fbpx

Opowieści.

by Home on the Hill

11 8 7 6 5 4 2 110

Pewien Starzec stwierdził, że jedyne czego w życiu mu zabrakło to czasu. Czasu na to ażeby go nie odliczać. Żeby pozwolić płynąć mu na spokojnie, bez pośpiechu, bez odliczania minut, godzin, dni… Aby mierzyć go prostymi momentami a nie dzielić na spóźnienia, na limity, na wieczne nienadążanie.

Starzec poszedł i zakopał głęboko zegarek. Usiadł na ławce przed domem. Zapatrzył się na niebo i małego ptaszka co przycupnął na drzewie. Na śnieg wirujący wokół, drobne, puszyste płatki, które spływały mu na dłonie. Pojedyncze śnieżynki tańczące jakby specjalnie dla Niego. Po raz pierwszy od czasu dzieciństwa dostrzegł to wszystko, odkrył na nowo magię. Siedział tak długo, wpatrując się uważnie. A czym dłużej spoglądał tym więcej widział.

Nagle świat wydał mu się nieskończenie piękny w tej swojej prostocie. A wszystko było tuż na wyciągniecie ręki. Wystarczyło tylko się zatrzymać, pozwolić, aby chwile płynęły w znanym sobie tempie.

– Co robisz stary człowieku?

– Żyję… W końcu żyję.


Mała dziewczynka uwielbiała gwiazdy. Tak bardzo marzyła, żeby móc je dosięgnąć, znaleźć się choć odrobinę bliżej nich, aby nie były tak niedoścignione. Wpatrywała się w niebo wieczorami, podziwiała jak wirują, jak tańczą, świecą najpiękniej. Jej codzienny prywatny spektakl, Jej świat.

Pewnego dnia wyszła z mamą na spacer. Podskakiwała wysoko, jak najwyżej, ale nic to nie dawało, nadal nie mogła się ani odrobinę zbliżyć do tych upragnionych podniebnych świecidełek.

Nagle stanęły. Mama kazała spojrzeć dziewczynce pod nogi. A tam kałuża, wielka taka… a w niej…tysiące odbitych gwiazd. Tuż obok, tuż na wyciągnięcie ręki. Wystarczyło tylko w to uwierzyć.

Bo czasem nawet nasze najodleglejsze marzenia są proste do spełnienia, wystarczy tylko zmienić perspektywę, zamiast mierzyć to co nieuchwytne i dalekie, wystarczy rozejrzeć się wokół. A wtedy może się zdarzyć nawet tak, że to co na pozór nie do zdobycia, leży tuż pod naszymi stopami i czeka tylko aż to dostrzeżemy…


Przy stole zebrała się cała rodzina. Siedział senior rodu, obok niego Jego najstarszy syn z żoną, Jego córka tuląca w ramionach maleńką dziewczynkę najmłodszą ze wszystkich, wokół dwójka wnuków goniła się wesoło, Pani domu wnosiła wielką wazę z gorącym barszczem. Pachniało pierogami z kapustą i karpiem z cebulką. Wokół panował chaos, rozgardiasz, słychać było dziecięcy śmiech, echo ciepłych rozmów, zegar tykał powoli, nieśpiesznie…

Dziadek zapadł się głęboko w fotelu. Powieki robiły mu się coraz cięższe i cięższe… Było mu tak błogo i przyjemnie… Nagle przeszedł go dreszcz, otworzył szeroko oczy. A wokół nikogo!.. Tylko ten tykający zegar i w oddali odgłosy dobiegające z telewizora z drugiego pokoju. Dziadek był sam. Przypomniał sobie jak to postanowił, że przecież z samotnością będzie mu do twarzy. Jak to robił wielką karierę, zwiedzał barwne kraje, żył pełnią życia w pojedynkę. Bez żadnego zbędnego balastu, bez żadnej kuli przy nodze. Pan świata po prostu…

Dziadek ocknął się, otrząsnął. Resztki wizji spłynęły na niego, które strzepnął z przerażeniem. Na kolana wdrapała mu się Jego wnuczka, ta co ma te złote kręcone loczki. Na głowę założyła mu koronę.

Jakież to szczęście, że nieraz los daje nam inne ścieżki niż te nasze wymarzone. Jak to dobrze, że prowadzi po swojemu. Że może nie wszystko było tak jak to sobie postanowił, może i kariera dość przeciętna, a z podróży ostatnia, którą odbył sięgała jedynie Zakopanego, ale ma wokół ich. Tych wszystkich najważniejszych.

Jak to dobrze, że któregoś dnia poznał Ją; tą jedyną, wymarzoną i pomysł życia w pojedynkę stracił najmniejszy sens…


Życzę żebyście w nadchodzące Święta żyli chwilą, byście nie odliczali czasu, a kontemplowali momenty. Byście sięgali tego co niedoścignione, byście marzyli odważnie i przede wszystkim abyście byli otoczeni całą, wielką kochającą rodziną. Abyście nigdy nie musieli samotnie zapadać się w fotelu… Życzę magii, szczęścia, uśmiechu. Zdrowych radosnych Świąt!

12 9 3

Zobacz również

8 komentarzy

Margot 22 grudnia, 2016 - 9:19 am

Piękne…. Aż łezka w oku się zakręciła. Dlatego lubię do Ciebie zaglądać – nie tylko po inspiracje i piękne wnętrza cieszące oko, ale właśnie po tę magię płynącą ze słów, po tę prostotę, po przypomnienie o tym, co najważniejsze.. Że wśród tych gorzkich chwil, obok problemów nie do ogarnięcia czasami w pojedynkę – mam dla kogo żyć.
Dziękuję. Za te łzy i uśmiech spomiędzy nich… I najlepszego i Wam, kochana w święta.
Wierna czytelniczka. M.

Odpowiedz
Margot 22 grudnia, 2016 - 9:24 am

Piękne… Magiczne. Dziękuję…
Dlatego lubię do Ciebie zaglądać. Nie tylko po inspiracje, nie po piękne wnętrza cieszące oko, ale po to właśnie najbardziej – po przypomnienie o tym, co w życiu najważniejsze… Że nieważne jest, że może dziś nie mam siły na życie, że światełka w tunelu nie widzę, że łzy płyną strumieniami, bo czasami ciężko poradzić sobie ze wszystkim w pojedynkę. Ale mam dla kogo żyć.. i w drobiazgach uczę się dostrzegać piękno i szukać uśmiechu – jak kiedyś miałam odwagę…
Dziękuję.
I najlepszego dla Was wszystkich, kochana.
Wierna czytelniczka. M.

Odpowiedz
Kasia 22 grudnia, 2016 - 10:04 am

Wzruszyłam się… Dziękuję… Wesołych Świąt dla Was!

Odpowiedz
natalia 22 grudnia, 2016 - 10:11 am

Cudownie napisane!Właśnie tego sobie na te święta zycze:cieszenia się drobiazgami,każda niespieszna chwila w gronie rodziny.Wam również Kochani wszystkiego najlepszego!

Odpowiedz
Kasia 22 grudnia, 2016 - 12:47 pm

Urocze dekoracje, a Tobie życzę po stokroć więcej niż Ty mnie. Nie dlatego, żeby Cię przebić ale szczerze żebyś miała tego jeszcze więcej co nam życzysz. Wesołych Świąt !

Odpowiedz
Anka 23 grudnia, 2016 - 3:09 pm

Wesołych Swiąt, miłych, rodzinnych chwil i śniegu za oknem!:)

Odpowiedz
Agnieszka F. 23 grudnia, 2016 - 6:01 pm

Życzę Tobie i Twojej rodzinie radosnych Świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego Nowego Roku 2017! :))
Buziaki :*

Odpowiedz
Latte House 25 grudnia, 2016 - 10:55 pm

Radosnych Świąt!!
Pozdrawiam ciepło

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Drogi Czytelniku, Chcielibyśmy poinformować, iż zaktualizowaliśmy naszą Politykę Prywatności. W tym dokumencie dowiesz się jakie dane osobowe mogą być przetwarzane oraz w jakim celu to robimy. Znajdziesz również informację jakie prawa przysługują Tobie w związku z przetwarzaniem danych. Aby móc w pełni korzystać z naszej strony, prosimy Ciebie o akceptację naszej Polityki Prywatności. Akceptuję Czytaj więcej