fbpx

Jak planujemy urządzić nasz ogród? – Projekt czas start!

by Home on the Hill

Połowa lutego to dobry czas, aby zaplanować sobie wszystkie prace w ogrodzie. W naszym przypadku to praktycznie założenie go od podstaw. To nie tylko kwestia roślin i stworzenia rabat, ale też wszelkich zabudowań. Dziś właśnie chciałabym Wam o tym trochę poopowiadać, przedstawić nasze wizje i pomysły. Jesteście ciekawi jak chcielibyśmy urządzić nasz ogród? Zapraszam na dzisiejszy wpis!

Nasza działka ma ok 600m2. Pracy naprawdę przed nami sporo, bo w zeszłym roku udało nam się tylko posiać trawę i  zasadzić kilka roślin. Nad tym trawnikiem zresztą też jeszcze będziemy musieli popracować… Ale z drugiej strony, kiedy w końcu uda nam się wszystko skończyć to jaka to będzie wielka radość i satysfakcja!:) Oprócz ogrodu, który znajduje się z tyłu, musimy też zagospodarować cały przód budynku i bok. Póki co ta część prezentuje się u nas najgorzej:/ Błoto po pachy i jeszcze bałagan po budowie, no nie wygląda to najlepiej. Spójrzcie na stan na dziś:

Przez granice naszej działki przebiega droga dojazdowa do drugiej połówki naszego bliźniaka. Póki co, jest zrobiona z utwardzonego piasku, ale średnio się to spisuje i na pewno nie jest to rozwiązanie na dłuższy czas. Jeśli chodzi o przód to chcielibyśmy kiedyś tę drogę wyłożyć kostką, dodatkowo obok naszego podjazdu zrobić kolejne miejsce parkingowe, również z kostki. Nie chcemy z Sąsiadami robić żadnej bramy wjazdowej na tą naszą „ulicę”, ale chciałabym też się trochę odgrodzić, planujemy więc wzdłuż ulicy aż do budynku, postawić biały płot w stylu farmerskim. Spójrzcie poniżej, płot pójdzie tuż przy kostce, zbudowany w literę L, wyznaczając umowne granice naszego ogrodu. Furtka do ogrodu będzie przy „ganku”, czyli pomiędzy tym białym słupem a budynkiem.

Pewnie ciężko to sobie wyobrazić, ale gdy ogrodzimy tę przestrzeń to utworzy się taki prostokąt ziemi do budynku, który będzie tworzyć naszą strefę gospodarczą. Planujemy zbudować tam domek na narzędzia, a także zabudowaną wiatę śmietnika. Obok będą podwyższone skrzynie na warzywnik. Chcę to wszystko umieścić z przodu, tak by tylni ogród był bez żadnych zbędnych zabudowań. W tym miejscu nie planujemy też trawy, bo ciężko byłoby lawirować kosiarką wśród tylu zabudowań, wysypiemy tam ozdobne kamyczki.

Od ściany budynku zacznie się umowna granica naszego docelowego ogrodu. Będzie ona oddzielona od strefy gospodarczej drewnianą pergolą obsadzoną różami. Od budynku znajdującego się obok planujemy odgrodzić się drewnianym płotem pomalowanym na biało. Jak widzicie już zaczęliśmy powoli go stawiać. Płot będzie na całej długości boku, aż do końca tarasu, a za nim jeszcze jedno przęsło, ale tym razem z kratki. Wszystkie zabudowania będą białe.

Jak widzicie na powyższym zdjęciu, z boku budynku planujemy też ścieżkę i rabaty. Szerokość tej przestrzeni to ponad cztery metry. Pod drewnianym płotem na przeciwko okna, planuję posadzić bez oraz różne pnącza, tak aby mieć ładny widok:) I tu pytanie do Was, sadzić normalny, czy lepiej jakieś miniaturowe odmiany?

To teraz przechodzimy do głównego ogrodu:) To, co marzy mi się najbardziej to duży taras. Jeśli chodzi o wymiary to będzie to ok 4,5 m x 7 m. Ma być wysunięty poza budynek, a zaczynać się zaraz po pierwszym oknie. Pewnie spytacie, dlaczego tak? Po pierwsze chcemy trochę odsunąć się od sąsiadów, którzy mają taras tuż przy granicy, po drugie chodzi też o słońce. Wszystkie strony świata mamy po skosie i tak patrząc do przodu to z lewej strony ogrodu jest wschód, z prawej (tam gdzie stoi drewniana huśtawka) południe, a z przodu budynku i z boku zachód. Przy budynku słońce zaczyna się chować w okolicy godziny piętnastej, a jak wysuniemy się poza niego to mamy je do wieczora. Popołudniu więc połowa tarasu będzie zacieniona, a druga przeznaczona do opalania;) Na części tarasu przy budynku planujemy zrobić też lekkie zadaszenie. Będą to belki poprzeczne, a na nich mam nadzieję, że będą piąć się jakieś winoroślą, może winogrona, tworząc nam naturalny dach. Część wysunięta poza budynek będzie już bez tych belek. Za to dookoła tarasu planujemy zrobić białe balustrady, tak, aby bardziej przypominał typowy ganek, patio, trochę w stylu starych, amerykańskich domów. Taras tak jak w poprzednim mieszkaniu, planujemy zbudować z modrzewia syberyjskiego i pociągnąć białym olejem. Po balustradach mają piąć się róże i powojniki, ma być bardzo sielsko i romantycznie. Przed tarasem będę też kolorowe rabaty. Jeśli chodzi o roślinność to wszystko ma być utrzymane w pastelowych barwach, będzie biel, delikatny róż i fiolet. Planujmy posadzić jak najwięcej hortensji, ozdobnych traw, lawendy i różnych pnączy. Dookoła mamy metalowy płot, który chciałabym szczelnie pokryć zielenią, bo nie mogę na niego patrzeć:/ Od strony Sąsiadów z bliźniaka również postawimy drewniany płot na długość tarasu. Tamtą stronę zaczęłam też już obsadzać hortensjami.

W tym roku na pewno nie uda nam się zrobić wszystkiego. To, na czym zależałoby mi najbardziej to na tarasie i płocie wokół, tak aby stworzyć sobie intymność. Jeśli środków i chęci nam wystarczy to też na pewno zaczniemy tworzyć w tym roku przód. A na wczesną wiosnę pierwsze co posadzę te bzy, o których Wam opowiadałam.

Wyobrażam sobie, że pewnie ciężko to sobie wszystko zwizualizować, ale starałam się opisywać wszystko najlepiej jak potrafię, liczę na Waszą wyobraźnię:) Kochani bardzo proszę o wszelkie rady, piszcie koniecznie co sądzicie, polecajcie rośliny i w ogóle każda opinia na wagę złota.

Zobacz również

21 komentarzy

Michał 14 lutego, 2019 - 11:06 am

Cześć 🙂 Ja jeszcze przemyślałbym umiejscowienie tarasu. W mojej opinii takie wysunięcie go na bok będzie wyglądać dziwnie, a nie jest to warte tych maksymalnie kilku godzin słońca na tarasie więcej. Pamiętaj, że w naszych warunkach pogodowych jego użytkowanie sprowadza się do tak naprawdę kilku miesięcy, a asymetria będzie Wam towarzyszyć cały rok. A od sąsiadów możecie się oddzielić np. kratką z winogronami, które na ekspozycji wschodnio-południowej będą miały się dobrze 🙂 I jeszcze jedna uwaga odnośnie tarasu, a konkretnie jego zadaszenia – miejcie świadomość, że nawet częściowe zadaszenie tarasu belkami będzie miało duży wpływ na naturalne światło wewnątrz domu. Może warto rozważyć, jakieś rozwiązanie „składane”?
I jeszcze rada a’propos trawnika – wszędzie tam, gdzie trawnik biegnie przy płocie/ścianie radzę zrobić np. 10-centymetrowy pasek z ozdobnymi kamyczkami co znacznie ułatwi koszenie trawy w tych miejscach (kora się nie sprawuje, bo kosiarka lubi ją wciągać).

Odpowiedz
Home on the Hill 18 lutego, 2019 - 11:24 am

Dziękuję pięknie za wszystkie rady:) Co do wysunięcia, to zaprojektowałam sobie go w programie i wydaje mi się, że wygląda okej i nie zaburza proporcji. Fajne rozwiązanie z kamyczkami, muszę tak zrobić:)

Odpowiedz
Hubert 14 lutego, 2019 - 1:29 pm

Plany są naprawdę świetne 🙂 Ja nie wyobrażam sobie nie mieć pod domem rabatek i grządek z warzywami 🙂 Widzę, że sąsiedzi się jeszcze budują, więc pewnie nie jest u Ciebie szczególnie cicho, prawda?

Odpowiedz
Home on the Hill 18 lutego, 2019 - 11:26 am

Na szczęście wszystkie głośniejsze prace już skończyli, zostało tylko otynkowanie budynku, Oni już mieszkają, więc hałasy za nami;)

Odpowiedz
Ewelka 14 lutego, 2019 - 2:16 pm

Witaj

Pięknie się zapowiada ten ogród 🙂 .Sama jestem na tym samym etapie i w tym roku chciałabym własnie posadzić m.in powojniki. Czy mogłabyś mi doradzić jakie będziesz sadziła u siebie ? Jest trochę tych odmian , a ja chce posadzić je przy murku który jest dość wysoki.

Odpowiedz
Home on the Hill 18 lutego, 2019 - 11:27 am

Ewelka ja sadzę wszystkie jakie mi wpadną w ręce, i każdy rośnie pięknie. W poprzednim ogródku też je mieliśmy i właściwie nie ma brzydkiej odmiany:)

Odpowiedz
puch ze słów 14 lutego, 2019 - 2:55 pm

witam. Plany widzę duże – i dobrze! Nie mam głowy do ogrodów i strefy przydomowej, mimo że je doceniam i zachwycają mnie … bardziej sprawdzam się w tworzeniu przestrzeni wewnątrz domu czy mieszkania. Urządzić dobrze ogród, taras to gruba sprawa. trzymam kciuki i kibicuję i chętnie będę podglądać 😉 asia

Odpowiedz
Biała Sowa 14 lutego, 2019 - 5:48 pm

Wszystkie pomysły świetne i inspirujące 🙂
Ale domek na narzędzia jest the best!!!
Pozdrawiam serdecznie.

Odpowiedz
tinynorthouse 14 lutego, 2019 - 8:31 pm

Dobry Plan! Nasz taras ma ròwniez 4,5m x 7m i jestesmy bardzo zadowoleni. Wymiary polecam 🙂 Ja uwielbiam stapac bosymi nogami, dlatego wybralismy drewno na tarasie 🙂 Czekam zatem na realizacje waszych planòw! My tez zbieramy sie za reszte prac ogrodowych w marcu:)
Powodzenia!

Odpowiedz
Home on the Hill 18 lutego, 2019 - 11:28 am

O super, mam nadzieję, że nam ten metraż też będzie się sprawdzał::) Ja też uwielbiam drewno, nawet nie brałam innego materiału pod uwagę:)

Odpowiedz
Monika 15 lutego, 2019 - 8:02 am

Nasz taras ma 10×3 I jest na północ:) oj jak się sąsiedzi śmiali rok temu że mamy tak beznadziejnie i w ogóle A jak przyszło co do czego to wszyscy u nas bo słońce niby było A jednak nie grzalo 🙂 W tym roku plan zabudowania tarasu i postawienia domku najmlodszemu dzieciowi 🙂 o kostce nie myślę bo mieliśmy wyrwę na 5m głęboką i cały czas siada (mamy sama gline). Tobie mega zazdroszczę tych róż, rabat….Ja w tym roku odpuszczę 🙂 hahaha pewnie znowu kolorowo w doniczkach będzie 😉

Odpowiedz
Płytki Kuchenne Końskie 15 lutego, 2019 - 9:44 am

Świetny plan

Odpowiedz
Ewcia 15 lutego, 2019 - 10:53 am

Ciekawe plany ogrodnicze. Niestety trochę nie prawidłowe podejście co do umieszczenia ogródka na podwyższeniu. Warzywa są bardzo swiatlolubne więc wciśnięcie je pomiędzy płotem a budynkiem sprawi że raczej będą słabo rosły.
Taras w części zasloniety jest fajny. I się sprawdza nie tylko w lecie ale też inne pory roku.

Odpowiedz
Home on the Hill 18 lutego, 2019 - 11:29 am

Ewcia, ale tam jest taki układ słońca, ze one i tak będą je miały przez cały dzień, no moze w okolicy 17 zacznie im się zacieniać. Tam nie będzie szczelnego płotu, tylko pnącza na metalowym, więc też światło będzie nadal wpadać.

Odpowiedz
Marysia 15 lutego, 2019 - 12:57 pm

Super pomysł zwłaszcza ten taras z zadaszeniem ja na swoim uwielbiam siedzieć i czytać książkę zerkając co jakiś czas na góry (mieszkam w Beskidach)

Odpowiedz
My little piece of heaven 15 lutego, 2019 - 6:50 pm

Taras-weranda, czy tez osłonięty częściowo ganek super sprawa, tylko faktycznie warto zwrócić uwagę, czy nie za ciemni salonu za bardzo.
Plany co do kolorystyki i romantycznych rabat całkiem jak u mnie. Polecam też posadzić cześć zimozielonych roślin, jak bukszpany, czy cisy. Żeby i poza sezonem było pięknie. Mój plan na ten rok to kostka i obrzegowanie rabat. Jak starczy czasu i środków, to również jakieś nasadzenia. Ważne, że jest plan i krok po kroczku jakoś te nasze oazy zieloności powstaną kibicuję i będę podglądać!

Odpowiedz
Martyna 16 lutego, 2019 - 7:40 pm

A ja bym się zastanowiła nad umiejscowieniem warzywnika …. Ogólnie przez większą część roku będziesz miała puste skrzynie, co przy wejściu do domu nie załadnie będzie wyglądało, raczej przeniosłabym na tył.

Odpowiedz
i like this 3 17 lutego, 2019 - 11:45 am

Super plany, dały mi do myślenia, mój ogród wygląda jak po wojnie i zupełnie nie wiem jak się za niego zabrać, tak więc będę z chęcią obserwować jak u Ciebie postępują prace.

Odpowiedz
Karolina 18 lutego, 2019 - 11:21 am

Musze powiedzieć, że odmiana będzie naprawdę ciekawa, a co najważniejsze – funkcjonalna.

Odpowiedz
presstocms.pl 18 lutego, 2019 - 1:43 pm

Świetne pomysły 🙂

Odpowiedz
Basia 20 lutego, 2019 - 9:00 pm

Tzw. Przedogrodek, czyli to co z przodu domu to taka czesc reprezentacyjna na dobrze przemyślana rabatę z krzewami, a nawet z małym kompaktowym drzewkiem. Warzywnik i domek tzw. Narzędziowy dała bym na tyl ogródka. Przedogrodek to taki przedpokój, mówi się ze przedpokój to wizytówka domu, tak jak i przedogrodek. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Drogi Czytelniku, Chcielibyśmy poinformować, iż zaktualizowaliśmy naszą Politykę Prywatności. W tym dokumencie dowiesz się jakie dane osobowe mogą być przetwarzane oraz w jakim celu to robimy. Znajdziesz również informację jakie prawa przysługują Tobie w związku z przetwarzaniem danych. Aby móc w pełni korzystać z naszej strony, prosimy Ciebie o akceptację naszej Polityki Prywatności. Akceptuję Czytaj więcej