fbpx

Jak dbać o rośliny domowe, aby pięknie rosły?

by Home on the Hill
Jak dbać o rośliny domowe, aby pięknie rosły?

Jak dbać o rośliny domowe, aby pięknie rosły?

pielęgnacja roślin domowych rośliny domowe pielęgnacja monstera jak o nią dbać

Nasz dom jest wypełniony roślinami. Uważam, że nie ma piękniejszej ozdoby niż zieloni przyjaciele. To najprostsza i jakże przyjazna dekoracja – oprócz walorów wizualnych przede wszystkim rośliny oczyszczają powietrze, są naturalnym filtrem, dlatego warto się nimi otaczać. Często pytacie mnie o moje domowe rośliny, o to, jak o nie dbam, dlatego dziś postanowiłam przygotować dla Was takie kompendium wiedzy w pigułce. Zebrać wszystkie informacje w jednym miejscu, stworzyć poradnik na temat roślin domowych, który mam ogromną nadzieję, że Wam się przyda. Znajdziecie tu dużo praktycznych porad i podstawowych informacji o tym, jak dbać o rośliny domowe, aby pięknie rosły. 

W naszym domu mam sporo większych, jak i mniejszych roślin. Lubię kaktusy, sukulenty, mam swoją ukochaną palmę, monsterę, a nawet drzewko cytrynowe. Można też u nas znaleźć fikusy, bluszcze, pieniążka, dużo zwisających roślin oraz tych trochę trudniejszych w uprawie. Niejednokrotnie szukam dla nich idealnego miejsca, przestawiam, trochę testuję, sprawdzam, co najbardziej lubią, staram się stworzyć im jak najlepsze warunki do tego, aby pięknie rosły. Oczywiście zdarzają się wpadki, nieraz z jakąś rośliną mi nie po drodze, czasem marnieje mimo moich starań, ale na szczęście są pewne wytyczne, które możemy zastosować w większości przypadków, i które pomogą nam w tym, aby rośliny było zdrowe i pięknie się rozwijały. Warto się do nich stosować, bo te wskazówki ułatwią nam domową uprawę. I dziś właśnie o tych kilku zasadach Wam opowiem.

Jakie światło jest najlepsze dla roślin doniczkowych?

Jakie światło jest najlepsze dla roślin doniczkowych

Rośliny potrzebują światła. To ono sprawia, że pięknie rosną, rozwijają się, często układają liście w jego kierunku. To w dużej mierze światło decyduje o ich wyglądzie i żywotności. Musimy pamiętać o tym, że przez nasze okna wpada go znacznie mniej, niż mają do dyspozycji rośliny posadzone na zewnątrz. Dlatego ważne jest to, aby dać naszym domowym jak najlepszy dostęp do niego.

Rośliny powinny stać w pobliżu okien, na parapecie, w miejscach widnych, jasnych, takich, które bez problemu wpuszczają promienie słoneczne. Pamiętajmy jednak o tym, że nie każda roślina lubi te promienie czuć bezpośrednio na sobie, są takie, które musimy chronić przed nadmiernym nasłonecznieniem. U nas w domu tak jest choćby z monsterą. Lubi jasne, widne pomieszczenia, ale niekoniecznie chciałaby stać bezpośrednio w oknie. Mam ją ustawioną w kącie niedaleko dużego okna, panuje tam lekki półcień, jest łatwy dostęp do światła, ale promienie nie parzą jej liści. Rośliny rosnące w swoim naturalnym środowisku dostosowały się do różnych poziomów światła. Musimy więc postarać się w domu zapewnić im w miarę możliwości jak najbardziej zbliżone warunki do tych naturalnych. Aby móc to zrobić, powinniśmy poznać pochodzenie danej rośliny oraz jej podstawowe zasady pielęgnacji. Nie ma co w tym przypadku iść na żywioł, lepiej dobrze poznać każdy gatunek, poczytać o jego wymaganiach, to nam znacznie ułatwi sprawę.

Przeanalizujmy również nasz dom pod względem dostępu do światła, tak abyśmy mogli podzielić go na różne strefy, biorąc pod uwagę nasłonecznienie. Najwięcej światła będzie na południowym parapecie, czym dalej w głąb od niego tym światło staje się coraz bardziej rozproszone, mniej intensywne. Rośliny są dość elastyczne, potrafią dostosowywać się do ciężkich warunków, dlatego nawet te bardziej egzotyczne egzemplarze możemy zapraszać do naszych mieszkań, oczywiście dbając o ich odpowiednią pielęgnację.

W miejscach, gdzie bezpośrednio pada słońce najlepiej ustawiać te rośliny, które są na nie najbardziej odporne, czyli kaktusy, sukulenty. Bardziej wrażliwe rośliny mogłyby się poparzyć. Większość roślin lubi światło rozproszone, czyli powiedzmy w odległości metra od nasłonecznionego okna, albo bliżej niego wtedy, gdy jest osłonięte firanką. To będzie dobre miejsce między innymi dla palm, dracen, storczyków. U nas w domu większość roślin stoi właśnie w takim rozproszonym świetle i tam czują się najlepiej.

Czyli pamiętajmy – jak największy dostęp do światła, ale uważajmy na promienne słońca bezpośrednio padające na roślinę.

 Wilgotność powietrza a rośliny doniczkowe

 Wilgotność powietrza a rośliny doniczkowe

Kolejnym aspektem, który musimy wziąć pod uwagę, dbając o nasze rośliny doniczkowe jest wilgotność powietrza. Jest ona ważna, gdyż umożliwia prawidłowy przebieg fotosyntezy. Rośliny pokojowe potrzebują wilgotności powietrza pomiędzy 40% a 60%. Zbyt suche powietrze może sprawić, że nasze rośliny będą więdnąć, będą schły im liście. To jest rzecz, z którą najbardziej walczę w moim domu. Większość moich zielonych przyjaciół muszę codziennie zraszać, a i tak bywa, że ich liście żółkną, liście palmy brązowieją na końcach.

Na szczęście są sposoby, żeby zwiększyć wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Poniżej te najbardziej popularne:

  1. Zraszanie roślin wodą – warto, aby była to woda przegotowana, która odstała dobę o temperaturze pokojowej. W późniejszej części tekstu znajdziecie dokładne informacje o tym, jak prawidłowo zraszać rośliny.
  2. Osłonki z wilgotnym mchem – Aby wspomóc roślinę i podnieść wilgotność, możemy doniczkę wstawić do osłonki (takiej, która ma większy rozmiar niż doniczka) wyłożonej wilgotnym mchem torfowcem. Parująca z mchu woda zwiększa wilgotność powietrza wokół rośliny.
  3. Nawilżacz powietrza – to chyba najprostszy, a z drugiej strony jakże skuteczny sposób na utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności w domu. Możemy też położyć mokre ręczniki na kaloryferach.
  4. Możemy również ustawić doniczkę na dużej tacy/podstawce, wysypać na nią drobny żwir, kamyczki i podlać wodą. Będzie ona parować i naturalnie nawilżać powietrze.

Pielęgnacja roślin doniczkowych – 5 czynników, o których musisz pamiętać

Pielęgnacja roślin doniczkowych

Odpowiednia ziemia to klucz do pięknych i zdrowych roślin doniczkowych

Aby nasze rośliny mogły pięknie rosnąć potrzebują odpowiedniego pożywienia i składników odżywczych. Musimy im dobrać taką ziemię, która pomoże zaspokoić wszystkie ich potrzeby i zapewni im wszystko to, co dla nich najlepsze. Moim ostatnim odkryciem jest ziemia od polskiej, rodzinnej firmy WOKAS. Mają oni w swojej ofercie linię WOKAS SMART. To całkowita nowość na rynku. Są to wysokiej jakości podłoża, które możemy śmiało stosować w uprawie roślin ozdobnych, ziół, owoców i warzyw. Mają w sobie mnóstwo dobroci:) Posiadają najwyższej jakości naturalne torfy, wzbogacone długo działającym, wieloskładnikowym nawozem oraz składnikami regulującymi naturalnego pochodzenia. WOKAS SMART polepsza właściwości gleby, poprawia jej strukturę dzięki czemu nasze rośliny mogą pięknie rosnąć i się rozwijać. Do wyboru mamy 9 specjalistycznych wariantów, idealnie dopasowanych do potrzeb i wymagań konkretnych roślin.

jak wybrać ziemię do roślin doniczkowych

No dobrze, ale jak właściwie wybrać najlepszą ziemię, na co zwrócić uwagę? Poniżej kilka czynników, które warto wziąć pod uwagę.

  1. Kwasowość – odczyn gleby jest podstawowym czynnikiem warunkującym prawidłowy rozwój roślin. Poszczególne gatunki lubią ziemię od kwaśnej do minimalnie zasadowej. Różne ziemie do kwiatów mają inny odczyn i warto kupić taką, której kwasowości nie trzeba będzie korygować. W serii WOKAS SMART jest specjalna ziemia przeznaczona dla roślin kwasolubnych takich jak hortensje, wrzosy, wrzośce, azalie, rododendrony itd. Mamy również do dyspozycji ziemię uniwersalną o odczynie 5,5 do 6,5, czyli idealnym dla większości roślin. W celu wyregulowania odczynu pH ziemi dodano do niej kredę.
  2. Granulacja – wybierając ziemię, warto zwrócić uwagę na granulację. Większość ziemi ma niewielką, co jest wystarczające dla większości roślin, ale czasem przy większych donicach musimy dodatkowo zastosować drenaż, aby móc równomiernie rozprowadzić wodę. Ziemie WOKAS mają dodany do składu perlit, który nie tylko poprawia retencję, ale też zwiększa porowatość ziemi, obniżając jej wagę i zapewniając optymalne napowietrzenie korzeni rośliny.
  3. Substancje wzbogacające – to jedna z ważniejszych rzeczy, jeśli chodzi o wybór ziemi. Czym bogatsza, tym mniej musimy potem ją nawozić, aby nasza roślina pięknie rosła. Warto decydować się na ziemię dedykowaną do poszczególnych roślin, dzięki temu mamy pewność, że nasze kwiaty mają wszystko to, co jest im niezbędne do życia.

ziemia do roślin doniczkowych

Warto, aby co jakiś czas zmieniać ziemię naszym kwiatom, tak aby zawsze miały świeżą. Przesadzanie roślin doniczkowych jest jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. Zastanawiacie się, jak często to robić? Głównie zależy to od wieku — rośliny młode powinno przesadzać się raz na rok, w przypadku tych starszych wystarczy robić to raz na kilka lat. Dbajmy też o odpowiednią wielkość doniczki, która umożliwi prawidłowy rozrost naszej rośliny. W razie potrzeb wymieniając ziemię, warto również przesadzać rośliny do większych donic. Najlepiej zaplanować to na moment, gdy rozpoczyna się ich okres wzrostu. Na ogół takim terminem jest marzec.

ziemia wokas

Wybierając odpowiednią ziemię dla naszych roślin, zwróćmy uwagę na to, czy posiada w sobie nawóz. Dlaczego warto stawiać na taką? Ponieważ mamy wtedy pewność, że nasze rośliny otrzymują wszystko to, co jest im niezbędne do prawidłowego wzrostu. Jest to też bardzo wygodne, nie musimy pamiętać o dodatkowym nawożeniu, w ziemi jest wszystko to, co najlepsze i potrzebne naszym zielonym ulubieńcom. Stosując WOKAS SMART, uzyskujemy dużo dłuższy efekt odżywiania, w porównaniu do standardowych podłoży, dzięki czemu nie musimy martwić się nawożeniem swoich roślin nawet do 9 miesięcy.

Zraszanie kwiatów – jest ważne nie tylko ze względu na wilgotność powietrza

zraszanie kwiatów

Kolejnym ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest zraszanie kwiatów, o czym pisałam już wcześniej.

Warto zraszać rośliny co najmniej raz dziennie, ma to szczególne znaczenie zimą, kiedy mamy włączane kaloryfery i wtedy powietrze jest dużo bardziej suche. Zraszanie liści sprawi, że roślina jest w stanie utrzymać odpowiedni poziom wilgotności i ładniej nam rośnie. Ale nie chodzi tylko o wilgotność, zraszanie sprawia, że liście ładniej się wybarwiają, końcówki nie są suche, ułatwiamy przebieg prawidłowej fotosyntezy. W ten sposób czyścimy też roślinę z kurzu, wszelkiego pyłu, a także pomagamy w zwalczaniu szkodników, co jest bardzo istotne w prawidłowej pielęgnacji.

Najważniejsza zasada jest taka, że zraszamy rośliny wtedy, gdy nie pada na nie bezpośrednio słońce. Warto więc robić  to wczesnym rankiem, bądź wieczorem. Najlepiej używać przegotowanej wody, bądź deszczówki o temperaturze pokojowej. Możemy z łatwością kupić dedykowane zraszacze do roślin w każdym sklepie ogrodniczym bądź markecie.

Podlewanie roślin doniczkowych – jak robić to dobrze?

Podlewanie roślin doniczkowych – jak robić to dobrze?

Samo podlewanie to również sztuka:) Wiemy już, że musimy roślinę regularnie zraszać, ale i większa ilość wody jest jej niezbędna do życia. Nie róbmy jednak tego rutynowo, przed każdym podlaniem sprawdźmy, czy roślina naprawdę tego potrzebuje, zanurzmy palec głębiej w ziemi i upewnijmy się, że jest sucha. Jeśli mamy problem z określeniem tego, kiedy powinniśmy podlać roślinę, możemy zakupić higrometr – czujnik wilgoci, wbijany do podłoża, sygnalizujący czas podlewania. Zarówno brak, jak i nadmiar wody, może wyrządzić spore szkody. Nie warto również podlewać często i po trochu, powinniśmy zrobić to raz, a dobrze. Jeśli damy zbyt małą ilość wody, to nie dojdzie ona do niższych warstw ziemi w doniczce. Pamiętajmy też, że zbyt obfite i częste podlewanie może spowodować gnicie korzeni, a jest to nawet bardziej niebezpieczne niż okresowe przesuszenie.

Kwiaty najlepiej podlewać zebraną deszczówką. Jeśli chcemy podlać je wodą z kranu, warto, aby najpierw odstała co najmniej dobę i miała temperaturę pokojową.

Przycinanie

Czwarty ważny czynnik pielęgnacji to przycinanie, choć nie każda roślina tego wymaga, ba są wręcz takie, które powinniśmy zostawić pod tym względem w całkowitym spokoju… Tu znów musimy poznać indywidualne potrzeby naszych roślin. Nie ma niestety jednej reguły dotyczącej przycinania roślin doniczkowych. Jest jednak kilka ogólnych zasad, które mogą Wam pomóc.

przycinanie roślin doniczkowych

Rośliny szybko rosnące, pnące takie jak bluszcz powinno przycinać się nawet kilka razy do roku, dzięki temu wspieramy jej prawidłowy rozrost i nadajemy kształt. Regularne przycinanie będą potrzebować również rośliny kwitnące typu pelargonie. Skracanie odmładza rośliny i pobudza je do wzrostu.

Są rośliny typu hibiskus, którym robimy cięcie ograniczone i przycinamy jedynie boczne pędy. Pamiętajmy o tym, że wiele roślin zielonych nie przycinamy wcale. Znów muszę Was uczulić na to, by zawsze zapoznać się z potrzebami danej rośliny, sprawdzić, jakie ma wymagania, jak powinniśmy ją prawidłowo pielęgnować.

Jeśli chodzi o moje rośliny to oprócz bluszczów między innymi regularnie przycinam drzewko cytrynowe, dzięki temu zabiegowi ładnie się zagęszcza.

Przycinanie najlepiej wykonywać specjalnymi nożycami do kwiatów doniczkowych. Pod żadnym pozorem nie róbmy tego zwykłymi nożyczkami, bo możemy roślinę zranić! Wykonując cięcie dedykowanym do tego narzędziem, będziemy mogli sprawnie przyciąć pędy bądź całkowicie je usunąć, a także prawidłowo formować roślinę doniczkową.

 Mycie liści – zakurzone liście nie będą oddawać tlenu do atmosfery!

Ostatnie z najważniejszych czynności to mycie liści. Dzięki temu pozbywamy się kurzu, rośliny będą mogły prawidłowo oddawać tlen do atmosfery. Liście stają się bardziej jędrne i nabierają ładniejszego koloru. Powinniśmy to robić wilgotną szmatka, najlepiej zanurzoną w wodzie o temperaturze pokojowej.

jak dbać o rośliny domowe

Co jakiś czas warto nasze rośliny „wykąpać”. Stawiamy je pod prysznicem i delikatnie zraszamy strumieniem wody. Dzięki temu są ładnie umyte, taki zabieg je pobudza, dodaje energii. Możemy też zanurzyć część naziemną w misce i zostawić na kilka godzin. Taki zabieg warto przeprowadzać nawet raz na dwa tygodnie. To świetny patent często stosowany w kwiaciarniach i szkółkach ogrodniczych, pomoże zwłaszcza tym roślinom, które nam marnieją, mają słabszy okres.

Pamiętajcie, że najważniejsze w pielęgnacji roślin to przede wszystkim jest dobre poznanie danego gatunku, w miarę możliwości stworzeniu mu jak najbardziej zbliżonych warunków do tych naturalnych, musimy poświęcić im trochę cierpliwości i uwagi. No i przede wszystkim dołóżmy szczyptę miłości, bez tego ani rusz:) Polecam Wam również ściągnąć sobie super aplikację od WOKAS, która pełni funkcję osobistego asystenta i pomaga w prawidłowej pielęgnacji Waszych zielonych ulubieńców. Dzięki niej będziecie mogli rozwinąć wiedzę na temat najbardziej popularnych gatunków, dowiedzieć się, jak o nie prawidłowo dbać, czego potrzebują. Oprócz tego możemy ustawić powiadomienia, dzięki którym już nigdy nie zapomnimy o podlewaniu roślin – czyż to nie jest mega wygodne?:) Możemy stworzyć swoją kolekcję roślin, ustalić harmonogram pielęgnacji, naprawdę ogromnie Wam polecam, bo aplikacja jest bardzo przydatna i wiele rzeczy ułatwia.

W dzisiejszym wpisie starałam się Wam przybliżyć takie podstawowe informacje na temat pielęgnacji roślin domowych, mam ogromną nadzieję, że te wskazówki pomogą Wam w tym, aby pięknie rosły i cieszyły oczy każdego dnia. Warto zapraszać tych zielonych przyjaciół do środka, dbać o nich, a odwdzięczą nam się z nawiązką. Mam ogromną nadzieję, że dzisiejszy wpis był dla Was przydatny, że znaleźliście tu sporo praktycznych informacji, które będziecie mogli wykorzystać. Koniecznie dajcie znać, jakie przyniosło to efekty:)

jak dbać o rośliny domowe

*Wpis powstał przy współpracy z firma WOKAS.

Zobacz również

8 komentarzy

Ania 23 kwietnia, 2020 - 9:37 am

Dzięki za kilka przydatnych informacji:)))

Odpowiedz
Dorota 23 kwietnia, 2020 - 1:13 pm

Świetne porady, piękne rośliny 🙂

Odpowiedz
Ola 23 kwietnia, 2020 - 1:24 pm

Jako miłośniczka kwiatów doniczkowych ma w swoim domu sporo roślinek. Najbardziej podobają się Ginseng i Yucca, ale niektóre sukulenty i kaktusy również są super. Kwiaty kupuję głównie w marketach choć zdarza się zajść do kwiaciarni.

Odpowiedz
Joaśka 23 kwietnia, 2020 - 7:16 pm

Cudowne rośliny. Palma i drzewko cytrynowe skradły moje serce:-)

Odpowiedz
Aleksandra Zwolińska 24 kwietnia, 2020 - 10:51 am

Jak zawsze w punkt 🙂 Dla mnie uchowanie jakichkolwiek roślin graniczyło z cudem, bo traktowałam każdą jednakowo – ale poczytałam co nieco o każdej z nich i dowiedziałam się, że niektóre z nich w ogóle nie lubią być przelewane, więc zmieniłam podejście i teraz żyją własnym życiem, widać, że doobrze wyglądają 🙂

Odpowiedz
Magda 25 kwietnia, 2020 - 9:32 pm

Nie wyobrażam sobie domu bez roślin i książek, tworzą klimat 🙂 Dbanie o rośliny czasami nie jest łatwe ale nic chyba nie daje większej satysfakcji niż uratowanie umierającego okazu. Tak się zaczęła moja miłość: o mały włos nie zabiłam kaktusa wielkanocnego, którego dawno temu dostałam od bliskiej mi osoby. To był swego czasu jedyny kwiat w moim domu. Zawzięłam się, żeby go ratować i udało się 😀 Pamiętam tę radość gdy pojawił się pierwszy po długim czasie nowy zieloniutki listek..
Polecam serdecznie grupy na fb: Zielone Pojęcie i Polish Jungle. Użytkownicy dzielą się doświadczeniami, doradzają, wymieniają się roślinami. Warto czasem zajrzeć, można poznać świetnych ludzi 🙂
Pozdrawiam!

Odpowiedz
Maria 28 kwietnia, 2020 - 6:23 pm

Piękna ta Twoja palma, reszta zieleni tez! pozdrawiam serdecznie,M

Odpowiedz
Fabian Tyrański 4 czerwca, 2020 - 12:44 pm

Ostatnio miałem problem z palmą. Zaczęło się od zżółkniętych listków, a później było co raz gorzej. Kompletnie nie wiedziałem, co zrobić! Mimo, że regularnie ją podlewałem, to uschła. Szkoda, że nie trafiłem na Twój wpis wcześniej, może bym dał radę ją uratować.

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Drogi Czytelniku, Chcielibyśmy poinformować, iż zaktualizowaliśmy naszą Politykę Prywatności. W tym dokumencie dowiesz się jakie dane osobowe mogą być przetwarzane oraz w jakim celu to robimy. Znajdziesz również informację jakie prawa przysługują Tobie w związku z przetwarzaniem danych. Aby móc w pełni korzystać z naszej strony, prosimy Ciebie o akceptację naszej Polityki Prywatności. Akceptuję Czytaj więcej