fbpx

8 powieści z II wojną światową w tle, które koniecznie musisz przeczytać!

by Home on the Hill

Bardzo duża ilość książek, które czytam, jest z motywem II wojny światowej. Ich akcja dzieje się w najbardziej okrutnych czasach, opowiadają historie prawdziwych osób, a innym razem postacie są fikcyjne, za to zawierają emocje, które idealnie odzwierciedlają to, co się wtedy działo. Takie książki uczą pokory, docenienia spokoju, w jakim mamy szczęście żyć, pokazują, jak często nasze problemy są błahe, przywracają równowagę. Te powieści są niezwykle potrzebne, a każda z nich zapada mi głęboko w pamięć. Dziś opowiem Wam o ośmiu książkach z II wojną w tle, które zrobiły na mnie ogromne wrażenie i które koniecznie musicie przeczytać!

8 powieści z II wojną światową w tle, które koniecznie musisz przeczytać!

Słowik Kristin Hannah

To książka, która uzależnia, od której nie da się oderwać. To tak wciągająca powieść, że po prostu nie można zostawić jej na później, odłożyć na bok z obietnicą, że za jakiś czas się do niej wróci. Ją się po prostu połyka, czyta ciemną nocą, kiedy wokół rytmiczne oddechy, bo wszyscy wokół już śpią, czyta się ją nieporadnie, gotując obiad, zasiadając, choć na sekundę na kanapie i pierwsze co po przebudzeniu. Czyta się ją ciągiem, nieprzerwanie aż do ostatniej strony. A potem taki żal wielki, że już się skończyła… To opowieść o Francji, o wojnie, o bólu, biedzie, poświęceniu. O zmianie, jaka przechodzi we wszystkich, o strachu, determinacji i o tym, jak wiele jesteśmy w stanie poświęcić, jak nasze ideały mają mało do powiedzenia w obliczu najgorszego. Ta opowieść jest inspirowana niezwykłą postacią Andree de Jongh; bojowniczki ruchu oporu. Jest warta każdej poświęconej na nią chwili, koniecznie przeczytajcie!


Tatuażysta z Auschwitz Heather Morris

Książka opowiada prawdziwą historię Lale Sokołow, który trafił do Auschwitz w 1942 roku i zostaje tam tatuażystą. To historia obozu koncentracyjnego, przetrwania, wielkiej siły i wyrzutów sumienia. Ale to również historia wielkiej miłości, która może narodzić się nawet i w najmroczniejszym miejscu na świecie. Jest trochę w innym stylu, niż książki, które do tej pory czytałam, warto sięgnąć po tę pozycję.


Zemsta i przebaczenie. Narodziny gniewu Joanna Jax

Uwielbiam książki Joanny Jax, czytałam ich sporo i na żadnej się nie zawiodłam. Potrafi niezwykle barwnie pisać, nakreślać emocje, sytuacje, tak, że człowiek to wszystko dokładnie widzi i odczuwa. Zemsta i przebaczenie narodziny gniewu to pierwszy tom cyklu, całość składa się z sześciu części. Przeczytałam je wszystkie w ponad tydzień. Te książki wręcz mnie opętały po prostu, nie mogłam się od nich oderwać, czytałam zachłannie, w każdej możliwej chwili dnia i nocy. Cóż to jest za majstersztyk! Historia zaczyna się przed wybuchem II wojny światowej, trzech przyjaciół, jeszcze nie wie, że za chwilę staną po różnych stronach barykady. Jeden z nich jest Polakiem, drugi Rosjaninem, trzeci Niemcem. Każdy z nich kocha żyć, bawić się, a przyjaźń jest tym, co cenią sobie najbardziej. A potem… Potem wybucha wojna i nic nie jest takie jak przedtem. To nie tylko wciągająca opowieść, ale to też niezwykła lekcja historii. Ileż tu wiedzy, faktów, a wszystko napisane tak, że oderwać się nie można. Tyle ludzkich tragedii, a zarazem radości, pragnienia życia, dobra, zwyczajności. To walka o przetrwanie i zwyczajny dzień w przerażającej rzeczywistości. To głód, śmierć, obozy zagłady. To w końcu odwaga, bohaterstwo i tysiące dylematów moralnych. To opowieść, która zostanie już ze mną na zawsze. Jestem tego pewna.


My mieliśmy szczęście Georgia Hunter

Prawdziwa historia żydowskiej rodziny, która została spisana przez krewną głównych bohaterów. Przeprowadziła wywiady ze swoją rodziną, na podstawie wspomnień, opowieści, odszukanych pamiętników, listów, faktów, stworzyła epicką opowieść, która miejscami wręcz w głowie się nie mieści. To niezwykle zawiłe losy ludzi, którzy dotkliwie odczuli skutki wojny. Ukazany tu też jest wspaniały hart ducha, siła i wola przetrwania. Wiele wątków, różnych historii, miejsc, a wszystko to wciąga od pierwszej strony. Pokazuje też, że nawet największe zło i terror, nie jest w stanie zniszczyć w ludziach tego, co najlepsze i najważniejsze. Ogromnie polecam!


To, co zostało Jodi Picoult

To kolejna moja ulubiona Autorka, przeczytałam prawie wszystkie książki, które wydała, ale to właśnie ta zrobiła na mnie największe wrażenie. Tu czasy współczesne mieszają się z tymi wojennymi. Sage, która straciła mamę, zaprzyjaźnia się ze starszym mężczyzną. Spędzają razem sporo czasu, dyskutują, starszy Pan to niezwykle szanowana postać, emerytowany nauczyciel. Po pewnym czasie prosi dziewczynę, o przerażającą przysługę, a mianowicie, żeby pomogła mu umrzeć. Zaczyna też opowiadać swoją historię. Mężczyzna skrywa straszną tajemnicę z przeszłości, sięgającą czasów II wojny światowej i masowych mordów na ludności żydowskiej. To książka o moralnych wyborach, o wybaczaniu, o tym, że nigdy nie wiemy, jakbyśmy się zachowali, gdyby i nam przyszło żyć w tamtych czasach.


Zimowy ogród Kristin Hannah

Kolejna przejmująca powieść Autorki Słowika. Znów mieszają się czasy współczesne z wojennymi. Starsza Pani jest bardzo chłodną osobą, jej córki przez całe życie, czują się przez nią odrzucone. Nie potrafi ona okazywać czułości, ciepła, matczynej troski. Jedyne co, to opowiada im pewną bajkę, ale i to po pewnym czasie zanika. Po śmierci ojca, na jego prośbę,  siostry postanawiają zmusić mamę, by w końcu opowiedziała tę bajkę do końca. Dzięki temu ukazuje się przerażająca historia, która sprawia, że zaczynają rozumieć, co wpłynęło na to, że mama stała się taka, a nie inna… To opowieść o Leningradzie, bólu, stracie, której nikt nie powinien przeżywać i wielkiej miłości. Koniecznie przeczytajcie!


Miłość w czasach zagłady Hanni Münzer

II wojna światowa, Elisabeth chcąc ratować swoją rodzinę wiąże się z wysokiej rangi SS Obersturmbannführerem Albrechtem Brunnmannem. Niestety ta decyzja będzie wiele ją kosztować. To pokazanie wojny od strony Niemców, to walka kobiet, które teoretycznie nie mają nic do powiedzenia, to historia, która kładzie cień na późniejsze pokolenia. To strach, nienawiść, obrzydzenie, to wybory, których nikt nigdy nie powinien musieć podejmować. Łatwo nam oceniać, gdy siedzimy sobie tu bezpieczni, nie znając strachu, głodu i głębokiego pragnienia przetrwania. To taka książka, która już na zawsze zapadnie w pamięć, jedna z lepszych pozycji.


Zanim nadejdzie jutro Joanna Jax

Niezwykle wciągająca i przejmująca opowieść o wojnie, Kresach Wschodnich, o walce o życie i przetrwanie. To historia wysiedleńców, to głód, upokorzenie, to zmuszanie się do tego, aby przeżyć, kiedy nadzieja już dawno umarła. To historie zwykłych ludzi, którym przyszło żyć w tak okrutnych czasach. Opowieść składa się z trzech tomów, książki te niezwykle wciągają, a z drugiej strony pozostawiają w głowie tak wiele buntu i refleksji, to wszystko nigdy nie powinno się zdarzyć… A jednak dokładnie tak było. Bardzo Wam tę pozycję polecam, czytanie takich książek, sprawia, że człowiek zaczyna patrzeć z odpowiedniej perspektywy, doceniać spokój, w jakim przyszło mu żyć.

Lubicie książki o tematyce wojennej? Uważam, że są bardzo potrzebne, bo choć ich lektura często boli, wywołuje łzy i niedowierzanie, to pozwala nabrać odpowiedniej perspektywy, uczy pokory, historii i tego, by spojrzeć na swoje życie i docenić, jakie mamy szczęście. Co Wy możecie polecić z tej kategorii książek, co zrobiło na Was największe wrażenie?

Zobacz również

13 komentarzy

Ania 21 listopada, 2019 - 1:56 pm

Również lubię czytać powieści z II wojną w tle. Czytając czesto płaczę i długo nie mogę się zebrać po takiej lekturze. Polecam „Kiedyś byliśmy braćmi” czy „Kołysanka z Auschwitz”.

Odpowiedz
Dorota 21 listopada, 2019 - 2:41 pm

Zawsze mnie mocno poruszają takie książki, czytałam też Dzieci Sendlerowej.

Odpowiedz
puch ze słów 22 listopada, 2019 - 2:00 pm

To jest ‚moja’ tematyka… dużo czasu jej poświęcam o czym i na moim blogu już nie raz pisałam. Od liceum towarzyszy mi tematyka wojenna bardzo poważnie i głęboko. To trudna i wyczerpująca historia ale mnie wciąga i dziwnie przyciąga… dlatego i praca mgr musiała być napisana właśnie na temat II wojny światowej. Czytam bardzo dużo takich książek teraz trochę mniej gdy mam małą Jagodziankę bo za dużo emocji i łez mnie to kosztuje… Wybacz że tak sporo prywatnych spraw tu napisałam ale tak poczułam…. zainteresowała mnie „My mieliśmy szczęście Georgia Hunter” pozdrawiam

Odpowiedz
Home on the Hill 22 listopada, 2019 - 4:34 pm

O a mogłabyś mi w takim razie coś polecić? Jaka książka wywarła na Tobie największe wrażenie?

Odpowiedz
Agata 22 listopada, 2019 - 9:53 pm

Uwielbiam czytać książki o tej tematyce, Joanna Jax tez podbiła moje serce, przede mną II tom Zanim nadejdzie jutro. Polecam Białą wilczycę Theresy Revay i kontynuację – Wszystkie marzenia świata, wspaniałe, porównywane do Jeźdźca miedzianego, ale moim zdaniem Jeździec się do nich nie umywa 🙂

Odpowiedz
Dominika 22 listopada, 2019 - 10:03 pm

To ja polecam „Dziewczyny wojenne” Łukasza Modelskiego i „Człowiek w poszukiwaniu sensu” Viktora E. Frankl, choć ta druga książka bardziej psychologiczna, ale naprawdę świetna, no i na deser najlżejsza pozycja „Francuska suita” Irène Némirovsky

Odpowiedz
puch ze słów 23 listopada, 2019 - 11:21 am

Zadałaś trudne pytanie tyle tych książek już było…
Na szybko proponuję:
1 To nie deszcz to ludzie – jakiś czas temu opisałam ją na blogu, miałam przyjemność wymienić też korespondencję z autorką o czym też napisałam…
2. Królestwo za mgłą
3. Dziewczynka w czerwonym płaszczyku
4. Kromka chleba
5. My dzieci z obozów – (mocna książka…)

Spokojnego dnia życzę

Odpowiedz
Paula 24 listopada, 2019 - 1:14 am

Lubię książki o tematyce wojennej ale żadnej dawno nie czytałam w ogóle dawno nie czytałam ma. Małe dzieci i jakoś tak nie ma czasu. Ale kiedyś dawno czytałam trzy części pięknej opowieści o miłości a zarazem ukazaniu wojny od stronnnby rosyjskiej, o wielkim okrucienstwie rosyjskich żołnierzy i braku szacunku nnnawet do siebie samych i innego człowieka. Powieść to „Jeździec Miedziany” Paulina Simona. Bardzo polecam chętnie przeczytałabym drugi raz…

Odpowiedz
Marta m 27 listopada, 2019 - 4:52 pm

Polecam Światło którego nie widać A.Doerr. Przeczytałam o niej na instagramie u A. Piasecznego. Nie żałuję. Nie zawsze autor nawet w najlepszej książce potrafi stworzyć nastrój. Tutaj to się udało i tak bardzo mnie urzekło

Odpowiedz
Paweł 13 stycznia, 2020 - 12:36 pm

Książki historyczne kupuję z wielka chęcią. Mam już kilka kolekcji jak na przykład „Historie z Alkowy”. Mam też kolekcję o II Wojnie Światowej. Na razie leżą na półce , fantastykę również zakupioną. Co do książek z biblioteki to głównie te z psychologii.o czytam

Odpowiedz
Alicja 16 stycznia, 2020 - 8:28 pm

Całym sercem polecam pozycję „Czerń i purpura” Wojciecha Dutki

Odpowiedz
Home on the Hill 17 stycznia, 2020 - 9:42 am

Czytałam, patrz kompletnie zapomniałam o tej o pozycji, a to też jest bardzo dobra książka, zgadzam się całkowicie.

Odpowiedz
z-dusza.pl 29 stycznia, 2020 - 9:39 pm

Trzy z wyżej wymienionych również przeczytałam 🙂 Bardzo lubię tę tematykę, ale tylko jeśli nie jest zbyt drastyczna. Mam wybujałą wyobraźnię i straszne sceny śnią mi się miesiącami, nieraz latami…

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Drogi Czytelniku, Chcielibyśmy poinformować, iż zaktualizowaliśmy naszą Politykę Prywatności. W tym dokumencie dowiesz się jakie dane osobowe mogą być przetwarzane oraz w jakim celu to robimy. Znajdziesz również informację jakie prawa przysługują Tobie w związku z przetwarzaniem danych. Aby móc w pełni korzystać z naszej strony, prosimy Ciebie o akceptację naszej Polityki Prywatności. Akceptuję Czytaj więcej