządzania wnętrz. To oświetleniem możemy sprawić, że pomieszczenie stanie się bardziej funkcjonalne, możemy nim również skorygować jego proporcje. Warto wykorzystywać naturalne światło, jego natężenie, eksponować okna. Nawet jeżeli pomieszczenie jest dość ciemne, to z łatwością możemy to skorygować za pomocą różnych źródeł świetlnych. Umiejętnie zastosowanymi lampami możemy też modelować salon.

Poniżej kilka podstawowych zasad:

  • Silne oświetlenie sufitu optycznie podwyższy wnętrze.
  • Zbyt wysokie pomieszczenie można pozornie obniżyć nisko umieszczonymi oprawami święcącymi wyłącznie w dół.
  • Wąski pokój wyda się wizualnie szerszy, jeśli jedną z jego dłuższych ścian oświetlimy silniej niż inne.
  • Małe pomieszczenie stanie się optycznie większe, jeśli zrezygnujemy z jednej centralnej lampy sufitowej, a zamiast niej zastosujemy kilka różnych źródeł światła, rozmieszczonych w wielu punktach pokoju.
Planowanie oświetlenia do salonu

oświetlenie salonu SKENINGE Szyna z 3 reflektorami LED

Planując oświetlenie w salonie oprócz funkcji użytkowej, musimy wziąć pod uwagę również funkcję dekoracyjną, tworzącą nastrój. Za pomocą światła możemy sprawić, że będzie nam się znacznie łatwiej w tym pomieszczeniu wypoczywać, że będzie sprawiało przytulniejsze wrażenie, dodamy mu charakteru i atmosfery.

Na początku warto podzielić salon na strefy. Dobierając oświetlenie, zwróćmy uwagę na układ pomieszczenia i znajdujące się w nim meble. W zależności od tego, gdzie stoi stół, kanapa, telewizor, będziemy mogli dobrać oświetlenie tak, aby, jak najlepiej spełniało swoją funkcję. Najlepiej zastosować różne źródła światła, które będą wykorzystywane w miarę naszych potrzeb. Pamiętajmy, że często nasze salony łączą się z jadalnią oraz aneksem kuchennym, wtedy bardzo ważne jest to, żeby światło odpowiednio zdywersyfikować, aby różne punkty działały niezależnie od siebie.

Spójrzcie na salon poniżej i rozmieszczenie źródeł światła:

Mamy tu naprawdę sporo punktów światła, które pełnią różne role. Jest oświetlenie górne na szynie, które oświetla zarówno kuchnię, jak i salon. W dodatku możemy kierować źródło światła w zależności od potrzeb. Lampy wiszące do salonu np., nad wyspą, które pięknie ją podkreślają, a oprócz tego ułatwiają pracę i spożywanie posiłków w tym miejscu. Mamy wiele światła funkcjonalnego, które jest ustawione w każdej strefie pomieszczenia, gdzie potrzebujemy w konkretnym miejscu wykonywać jakąś czynność – są lampy nad blatami kuchennymi ułatwiające gotowanie, przy kanapie została umieszczona lampa stojąca, która umożliwia wieczorami czytanie książki itd. Do tego jeszcze dochodzi światło nastrojowe pod półkami, które ładnie oświetla galerię ścienną oraz dodaje wnętrzu przytulności. Zwrócicie uwagę na to, jak dużo mamy tu źródeł światła mimo niewielkich gabarytów pomieszczenia.

Jeszcze raz podkreślę że, planując oświetlenie, warto podzielić pokój na strefy i zastanowić się, co lubimy robić w danym miejscu, jakiego oświetlenia tu potrzebujemy. Możemy wytypować trzy rodzaje oświetlenia:

OŚWIETLENIE FUNKCJONALNE — Musimy przemyśleć wszystkie funkcje, jakie będzie spełniał nasz salon, co lubimy tu robić (czytanie książek, oglądanie telewizji, przyjmowanie gości). Następnie należy wybrać rodzaj lampy odpowiadającej sposobowi użytkowania. W tym przypadku lampa, która oświetla punktowo daną część pomieszczenia, będzie najbardziej odpowiednia, bo pomoże przy wykonywaniu różnych czynności, na przykład przy sofie przyda się lampa podłogowa, dzięki której będziemy mogli wieczorami oddać się lekturze.

OŚWIETLENIE NASTROJOWE — to takie, które wpływa na atmosferę naszego salonu, dzięki niemu możemy dodać przytulności, stworzyć odpowiedni nastrój. Jest to oświetlenie dekoracyjne, którym możemy również podkreślać ciekawe elementy wnętrza na przykład galerię obrazów, ścianę z cegieł, ciekawy element architektoniczny. Możemy też zastosować oświetlenie w meblach, wyeksponować dzięki niemu piękną zastawę w witrynie, czy naszą biblioteczkę.

OŚWIETLENIE OGÓLNE — gdy mamy już wybrane poprzednie źródła światła, możemy przemyśleć oświetlenie ogólne, które oświetla duże obszary, pomoże doświetlić ciemniejsze strefy, przydaje się podczas porządków, czy zabawy z dziećmi na dywanie, gdy na przykład wspólnie układamy puzzle i musimy mieć dobrą widoczność. Lampy wiszące mogą oświetlać daną strefę, warto wieszać je nad stołem, strefą wypoczynkową, bądź tam, gdzie stworzyły nam się mocne kontrasty pomiędzy przestrzenią oświetloną a zacieniona i chcemy ten efekt złagodzić, oświetlić całość pomieszczenia.

rodzaje oświetlenia EVEDAL Lampa stołowa

Poniżej rodzaje lamp, które warto zastosować w salonie:

  • Lampy sufitowe
  • kinkiety ścienne
  • lampy podłogowe
  • lampy stołowe
  • oświetlenie dekoracyjne

oświetlenie IKEA

Oświetlenie IKEA

Warto lampy dobierać zgodnie ze stylem wnętrza. Pamiętajcie, że mogą same w sobie stanowić główny akcent salonu, być piękną dekoracją. To zwieńczenie całości, dobrze dobrane oświetlenie ma wpływ na odbiór przestrzeni. Jeżeli chcecie w ciekawy sposób odmienić swój salon, postawcie na dużą oryginalną lampę, to będzie mocny akcent, który zdecydowanie doda charakteru całości. Warto wykorzystywać różne girlandy świetle, lampy stołowe, świece, to wszystko wpłynie na nastrój pomieszczenia. Czasami nasz salon jest bardzo ładnie urządzony, a cały czas czegoś nam w nim brakuje, źle się w nim czujemy, nie ma tu odpowiedniego charakteru, a wieczorami jest za ciemno. Gwarantuję Wam, że gdy dodacie w nim więcej punktów światła, stosując się do powyższych wskazówek, sprawicie, że momentalnie stanie się zupełnie nowym pomieszczeniem. Całość będzie przyjemniejsza i będzie nam się dużo lepiej w tym pokoju przebywać.


Podział na strefy – nie tylko oświetlenie ma znaczenie!

Tak jak już wcześniej pisałam, warto w salonie podkreślać różne jego strefy. Możemy zrobić to za pomocą oświetlenia, ale także kolorów, mebli i dywanów. Dzięki temu całość będzie wyglądała na bardziej uporządkowaną i większą. Warto wykorzystywać różne mniejsze dywaniki, dzięki nimi możemy z łatwością ożywiać wnętrze, przeprowadzać szybkie metamorfozy. Dodają one również przytulności. Pamiętajcie, żeby tworzyć takie wizualne granice, podkreślać różne strefy, a jednocześnie dbać o spójny wygląd całości.

Spójrzcie na przykład poniżej:

W tym przypadku dywan podkreślił strefę wypoczynkową wokół sofy. Dodatkowo na kanapie znalazły się dekoracyjne poduszki w tym samym kolorze, co dywan, a barwa ta została przeniesiona na całość pomieszczenia. Również za pomocą tego koloru zostały wyznaczone poszczególne strefy. Zwrócicie uwagę na meble kuchenne oraz szafki nad telewizorem — dwie całkowicie różne części pomieszczenia, a spójne dzięki podobnym meblom i przewodniej barwie. To bardzo prosty, a zarazem skuteczny trik, aby podkreślać różne sekcje wnętrza, a zarazem łączyć je w idealnie współgrającą ze sobą całość.

Poniżej również za pomocą dywanu podkreślono różne strefy w pokoju dziennym, który jest połączony z jadalnią i aneksem kuchennym. Na harmonijny odbiór całości wpływa między innymi ten sam wzór zastosowany w różnych częściach wnętrza (zwróćcie uwagę na fotel oraz poduszki na sofie):


To, co niewidoczne dla oczu

Liczy się pierwsze spojrzenie, aby ocenić całość. Co sprawia, że wnętrze jest spójne, harmonijne i przede wszystkim uporządkowane? Brak „rozpraszaczy”, czyli luzem leżących magazynów, pilotów, tabletów, aktualnie niepasujących tekstyliów, zabawek dzieci, notesów i rzeczy, które koniecznie musimy mieć pod ręką, ale które wprowadzają lekki wizualny chaos. Czy to oznacza, że mamy je stąd wynieść? Oczywiście, że nie! W końcu dom, oprócz tego, że ma być ładny, powinien być przede wszystkim funkcjonalny. Ale możemy w prosty sposób sprawić, że mimo milionów rzeczy, które chcemy, bądź musimy trzymać w pokoju dziennym, odbiór będzie jak najbardziej pozytywny, całość będzie sprawiała zadbane i czyste wrażenie. Po prostu wystarczy te rzeczy pochować. Ale nie musimy głęboko upychać je w szafach i co minutę lecieć, żeby je znów w razie potrzeby wyciągnąć. Wystarczy wykorzystać wszelkie kosze, pojemniki, skrzynie. Będą stanowić ładną ozdobę wnętrza, dopełnią całość. Z drugiej strony pomogą nam sprawić, że przestrzeń będzie w łatwy sposób uporządkowana, a rzeczy, które zaburzają harmonię, będą niewidoczne dla oczu, choć będą dostępne na wyciągniecie ręki. Warto tę zasadę wykorzystywać także na półkach i drobne rzeczy przechowywać na przykład w ładnych pudełkach, które będą świetnie się prezentować ustawione obok książek, czy ramek ze zdjęciami.

W salonie przydadzą się nam organizery na dokumenty i prasę, drewniane podstawki na tablet, czy sprytne stoliki, w których możemy przechowywać drobne przedmioty, a nawet tekstylia. Każdy taki detal uzupełnia przestrzeń, wprowadza ład i sprawia, że dużo łatwiej jest się pilnować i utrzymać wokół siebie porządek. Ułatwiajmy sobie życie – jeśli każdy przedmiot będzie miał swoje stałe miejsce, to dużo prościej będzie nam się pozbyć bałaganu i wyrobić porządkowe nawyki.

Poniżej produkty, które z łatwością pomogą Wam uporządkować Wasze pokoje dzienne:

1/2/3/4/5/6/7/8/9/10/11/12/13

Kolory, faktury, nastrój — to wszystko ma znaczenie!

Ciekawym akcentem w salonie mogą być dywany orientalne

Podsumowując, ważne jest abyśmy zadbali o ergonomię w pokoju dziennym, podzielili go na różne strefy podkreślając je oświetleniem, kolorem czy dywanami. Pamiętajcie, aby dobierać punkty świetlne w zależności od potrzeb i funkcji danej części pomieszczenia. Ważne jest również to, aby zachowywać porządek i wizualną harmonię chowając to, co mogłoby ją zaburzyć.

Co jeszcze ma znaczenie, jakie jeszcze triki możemy wykorzystać w salonie? Rozmawialiśmy wcześniej o przenoszeniu tego samego koloru bądź wzoru na różne strefy pomieszczenia, tak, aby było spójne, ale zastosowanie ciekawych tkanin i materiałów ma dużo szerszy kontekst. Tekstyliami możemy w najprostszy sposób ożywiać przestrzeń, odmieniać ją, dodawać pazura, kreować w zależności od pory roku, stopniować nastrój. Nic tak nie dodaje przytulności i ciepła jak porozkładane wokół pledy i poduszki, to dlatego są to ulubione akcesoria dekoratorów wnętrz. Wykorzystujmy w swoich aranżacjach koce, poduszki, dywaniki. Zwróćcie uwagę nie tylko na kolor, ale również fakturę. Warto czasami zaszaleć, postawić na oryginalne połączenie barw, to sprawi, że nasz salon momentalnie stanie się bardziej spersonalizowany. Co więcej nie dotyczy to tylko i wyłącznie tekstyliów, ale również mebli. Jasne, gładkie optycznie powiększą nam pomieszczenie, ciemne dodadzą wyrazistości. Warto również pamiętać o lustrach, mogą one w salonie zdziałać cudo. Z łatwością powiększą nam przestrzeń i dodadzą elegancji.

Poniżej kolejne salony z ciekawymi rozwiązaniami, które z łatwością możecie przenieść do siebie:

Lampa podłogowa SKURUP

W tym salonie zastosowano zasadę symetrii, dzięki czemu całość wygląda na bardziej uporządkowaną i elegancką. Symetria często jest stosowana w stylu klasycznym, francuskim, czy nowojorskim. Tworzy wizualną równowagę, w takich wnętrzach łatwiej wypocząć. W tym salonie znajdziemy wiele ciekawych detali, które przyciągają wzrok i upiększają całość. Jasna sofa GRÖNLID rozjaśnia pokój, a zarazem idealnie kontrastuje z drewnianą podłogą i ciemniejszymi meblami z serii HEMNES. Tu mamy połączenie klasyki, tradycyjnego ciepła i naturalnych elementów. Bardzo ciekawym akcentem jest wieszak z gałek LURT / HEDRA , zobaczcie tak prosta rzecz, a jakże pięknie dodaje pazura.


Skandynawska prostota i jasność. Zwróćcie uwagę, że w tym salonie znalazło się nawet miejsce na zabawki, nie zaburzając przy tym wizualnego ładu. W tym celu wykorzystano schowek na kółkach FLISAT, który idealnie wpasował się do wystroju.


I jeszcze na koniec nasz salon, który jest Wam dobrze znany, ale tym razem skupmy się na detalach oraz oświetleniu. Zobaczcie mamy tu całkiem sporo punktów świetlnych — są lampy górne, podłogowe, a także girlandy żarówek, które uwielbiam, bo wprowadzają wieczorami przyjemny nastrój. Rożne strefy pokoju dziennego akcentuję za pomocą niewielkich dywanów, dodają przytulności, ładnie dzielą przestrzeń i ją dopełniają. Mam tu też sporo tekstyliów, zielonych roślin i plakatów. Wszystkie te detale urozmaicają tą przestrzeń i mają ogromny wpływ na odbiór całości.

przechowywanie w salonie salon w stylu farmhouse dekoratorskie triki dekoratorskie triki

Kilka prostych zasad, a mogą zdziałać cuda. Warto przeglądać ciekawe wnętrza, analizować ich układ funkcjonalny, zastosowane rozwiązania, „rozbierać” je na części pierwsze. Dzięki temu możemy sporo zaobserwować, wiele nauczyć się i przenieść do siebie. Pamiętajcie by zadbać o odpowiednie oświetlenie, ma naprawdę ogromny wpływ na Wasze domy. Tak samo jak ergonomiczne ustawienie mebli, wizualna harmonia, dobrze dobrane dodatki i wyraźnie zaakcentowane strefy, które tworzą spójną całość. To wszystko są proste rzeczy, a mają wielką moc. Wcale nie potrzebujemy generalnego remontu, aby udoskonalić wnętrze, czasami wystarczy tylko kilka drobnych zmian, a efekt będzie zachwycał. Trzymam za Was kciuki i do napisania!

*Partnerem wpisu jest IKEA. Zdjęcia powstały w IKEA Gdańsk

Zobacz również

3 komentarze

Robert Pawłowski 18 sierpnia, 2020 - 11:03 am

Dzięki za porady, my właśnie jesteśmy na etapie urządzania salonu i mam nadzieję, że uda nam się tam wyczarować naprawdę fantastyczne wnętrze.

Odpowiedz
Szalony Max 21 sierpnia, 2020 - 4:32 pm

Takie proste rzeczy a tak ładnie wkomponowane że całość bajkowa.

Odpowiedz
Franciszek 26 kwietnia, 2021 - 11:15 am

Proste aczkolwiek konkretne porady. Dzięki!

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Drogi Czytelniku, Chcielibyśmy poinformować, iż zaktualizowaliśmy naszą Politykę Prywatności. W tym dokumencie dowiesz się jakie dane osobowe mogą być przetwarzane oraz w jakim celu to robimy. Znajdziesz również informację jakie prawa przysługują Tobie w związku z przetwarzaniem danych. Aby móc w pełni korzystać z naszej strony, prosimy Ciebie o akceptację naszej Polityki Prywatności. Akceptuję Czytaj więcej