fbpx

10 sposobów na udane zdjęcia z wakacji [poradnik fotograficzny]

by Home on the Hill

Zbliża się wakacyjny okres, wielu z nas planuje właśnie jakieś podróże, wybiera miejsca, w których chce w najbliższym sezonie odpocząć. Z wakacji najczęściej przywozimy masę wspaniałych wspomnień a przy okazji zdjęć uwieczniających piękne chwile. Co zrobić aby nasze kadry były naprawdę udane? Mam dla Was niespodziankę! Niosę fotograficzny poradnik, po raz kolejny w całości przygotowany przez mojego Męża, proste sposoby na to, aby Wasze wakacyjne zdjęcia były jak najpiękniejsze. Znajdziecie tu garść porad, praktycznych wskazówek do zastosowania od zaraz!

10 sposobów na udane zdjęcia z wakacji [poradnik fotograficzny]

Nie musisz mieć super sprzętu, ale…

Warto zastanowić się czy nasz aparat (np. w smartphonie) robi zdjęcia ostre, ładnie odwzorowuje kolory oraz działa na tyle szybko, aby nie doprowadzić nas do szewskiej pasji podczas uchwycenia wakacyjnych migawek. Jeżeli tak nie jest, to warto zastanowić się nad zakupem nowego, najlepiej poręcznego. Niech to będzie więc albo aparat kompaktowy albo np. lustrzanka z jednym dobrym zmiennoogniskowym obiektywem. Oczywiście obecne generacje telefonów komórkowych (zwłaszcza z górnej półki) oferują naprawdę dobre parametry dla amatorskich zdjęć, zatem jeżeli brakuje nam dobrego aparatu a i telefon przydałoby się wymienić, warto rozważyć również tą opcję. W przypadku wyboru aparatu kompaktowego lub w smartphonie, niestety odpadnie nam spora możliwość ustawień manualnych, ale jeżeli nie chcemy sobie tym zaprzątać głowy to powinien wystarczyć tryb automatyczny lub tryby tematyczne dostępne w większości urządzeń.

Jak wybrać aparat dla siebie? Zobaczcie w naszej poprzedniej części poradnika.


Ustawienia przesłony, ISO, migawki

Gdy fotografujemy krajobrazy lub siebie na ich tle, należy pamiętać o ustawieniu przysłony na wyższe wartości np. f/11. W ten sposób zapewnimy sobie większą głębię ostrości (ostry każdy plan). W dni słoneczne jest na tyle dużo światła, że możemy przysłonę przymknąć na wartości, z których nie skorzystamy we wnętrzu. Popróbujcie różne ustawienia, pamiętając by zadbać jednocześnie o krótki czas otwarcia migawki, tak aby zdjęcia nie wyszły rozmazane od ruchu. Jeżeli czas naświetlania jest zbyt długi np. 1/20 to warto zwiększyć czułość ISO w ustawieniach. Standardowo powinniśmy w słoneczny dzień uzyskać dobre rezultaty na ISO o wartości 100, ale pod wieczór, gdy cienie są zdecydowanie dłuższe, możemy tą wartość zwiększać.


Wnętrza

Przede wszystkim należy przed wejściem do obiektu (np. muzeum, kościoły etc.) zobaczyć na oznaczenia informujące o zakazach. Szukamy informacji czy wykonywanie zdjęć nie jest zabronione lub czy nie powinniśmy wyłączyć lampy błyskowej w aparacie. Nie ma nic bardziej denerwującego niż zwiedzanie zabytku i co chwilę obrywanie lampą po oczach:) Zatem warto do tej zasady się stosować nawet gdy nie ma takich ostrzeżeń. Jak zapewnić sobie zatem ostre zdjęcie w słabo doświetlonych pomieszczeniach bez użycia lampy błyskowej? Możemy zabrać ze sobą statyw co jest opcją bardzo niewygodną, możemy również poszukać elementów otoczenia, które posłużą nam za statyw np. barierka, ościeżnica od drzwi lub nawet podłoga. Im większa kreatywność tym ciekawsze może być również ujęcie.

Jeżeli nie korzystamy z trybów tematycznych to powinniśmy ustawić wyższą czułość ISO np. 800, 1600 oraz ustawić otwarcie przysłony na jak najniższą wartość, którą oferuje obiektyw. Podczas wykonywania zdjęcia bez statywu warto również zastosować zasadę robienia zdjęcia na wdechu, która jest bardzo prosta: ustalamy kompozycję, ustawienia manualne, ostrość na danym obiekcie a następnie bierzemy głęboki wdech i naciskamy spust migawki. Ręce należy ułożyć dosyć blisko ciała by były jak najmocniej usztywnione i stabilne.

Jeżeli chodzi o kompozycję to starajmy się podejść do tematu w sposób mniej konwencjonalny. Nie stójmy na środku pomieszczenia i nie wykonujmy zdjęć jak popadnie dookoła. Warto przejść się po wnętrzu, poszukać ciekawych detali, gry świateł wpadającej przez okna, kolorów, faktur i innych akcentów, które nas zachwycą.


Światło, światło i jeszcze raz światło

Wydaje mi się, że jest to zasada, którą znajdziemy w większości poradników. Na początku ciężko jest ją zrozumieć i pojąć, dlaczego zdjęć wnętrz nie powinno się wykonywać wieczorem, ani w pełnym ostrym słońcu wpadającym przez okno. Jak nie wtedy to kiedy? Wtedy, gdy światło jest łagodne, delikatne, gdy cienie są delikatniejsze i kontrast jest słabszy.  A jak do tej zasady stosować się na wakacjach? Jeżeli mamy taką możliwość to warto unikać robienia zdjęć, gdy słońce jest najwyżej, czyli zazwyczaj w godzinach od 12 do 15, wtedy też promienie słońca są bardzo intensywne i łatwo uzyskać efekt płaskiego zdjęcia. Zatem jeżeli planujemy wyjazd na punkt widokowy, miasto w górach lub zwiedzać ogrody, warto wybrać się przed południem lub wczesnym wieczorem.

Warto też rozważyć zdjęcia o wschodzie słońca lub jego zachodzie, niestety nie zawsze jest to możliwe, ale jeżeli np. chcemy wykonać zdjęcia z okolicy to warto dostosować się do ograniczonych godzin, bo efekty mogą być spektakularne.


Kompozycja

Pisaliśmy o niej wielokrotnie w naszych poradnikach TUTAJ. Dla przypomnienia, najważniejszą zasadą jest unikanie centralizacji tematu zdjęcia. Czy będą to nasi najbliżsi czy też szczyt górski, warto sprawić, aby temat przewodni znalazł się po lewej lub prawej stronie od środka. Warto także aby osoba, która fotografujemy zintegrowała się z otoczeniem, oznacza to aby nie stała sztywno na tle np. widoku. Zdecydowanie ciekawiej będzie, gdy usiądzie na murku, piasku na plaży, oprze się o drzewo lub w jakiś inny sposób nawiąże reakcje z otoczeniem. Bawcie się różnymi pomysłami, to są Wasze zdjęcia, możecie na nich zaszaleć:) Jeżeli wypadniecie zabawnie czy wręcz głupio to co? Przecież to Wasze chwile:)


Mniej znaczy lepiej

Nie śpiesz się, jeżeli nie musisz, nie wykonuj dwudziestu i więcej zdjęć licząc, że któreś przecież wyjdzie. Lepiej chwilę się zastanowić, znaleźć odpowiednią pozycję, poczekać na uśmiech lub inny ciekawy wyraz twarzy, poczekać na ten promień słońca, który przebije się przez koronę drzew. Dzięki zastosowaniu się do tej zasady będziecie mieli również mniej pracy po powrocie do domu, gdy będziecie przeglądać zdjęcia, obrabiać a potem drukować je na pamiątkę do albumu.


Przeczytaj, pooglądaj zainspiruj się!

Warto przed wyjazdem poczytać przewodniki, znaleźć najciekawsze miejsca w okolicy. Możemy również wcześniej wrzucić w wyszukiwarkę dane miejsce i poszukać profesjonalnych zdjęć. Pooglądajmy je zwracając uwagę na detale, kompozycję, perspektywę etc. Często można znaleźć ciekawe pomysły na zdjęcia, które nas później zainspirują. Chyba najsłynniejszym przykładem jest zdjęcie krzywej wieży w Pizie znajdującej się pomiędzy palcami ręki u osoby pozującej. Takich zdjęć jest wiele, ale podaję tutaj przykład jak można ciekawie bawić się fotografią.


Zdjęcia z drogi

Często podróżujemy samolotem, samochodem, statkiem i wtedy też czasami czekając na dojazd do celu, po prostu się nudzimy. Warto wyciągnąć aparat, mieć go w gotowości i znaleźć ciekawy temat na zdjęcie. Możemy też spróbować ponagrywać krótkie filmiki, które fajnie wkomponują się później w całość nagrania z wakacji. Zdjęcia te są często bardzo dynamiczne, bo widać na zdjęciu ruch np. rozmazane bliższe obiekty, to z pewnością uatrakcyjni nasze migawki!


Temat

Szukajmy inspiracji, które mogą być tak naprawdę wszędzie, na wystawie sklepowej, pośród tłumu nas mijającego, w architekturze, kulturze danego miejsca, potrawach, przedmiotów użytkowych etc. Niech wyobraźnia nas nie ogranicza, mamy przecież czas, jesteśmy na wakacjach prawda? Bawmy się tą fotografią, zadbajmy o to by wspomnienia za kilka, kilkanaście czy kilkadziesiąt lat były nadal żywe, ciekawe i przywoływały miłe wspomnienia. Wciągajmy w zdjęcia naszych przyjaciół, rodziny, bliskich, ale czemu też nie wykonać zdjęcia z przemiłym Grekiem z nadmorskiej knajpki lub wielbłądem za opłatą jedyne 5 lira w Turcji:)


W pogoni za pięknym zdjęciem…

Nie zapominajmy o tym co najważniejsze, aby osoby i/lub emocje, które nam towarzyszą były na fotografii najważniejsze. Warto często, a nawet częściej na dalszy plan zrzucić idealną kompozycję, ustawienia manualne, idealną ostrość. Pamiętajmy by chęć uchwycenia danej chwili znalazła się na drugim miejscu, tuż po tym jak razem tą chwilę przeżyjemy, zapamiętamy, przegadamy i nasycimy się nią. Czy tylko mi się wydaje, że ostatnio sporo ludzi najpierw robi zdjęcia, nagrywają filmiki a ewentualnie później rozejrzą się po okolicy nie patrząc już przez obiektyw? 🙂

Kochani mam nadzieję, że nasz dzisiejszy poradnik Wam się przyda, że z najbliższych wakacji przywieziecie najpiękniejsze zdjęcia, uchwycicie magiczne chwile. Warto bawić się tą fotografią, kombinować, otwierać na nowe możliwości i uwieczniać to, co w zimowe wieczory będzie nas ze zdjęć ogrzewać i przenosić w cudowne miejsca. Życzę samych udanych kadrów i przesyłam uściski!


Ps. Będę bardzo wdzięczna za udostępnianie tego wpisu, niech pójdzie w świat, tak aby mógł się przydać jak największej ilości osób:***

Zobacz również

16 komentarzy

Ania 26 kwietnia, 2017 - 9:22 am

Super, mega przydatne porady, dziękuję ☺️

Odpowiedz
Home on the Hill 28 kwietnia, 2017 - 10:11 am

Mam nadzieje, że się przydadzą :*

Odpowiedz
Biała Sowa 26 kwietnia, 2017 - 12:42 pm

Piękne zdjęcia 🙂
A integracja z otoczeniem może być świetną zabawą i zdjęcia później też bywają ciekawe 🙂
Pozdrawiam.

Odpowiedz
Home on the Hill 28 kwietnia, 2017 - 10:12 am

O tak, zdecydowanie! 🙂 Przesyłam słoneczne pozdrowienia!

Odpowiedz
Katarzyna 26 kwietnia, 2017 - 9:08 pm

Bardzo przydatne informacje 🙂

Odpowiedz
Home on the Hill 28 kwietnia, 2017 - 10:12 am

Cieszę się Kasiu 🙂

Odpowiedz
ZoykaHOME 26 kwietnia, 2017 - 9:15 pm

Ja zawsze mam problem z ta migawką i przysłoną 🙂 piękne zdjęcia i przydatne porady, dzięki

Odpowiedz
Home on the Hill 28 kwietnia, 2017 - 10:12 am

Ja też 😛 Ale pracuję nad tym pod czujnym okiem Męża 😉

Odpowiedz
Beata 27 kwietnia, 2017 - 3:20 pm

Wow, bardzo piękne porady, na pewno skorzystam bo moje zdjęcia z wakacji zawsze pozostawiają wiele do życzenia i potem cała rodzina się ze mnie śmieje….

Odpowiedz
Home on the Hill 28 kwietnia, 2017 - 10:13 am

Hahaha, no tak czasami bywa. Ale trochę poćwiczysz i na pewno będzie lepiej :*

Odpowiedz
http://pastel-home.blogspot.com/ 27 kwietnia, 2017 - 3:24 pm

dzieki, za dwa miesiące jedziemy na wakacje i na pewno takie rady się przydadzą 🙂 tylko jak sfotografować ruchliwe dziecko :D? P.S Zapraszam także do mnie, wróciłam po dłużej przerwie 🙂

Odpowiedz
Home on the Hill 28 kwietnia, 2017 - 10:13 am

Oj z tymi ruchliwymi dziećmi to najgorzej :p A gdzie jedziecie? Pochwal się koniecznie! 🙂

Odpowiedz
Projekt Dom 27 kwietnia, 2017 - 9:57 pm

Super porady! Akurat w sobotę jedziemy na wakacje więc się bardzo przyda 🙂 Póki co dopiero zaczynam przygodę z trybem manualnym i to na razie tylko we wnętrzach więc zdjęcia krajobrazów to zdecydowanie nowe wyzwanie. Pozdrawiam

Odpowiedz
Home on the Hill 28 kwietnia, 2017 - 10:14 am

Na zewnątrz tak naprawdę jest prościej, zobaczysz 🙂 Miłego wypoczynku! :*

Odpowiedz
Sylwia - Dom Na Ciepło 28 kwietnia, 2017 - 3:38 pm

Nie wiedziałam, że inni też robią zdjęcia na wdechu! 🙂

Odpowiedz
Magdalena 6 maja, 2017 - 3:54 pm

Ja niestety jestem mega odporna jeśli chodzi o naukę fotografii
Ale jeśli o mojego A. chodzi to już inna bajka 🙂
Dzięki za parę cennych wskazówek 🙂

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Drogi Czytelniku, Chcielibyśmy poinformować, iż zaktualizowaliśmy naszą Politykę Prywatności. W tym dokumencie dowiesz się jakie dane osobowe mogą być przetwarzane oraz w jakim celu to robimy. Znajdziesz również informację jakie prawa przysługują Tobie w związku z przetwarzaniem danych. Aby móc w pełni korzystać z naszej strony, prosimy Ciebie o akceptację naszej Polityki Prywatności. Akceptuję Czytaj więcej