fbpx

Projekt ogród – sezon 2020 czas start!

by Home on the Hill

Jak ja to uwielbiam! Jak serce się cieszy! Każdy ogrodnik na pewno doskonale wie, o czym piszę, w końcu już od tylu miesięcy człowiek tylko nogami przebierał, planował, odliczał dni do wiosny, aby móc znów w tym swoim zielonym zakątku zacząć działać. I nadeszła! A wraz z nią wdrażanie wszelkich projektów, które skrzętnie tworzyło się w długie i ciemne wieczory. Znów można na wierzch wyciągnąć ogrodnicze narzędzia, znów poczuć pomiędzy palcami ziemię, łopatą dołki wykopać, popielić jak miło, zmęczyć się do utraty tchu czując radość i satysfakcję. Obserwować kiełkujące rośliny, pomówić do nich czuło, porozsadzać, podosadzać, i snuć wizje długie i szerokie, co tu jeszcze wokół będzie się działo. I dziś o tych wizjach porozmawiamy właśnie, opowiem Wam o naszych planach na sezon 2020, zapraszam!

Własny kawałek ziemi to wielka radość, kocham ten nasz niewielki ogród, kocham całym sercem. Dopiero go tworzymy, planujemy, nadal przypomina puste płótno, które możemy zapełnić po swojemu. A mimo wszystko już tyle pracy tu włożyliśmy, już tyle drobnych marzeń spełniliśmy. W zeszłym roku udało nam się wybudować duży taras z barierkami, zrobić kostkę z przodu, oddzielić teren białą pergolą, stworzyć zakątek z hamakiem i mogłabym jeszcze tak wymieniać i wymieniać, bo naprawdę ubiegłoroczny sezon był pod hasłem samych ogrodniczych sukcesów i spełnienia kolejnych punktów z listy. Mamy więc już trochę ogrodowych zabudowań, mamy najważniejsze (czytaj najdroższe) rzeczy zbudowane to teraz czas w końcu na zieleń! O tak, rok 2020 ogłaszam rokiem sadzenia. Niechże kwitnie, niech się zieleni, będzie pięknie!

Projekt ogród – sezon 2020 czas start!

Grodzimy się

Pierwszym punktem na naszej liście rzeczy do zrobienia jest lekkie odizolowanie się od sąsiadów;) No nie ukrywam, że marzy mi się trochę intymności. Fajne są te wspólne pogaduszki przy płocie, ale jednak są momenty, kiedy chciałabym się poczuć tak totalnie sama w tym swoim zakątku zieleni, bez tych wszystkich par oczu wokół. Długo wahaliśmy się, jak to zrobić, co posadzić, co zastosować. Najpierw myśleliśmy o większej ilości pergoli, kratek, był też pomysł z matą bambusową, ale to jednak wszystko rozwiązania z czasowym ograniczeniem, a my chcielibyśmy już coś na długie lata. I choć bardzo wzbraniałam się przed tujami, to jednak ostatecznie na nie postawimy. Chcemy gatunek brabant, posadzimy je na prawie całej długości prawego boku ogrodu. Z lewej strony nasi Sąsiedzi posadzili już wcześniej tuje szmaragd, więc tam nie ma potrzeby. Podobają mi się te brabanty już odrobinę bardziej niż szmaragdy, bo są takie bardziej „poczochrane” no i szybciej rosną. Ale to ma być tylko tło. Pomiędzy zasadzimy pęcherznice, a z przodu przed zwartym żywopłotem będą rosły rośliny znacznie bardziej reprezentatywne. Mamy tam już hortensje, trawy i inne cuda, więc to nie będzie tak, że tylko trawa i tuje dookoła. Choć nie ukrywam, że wybór padł na nie głównie z praktycznych przyczyn, bo sympatii wielkiej nadal do tych roślin nie odczuwam.

Drzewa

Drzewa to także hasło tegorocznego sezonu. Mamy zamiar zapełnić nimi ogród. Mamy już posadzone jabłonie, lilaki, wiśnię ozdobną i klon palmowy. Wymarzyłam sobie do tej bandy jeszcze głóg dwuszyjkowy, matko jak mi się ta roślina podoba! Od strony drugich sąsiadów, czyli z lewej (tych, którzy mają posadzone już tuje) chcemy posadzić kilka drzew. Tak, żeby coś się w tym naszym ogrodzie działo, ale żeby też nimi się trochę jeszcze bardziej przysłonić. Będą tam więc rosły głogi, o których wcześniej wspominałam, a także lilaki, które będą tworzyć kompozycję z hortensjami. Planuję zasadzić jeszcze gdzieś magnolię Susan, ale na razie nie wybrałam dla niej miejsca;) Oczywiście mamy mały ogród, więc te nasze drzewa to bardziej pojedyncze sztuki aniżeli szpalery, ale i tak mam nadzieję, że zbudują nam klimat, nie wyobrażam sobie ogrodu bez nich, drzewa to życie, tlen, warto się nimi otaczać. A może Wy możecie mi polecić jeszcze jakieś fajne niewielkie drzewka? Co macie u siebie?

Pnącza i udekorowanie płotów

Mówiłam Wam, że naszym głównym celem w tym roku jest zazielenienie ogrodu i będziemy naprawdę mocno działać na tym polu. Planuję zasadzić jak najwięcej pnączy, chcę jeszcze więcej powojników, pnących róż i winobluszczy. Przede wszystkim planuję je zasadzić na tych naszych białych płotach oddzielających nas od Sąsiadów, niech się bardziej zazielenią, niech stworzą ładne tło, bo na razie mam wrażenie, że to one tworzą pierwsze skrzypce;) Z boku ogrodu mamy już zasadzony bluszcz, zastanawiam się, czy nie dodać go tam jeszcze więcej. Niech to wszystko zarasta, wypełnia przestrzeń, niech tworzy busz, uwielbiam takie bardziej dzikie ogrody, niepoukładane, a nie zrobione pod linijkę.

Taras

Kolejna rzecz do zrobienia to urządzenie tarasu. Marzą mi się nowe meble, ale na to pewnie będę musiała trochę dłużej poczekać. Póki co priorytetem jest zbudowanie dużych skrzyń na kwiaty, ale w jednej planuję też zasadzić klon palmowy. Chcę zazielenić taras, bo on na razie jest taki goły i wesoły, niech się bardziej stapia z otoczeniem, niech je dopełnia. Donice będą drewniane, duże, takie na stałe. Będę mogła tam sadzić sezonowe kwiaty, ale także rośliny wieloletnie. Na pewno jedna z donic będzie przeznaczona na ogródek ziołowy. No będzie pięknie!

 

Przód

Musimy też zagospodarować przód. Mamy tam spory kawał trawnika i cały czas nie mogę się zdecydować, czy chcę go traktować jak przedogródek, czy raczej ogrodzić i dołączyć, jako część ogrodu, a mały przedogródek zrobić przed samym gankiem. Tam zresztą też musimy coś zasadzić, póki co mamy tam tylko te dwie wielkie drewniane donice i hortensje. Ale chciałabym, żeby ta przestrzeń była bardziej uporządkowana. No i właśnie tak sobie kombinuję, co z tą przestrzenią zrobić. Na pewno z przodu trawnika (koło drzewek) zasadzimy tawułki. I na tym póki co kończą mi się pomysły;) Może Wy mi coś podpowiecie? (Poniżej poglądowe zdjęcia z zeszłego roku).

I to taki pierwszy rzut celów do zrealizowania. Chociaż znając życie, wymyślimy sobie prac znacznie więcej. Oczywiście gdzieś tam w głowie dużo więcej pomysłów mi lawiruje, marzy mi się choćby warzywnik z prawdziwego zdarzenia, musimy też jeszcze zbudować domek na narzędzia, wiatę śmietnikową, chcemy rownież koło huśtawki zrobić małe palenisko. Ale jak to mówią; mierz siły na zamiary, wątpię, żebyśmy zrealizowali to wszystko w tym roku, dlatego skupiam się na tym, co najważniejsze. ZAZIELENIAMY — to mój cel. A jak uda się coś jeszcze? To będę się tylko cieszyć:)

Dajcie koniecznie znać, co sądzicie o naszych planach, może macie jakieś sugestie? My dalej się wszystkiego  uczymy, mamy jeszcze duże ogrodnicze braki, więc wszelkie wskazówki mile widziane. Opowiedzcie mi też koniecznie o waszych planach, jakie macie cele na obecny sezon? Co będziecie robić w swoich ogrodach, co Wam się tam marzy? Dajcie znać. Dużo słońca i radości dla Was!

Zobacz również

14 komentarzy

Kinga 7 kwietnia, 2020 - 12:12 pm

Witaj:) jestem można powiedzieć stałym gościem na Twoim blogu i widzę, że ogród wraca do życia, a dzięki Twoim planom nabierze zupełnie innego wymiaru. Sama uwielbiam prace w ogrodzie i daje mi to dużo satysfakcji i paradoksalnie odpoczynku, choć nie do końca tego fizycznego 🙂 dlatego życzę dużo zapału do pracy bo na efekty warto czekać. Chciałabym Ci też polecić trochę roslin, może akurat któraś i Tobie przypadnie do gustu. Ja uwielbiam lawendy, i upycham je w ogrodzie, gdzie tylko mogę. W tamtym roku wypróbowałam odmianę Grosso – szybko się rozrasta jest w miarę wysoka, a jak pachnie. Fajnie jest łączyć różne odmiany lawendy i np. sadzić je poziomami od najwyższej do najniższej odmiany. Poza lawendą w podobnym odcieniu są szałwie rosyjskie (perovskia) ale dłużej kwitną aż do późnej jesieni. Uwielbiam też trawy a odmiana miskanta Black beauty w poprzednim sezoni najbardziej przypadła mi do gustu. W zacienione zakątki ogrodu polecam funkie (hosty). Jest tego tak wiele. Odkrywaj i radosci z ogrodu życzę.

Odpowiedz
Ewa 7 kwietnia, 2020 - 2:40 pm

Trzymam kciuki! Będzie jeszcze piękniej. My wprowadziliśmy się do naszego domu z styczniu w zeszłym roku, mamy niewielki ogródek bo działka jest mała. Nie udzielam się za bardzo w prace ogrodnicze dlatego nie mogę niczego polecić;) za to zawsze podobała mi się lawenda u Ciebie jeszcze w czasów gdy mieszkaliście w bloku i w tym roku też chcę u siebie na tarasie. Póki co mamy tylko bratki. W planach mamy zadaszenie tarasu, być może domek dla dzieci choć mamy już plac zabaw-statek piracki, piaskownice, huśtawki, drabinki i sama nie wiem czy jest sens dostawiać kolejne elementy bo teren jest dość mały. Za tsunami też nie przepadam bp gdy mieliśmy na balkonie w bloku to miałam w domu dużo komarów. Pozdrawiam serdecznie:)

Odpowiedz
Ewa 7 kwietnia, 2020 - 2:41 pm

Tujami;)

Odpowiedz
Polny Dom 7 kwietnia, 2020 - 5:40 pm

Jestem na początkowym etapie zakładania ogrodu. Plan na zazielenienie jest priorytetowy przed tarasem – tak zdecydowaliśmy. Przed tujami bronię się jak mogę i z jednej strony posadzilismy żywopłot z grabów a z drugiej jest plan na laurowiśnię albo trzmielinę (obydwie rośliny zimozielone). Jeśli chodzi o drzewa to na liście też jest głóg, za płotem rosną u nas dzikie i są przepiękne. Wsadziliśmy też śliwę wiśniową (pięknie kwitnie wczesną wiosną) i brzozę pożyteczną. Też mamy niewielki ogród a wspomniane drzewa są niewielkie. Z bylin polecam żurawki – jest tyle odmian o przepięknych barwach liści, że można tworzyć cudne rabaty. I funkie też są bardzo okazałe.
Powodzenia w sadzeniu! Z pewnością wszystko będzie się pięknie komponowało.

Odpowiedz
Marlena 7 kwietnia, 2020 - 9:32 pm

Ja bym Ci mogła jeszcze polecić Wisterię, pięknie wygląda zarówno jako drzewo,ale również jako roślina pnąca. Jeszcze Jakaranda mimozolistna i Migdałek.Pozdrawiam:)

Odpowiedz
ilka 8 kwietnia, 2020 - 9:09 am

po tujach chętnie pną się Clematisy – i na zielonym tle kwiaty wyglądają jeszcze lepiej.

Odpowiedz
Natalia Stenke 8 kwietnia, 2020 - 11:54 am

Fajnie, że ogóle macie taki spory kawałek ziemi! Niesamowicie zazdroszczę teraz wszystkich, którzy mają choćby balkon! 🙂 Ale nie ma tego złego, trzeba przeczekać 🙂 Życzę, aby wszystko poszło po Waszej myśli podczas urządzania ogrodu! 🙂

Odpowiedz
Edyta 8 kwietnia, 2020 - 12:08 pm

Ależ masz szczęście, że możesz działać w ogrodzie. I tak pięknie już tam jest. Mój właśnie wysycha, 120 km ode mnie 🙁 A takie miałam plany – czego to ja nie zrobię na wiosnę. Posiane rośliny czekają w mieście na lepsze czasy. Pozdrawiam!

Odpowiedz
Agnieszka 9 kwietnia, 2020 - 2:14 pm

Mieszkając w bloku mogę sobie jedynie pomarzyć o takiej ilości zieleni. No ale cóż mogę poradzić. Mam nadzieję, że jak tylko wprowadzisz zmiany w ogrodzie, to pochwalisz się nimi na blogu!

Odpowiedz
Paula Bielińska 10 kwietnia, 2020 - 10:32 am

Przez chwilę czułam się, jakbyś mnie oprowadzała po swojej posesji 🙂 Lubię takie relacje 🙂

Odpowiedz
Ola_Pani architekt 5 maja, 2020 - 12:01 pm

Witam, zastanawiam się czemu ogród nie nawiązuje stylistyką do budynku. Te płotki ala francuskie, wiklina, deseczki, pniaczek na frontowej elewacji. Wybudowaliście współczesny dom i taki dom powinien mieć współczesny ogród nawiązujący do elementów na elewacji. Stalowa czarna pergola byłaby lepszym rozwiązaniem niż białe płotki i nawiązywałaby do balustrad balkonów. Po obrośnięciu zielenią stworzyłaby romantyczny klimat, na którym jak widać Pani zależy, a nie wybijałaby się tak znacząco na tle elewacji. To samo z tylną balustradą tarasu. Metalowa konstrukcja, którą możnaby obsadzić powojnikami znikłaby w gęstwinie zieleni i kwiatów. Być może konstruktywna krytyka pozwoli na zdystansowanie się do całego projektu i pozwoli dostrzec kontekst miejsca i całego otoczenia. Pozdrawiam serdecznie.

Odpowiedz
Home on the Hill 5 maja, 2020 - 10:01 pm

Olu, widzę, że jesteś pierwszy raz na moim blogu, ponieważ niejednokrotnie pisałam o moich założeniach projektowych:) Uwierz mi, że mam je bardzo dobrze zaplanowane, zwłaszcza, że również zajmuję się tym zawodowo;) Kupiliśmy gotowy dom, bliźniak, który krok po kroku odmieniamy pod swój styl. Otoczenie wokół nas to wieś, dzikie pola, a nasza działka graniczy z dzikim sadem, więc rustykalne klimaty jak najbardziej pasują. Bryła budynku jest na szczęście w miarę klasyczna, to elementy typu szare pasy na elewacji, czy metalowe barierki dodają jej nowoczesności, ale jak zapewne doskonale wiesz, kilkoma zabiegami można to łatwo odmienić, nadać nowy charakter i właśnie to robimy. Krok po kroku. Grunt to pomysł i realizacja obranego celu. A z drugiej strony zawsze zastanawiam się czemu służą takie komentarze?… Czy naprawdę sądzisz, że tak mi napiszesz, a ja od razu stwierdzę, że tak, wszystko u mnie jest złe, likwiduję taras, barierki, pergole, zmieniam całość, która kosztowała masę pracy, energii i pieniędzy, bo ktoś w internecie napisał mi „konstruktywny” komentarz?…;)))

Odpowiedz
Grako 1 października, 2020 - 8:17 am

Bardzo podoba mi się pomysł z wykorzystaniem pergoli. Taki zakątek na pewno pozwoli domonikom na odrobinę relaksu 🙂

Odpowiedz
Sylwia 28 grudnia, 2020 - 8:55 am

Uwielbiam pracę w ogrodzie. Zawsze z niecierpliwością czekam na wiosnę. Mam również swój ulubiony zestaw narzędzi do prac. Jest łatwiej wszystko ogarnąć. Sama przyjemność.

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Drogi Czytelniku, Chcielibyśmy poinformować, iż zaktualizowaliśmy naszą Politykę Prywatności. W tym dokumencie dowiesz się jakie dane osobowe mogą być przetwarzane oraz w jakim celu to robimy. Znajdziesz również informację jakie prawa przysługują Tobie w związku z przetwarzaniem danych. Aby móc w pełni korzystać z naszej strony, prosimy Ciebie o akceptację naszej Polityki Prywatności. Akceptuję Czytaj więcej