fbpx

Instagram – moje ulubione triki i programy do obróbki zdjęć.

by Home on the Hill

Instagram - moje ulubione triki i programy do obróbki zdjęć.

Instagram to aplikacja, która podbiła serca wielu osób. To tam szukamy inspiracji, oglądamy piękne kadry, a także dzielimy się swoimi zdjęciami. Fotografia to ważna część mojego życia, lubię obrazem pokazywać urywki codzienności, nasze wnętrza, bawić się światłem, aranżacją, kolorem. Na Instagramie w głównej mierze rządzą zdjęcia a nie słowa, tu poprzez obraz można na wiele sposobów wyrazić siebie. Dziś opowiem Wam o tym, jak ja sama przygotowuję zdjęcia na IG, jakie są moje ulubione triki i programy do obróbki. Zapraszam!

Jest tyle pięknych profili, tyle cudnych wnętrz, ludzi, krajobrazów, tony inspiracji. Niektórzy twierdzą, że Instagram zakrzywia rzeczywistość, ale przecież sami wybieramy, jakie treści chcemy oglądać, kogo obserwować. Wiadomo, że to jest tylko wybiórcza część życia, w dodatku ta piękniejsza, że większość kadrów to dłuższa praca nad aranżacją, kompozycją, ale dla mnie osobiście to wszystko właśnie ma wymiar artystyczny. To nie jest miejsce, w którym warto się porównywać, a jedynie zachwycić, inspirować, cieszyć ładnym obrazem. Jeśli chcecie żeby Wasze zdjęcia były ciekawsze, jeśli szukacie fajnych programów do obróbki zdjęć, które urozmaicą Wasz profil, to dziś podzielę się tym, z czego ja sama najczęściej korzystam.

 Koniecznie też polubcie nasze konto na IG, jeśli jeszcze go nie obserwujecie;)

instagram home-on-the-hill

Instagram – moje ulubione triki i programy do obróbki zdjęć.

Tu znajdziecie siedem przydatnych wskazówek robienia zdjęć na Instagram. W tamtym artykule głównie skupiałam się na tym jak dane zdjęcie wykonać, rozmawialiśmy o świetle, kompozycji itd., ale jak już ten nasz idealny kadr jest gotowy, to czas teraz nad nim jeszcze trochę popracować i poddać go lekkiej obróbce.

Zdecydowanie nie jestem wielka fanką zbyt mocnej obróbki zdjęć, powinny być nadal naturalne, nieprzesycone, bo po prostu, kiedy przegniemy zaczynają wyglądać sztucznie i komicznie, a przecież zupełnie nie o ten efekt nam chodziło. Lubię, kiedy zdjęcia są lekko vintage, kiedy podkreśla się w nich duszę, trochę w klimacie dawnych, analogowych fotografii. I właśnie korzystając z tych kilku programów, o których dzisiaj wam opowiem, z łatwością mogę ten klimat uzyskać.

7 przydatnych wskazówek robienia zdjęć na Instagram!


VSCO

To program, który dla mnie osobiście jest niezbędny, to właśnie głównie w nim obrabiam zdjęcia. Często wcześniej lekko przygotowuję je na komputerze, rozjaśniam, a następnie ostateczny szlif nadaję im w tej aplikacji. Mamy do wyboru masę filtrów zarówno płatnych jak i bezpłatnych. Oprócz nich możemy sobie zdjęcie wykadrować, popracować nad odpowiednią perspektywą, możemy je również w miarę potrzeb rozjaśnić bądź przyciemnić, sprawić, że będzie bardziej vintage, a funkcją Fade dodać nastroju, rozjaśnić ciemne piksele, dodać zdjęciom takiej lekkiej mgły.

Bardzo fajną funkcją jest także Grain, która dodaje takie analogowe ziarno. Jednak uważajcie z tym, zbyt mocne nałożenie go na zdjęcie bardzo je zniekształca, wystarczy ustawić suwak mniej niż do połowy, aby uzyskać dobry efekt, ale bez utraty jakości fotografii.

Aby profil był spójny warto korzystać z maksymalnie dwóch-trzech filtrów, dzięki czemu nasze zdjęcia będą w podobnym klimacie i będą tworzyć pewną całość. Oczywiście nie zawsze tak się da, bo inaczej fotografuje się krajobrazy, a inaczej wnętrza, jest różny poziom światła, czasami inne rzeczy chcemy podkreślić, ale w miarę możliwości warto się tej zasady trzymać.

Ja głównie korzystam z filtru A4, A6, M5 i czasem F2. Pierwsze trzy są takie mocno vintage, wydobywają ze zdjęcia beże i brązy, dodają retro klimatu, są mieszanką koloru i sepii. Nigdy jednak nie ustawiam suwaka do końca, najczęściej w połowie, albo trochę ponad połowę, dzięki czemu nie tracą naturalności.


Afterlight

Następnie przechodzę do programu Afterlight. To bardzo intuicyjna aplikacja, w niej również znajdziemy wiele ciekawych filtrów, ale mi głównie służy do efektów świetlnych. To właśnie tu z łatwością możemy na zdjęcie nakładać takie retro „pyłki”, naturalne ziarno, które sprawia, że nasze zdjęcia wyglądają na starsze i bardziej klimatyczne, i to właśnie z tej funkcji najczęściej korzystam. Wybieram „dusty” i najczęściej korzystam z numeru  11, który ustawiam mniej więcej na trzy czwarte suwaka. On też lekko rozjaśnia zdjęcie, dodaje mu mgiełki.

W tym programie możemy też nakładać różne ramki, ocieplać zdjęcie, nakładać smugi światła, rozmywać, sprawiać, że  kadr nabiera magii.


Unfold

Ostatnim programem, z którego najczęściej korzystam to unfold. Przydaje się przede wszystkim do przygotowywania relacji na Instagram Stories. Mamy tu do wyboru najróżniejsze ramki, podpisy, możemy przygotowywać ciekawe kolaże, łączyć nasze zdjęcia z napisami. Są też bardzo ładne czcionki do wyboru, moja ulubiona to ta najbardziej kaligraficzna. Fonty możemy powiększać, zmniejszać, zmieniać kolor z białego na czarny i odwrotnie.

Możemy naraz przygotować kilka zdjęć i zgrać je razem do naszej relacji. Program urozmaica nasze instastories, sprawia, że prezentują się ciekawiej i piękniej.


Hasztagi

Aby zwiększyć popularność swoich zdjęć warto dodawać do nich hasztagi, oczywiście pasujące do kadru. To właśnie dzięki nim większa ilość osób może trafić na nasz profil, możemy dotrzeć do odbiorców, którzy poszukują inspiracji, takie, które mogą znaleźć na naszym profilu. Jeśli czasem brakuje nam pomysłów na podpis może nam w tym pomóc ta strona. Wpisujemy hasło, a system podstawia nam podpowiedzi podobnych tagów.

Instagram to prawdziwa kopalnia pięknych zdjęć, inspiracji, to miejsce, gdzie możemy podzielić się naszymi fotografiami, urywkami codzienności. Warto, aby nasze zdjęcia prezentowały się pięknie i nas odzwierciedlały. Z jakich Wy najczęściej korzystacie programów? Co moglibyście do mojej listy dorzucić? Mam nadzieję, że dzisiejszy post będzie dla Was przydatny, i że dowiedzieliście się z niego czegoś nowego:)

Zobacz również

1 komentarz

Biała Sowa 20 października, 2018 - 11:21 am

Świetny post 🙂
I bardzo przydatny.
Już się zainspirowałam.
Pozdrawiam serdecznie.

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Drogi Czytelniku, Chcielibyśmy poinformować, iż zaktualizowaliśmy naszą Politykę Prywatności. W tym dokumencie dowiesz się jakie dane osobowe mogą być przetwarzane oraz w jakim celu to robimy. Znajdziesz również informację jakie prawa przysługują Tobie w związku z przetwarzaniem danych. Aby móc w pełni korzystać z naszej strony, prosimy Ciebie o akceptację naszej Polityki Prywatności. Akceptuję Czytaj więcej