fbpx

Poradnik fotograficzny dla każdego – czyli w pogoni za pięknym zdjęciem cz3

by Home on the Hill

plakat_3

 

W poprzednich poradnikach mogliście przeczytać głównie o technicznych aspektach wykonywania zdjęć. Jest to na pewno nie zwykle ważna cześć umiejętności fotografa, ale jeszcze ważniejsze jest myślenie podczas wykonywania zdjęć. Dzisiaj opowiemy Wam o tym, co towarzyszy nam podczas szykowania dla Was kolejnych sesji. Powiemy o tym jak przygotowujemy tematykę, stylizujemy obiekty oraz jak myślimy o złapaniu idealnych kadrów.

Tematyka

Przed wykonaniem aranżacji do zdjęcia zazwyczaj mamy już wymyśloną tematykę wpisu. Wiemy czy będzie on typowo wnętrzarski, gdzie będziemy chcieli pokazać nasze otoczenie, lub czy będzie bardziej wpisem lifestylowym, gdzie idealna stylizacja zejdzie na dalszy plan, a ważniejsze będą emocje towarzyszące danej sytuacji. Czasami zdarzają się sesje mieszane jak np. wpis DIY o huśtawce w pokoju dzieciaków, wtedy też musimy i wystylizować wnętrze oraz zastanowić się, jaką historię chcemy Wam przedstawić. Jak przygotować się do danej tematyki? Podzielmy sobie to na dwie kategorie, które towarzyszą na naszym blogu: wnętrza i ludzie.

Wnętrza

salon-z-naturalnymi-dodatkami

Przed rozpoczęciem sesji, musimy podjąć decyzję, co chcemy pokazać. Zastanowić się czy będzie to sesja związana z daną porą roku, świętami czy po prostu będzie to dane pomieszczenie w naszym domu lub dodatki, które ostatnio pojawiły się u nas. Inną kwestią jest przygotowanie sesji pod produkt danej firmy, z którą aktualnie podejmujemy współpracę. Wtedy też zamysł pojawia się zazwyczaj na etapie konspektu, który ustalamy razem z przedstawicielami firmy. Jeżeli już wiemy, jaką historię chcemy opowiedzieć na zdjęciach to musimy się zastanowić jak ją przedstawić. Najlepszym przykładem są zdjęcia związane z danymi porami roku. Jeżeli jest to np. okres jesienny, to do aranżacji dobieramy kolory, przedmioty, które idealnie wpasowują się wg. nas w dany klimat. Podczas jesieni będą to niewątpliwie skarby natury, takie jak złote liście, dynia czy też gałęzie bez liści. Jeżeli brakuje nam tego pod ręką to wyruszamy na poszukiwania. Do sklepu lub do okolicznego lasu bądź parku. Jest to zawsze bardzo przyjemna część naszej pracy, bo połączona np. z wspólnym rodzinnym spacerem. Czasami zdarzają się sesje, do których musimy zjeździć pół miasta i poświęcić cały dzień na poszukiwania. Wszystko po to by wykonać tą jedną idealną kompozycję. Piszę Wam o tym, dlatego byście wiedzieli, że w celu wykonania ciekawych zdjęć, o mam nadzieję wysokiej jakości, należy się do nich przygotować. Oczywiście zdarzają się też sesje spontaniczne, gdy np. ktoś obdaruje nas pięknym bukietem kwiatów i wszystko mamy pod ręką… Ale najczęściej jednak wykonie jednej dużej sesji jest poprzedzone kilku godzinnym przygotowaniem. No dobrze, ale idźmy dalej. Mamy już temat zdjęcia, akcesoria oraz wstępny zamysł i co dalej? Wtedy zazwyczaj staję po środku tego naszego domu i zastanawiam się, jaki jego fragment będzie najlepiej pasował do danej tematyki. Jeżeli jesień to atrapa kominka, jeżeli lato i wszystkie pyszne owoce i warzywa, jakie wraz z nim otrzymujemy to kuchnia. Następnie myślę, co chce pokazać na swoim zdjęciu naszym czytelnikom. Czy stylizacja będzie ciekawa? Czy będzie wystarczająco oryginalna i różniąca się od poprzednich sesji? Czy będzie Wam nieść jakąś wartość dodaną i będzie Was inspirować? Jeżeli tak to przystępujemy do pracy. W dalszej części wpisu znajdziecie kolejne kroki powstawania idealnych kadrów.

Ludzie

16

Z ludźmi zawsze jest trochę ciężej. No bo w końcu nie jest to przedmiot, który ustawisz sobie jak chcesz, który nie będzie Ci się wiercił podczas ustawiania manualnego aparatu. Dodatkowo chcesz przedstawić emocje danej chwili, uczucia tej osoby. Jak przygotować się do takich aranżacji?  Na dwa sposoby; albo spontanicznie i naturalnie śledzisz daną osobę podczas jej czynności, jak na przykład bawiące się dzieci albo starasz się wystylizować dany kadr. Spontaniczne kadry zawsze są najlepsze, bo oddają daną chwilę w sposób naturalny, niewymuszony. Najlepiej wtedy starać się robić to tak by ktoś, kogo fotografujesz tego nie zauważył. Zapewne wiele ujęć będzie się nadawało do skasowania, ale cześć będzie idealna. Drugi rodzaj fotografii ludzi to zdjęcia stylizowane, jak np. zdjęcia modelek w magazynach, albo rodzinne sesje. Co do zdjęć modelek, to akurat nie mam dużego doświadczenia:), ale zdjęć rodzinnych już trochę zrobionych zostało. Najważniejsze to pamiętać, że pomimo stylizacji zdjęcia, a mam tu na myśli odpowiednia scenerię, idealne światło etc. nie należy zapominać o miłej atmosferze. Jeżeli fotografujemy dzieci to starajmy się je odpowiednio nastawić do takich zdjęć, wciągnijmy je w zabawę, powiedzmy, że razem będziemy teraz pozować do zdjęć, a potem wybierzemy najlepsze i pójdziemy je wywołać na papierze. Dzieci będą naprawdę zachwycone, a i nam będzie się przyjemniej fotografować. Pamiętajmy również o próbie uchwycenia emocji, starajmy się je wywołać u fotografowanej osoby. Mówmy jej i wizualizacje emocje, jakie chcemy uchwycić.

Przygotowania do zdjęć

img_1912

Mamy już tematykę, wiemy chcemy fotografować. Co dalej? Jeżeli wykonujecie fotografię wnętrz, to najpierw należy porządnie posprzątać dane miejsce. Naszą filozofią jest to, że jesteście naszymi Gośćmi, a gości nie zaprasza się przecież do bałaganu:) Dodatkowo uwierzcie, ale na zdjęciu naprawdę łatwo zobaczyć różne rzeczy, których wcześniej nie zauważyliśmy i najczęściej je dostrzegamy jak już posprzątamy stylizację i wrzucamy zdjęcia na komputer, a wtedy jest już za późno na poprawki. Następnie przechodzimy do najtrudniejszego momentu, czyli do stylizacji. Temu etapowi poświęcamy najwięcej uwagi. Wszystko musi współgrać, dodatki należy poustawiać tak by na kadrze dobrze wyglądały. Pomyślcie sobie, ze jesteście malarzami, którzy będą chcieli uwiecznić na płótnie dany kadr i chcecie by obraz był idealny. Następnym etapem jest dobór oświetlenia. Jeżeli mamy pochmurny dzień to wyciągamy nasze lampy studyjne, które oświetlą nam najbardziej ponure wnętrza. Ich koszt nie jest duży i nie musi to być sprzęt z górnej półki. Na początek wystarczą lampy światła dziennego ze statywem i białą parasolką z allegro za 200-300 zł. Na koniec usiądźcie na spokojnie i popatrzcie na stylizacje. Zastanówcie się czy czegoś nie jest za dużo lub za mało. Czy kolory ze sobą współgrają, czy tło jest ciekawe lub nie dominuje nad pierwszym planem. Jak już będziecie czuli, że jest ok to przystępujemy do pracy.

Jeżeli fotografujemy ludzi lub jak często u nas; wnętrze i ludzi, to zadbajmy również o to, by np. ubiór modela pasował do tematyki zdjęcia. Jeżeli chcemy zrobić romantyczną sesję dziewczynki, to ubierzmy ją tak by nadać odpowiedni klimat. Dopasujmy tło do fotografowanej osoby. My czasami specjalnie dodajemy jakieś elementy na zdjęciu, których, na co dzień wcale tam nie ma, jak np. tiulową zasłonę, która nada delikatności zdjęciom albo przenosimy mebel z innego pomieszczenia.

7

Myślenie podczas fotografowania

Gdy mamy już wszystko idealnie zaaranżowane, dobrze oświetlone to przystępujemy do wykonywania zdjęć. Włączamy aparat, patrzymy przez obiektyw i… no właśnie, co dalej? Teraz musimy pomyśleć, co chcemy danym kadrem przedstawić. Nie pstrykajmy zdjęć jak leci. Przed każdym kadrem skupmy się czy jest on właściwy. Ja pomagam sobie kilkoma krótkimi pytaniami:

  • czy moja pozycja jest właściwa do fotografowanego przedmiotu?
  • czy dobrze wykadrowałem zdjęcie, czy nie obciąłem zbyt dużo?
  • czy jestem w dobrej odległości?
  • czy perspektywa jest właściwa?
  • czy to co widzę wzbudza moje emocje, czy uważam, że jest to wartościowe?

Na początku będziecie je zadawać sobie powoli, ale z czasem będziecie robić to automatycznie i wejdzie Wam w krew. By ułatwić Wam zrozumienie, przedstawmy po kolei wszystkie pytania:

Czy moja pozycja jest właściwa do fotografowanego przedmiotu/osoby?

21

Należy się kierować dość prostymi zasadami. Przede wszystkim przypomnijcie sobie wszystkie aspekty techniczne dotyczące kadrowania z poprzednich poradników. Dodajcie do tego podstawową wiedzę o poziomie trzymania aparatu. Jeżeli fotografujemy wnętrze po całości (nie skupiamy się np. na kubku) to aparat zazwyczaj trzymamy na poziomie od przepony do klatki piersiowej. Jeżeli fotografujemy portret to obiektyw trzymamy na wysokości twarzy. Gdy chcemy wykonać zdjęcia dzieciom, to zniżmy się do ich poziomu i nie fotografujmy ich z góry. Jeżeli chcemy zrobić zdjęcie kubka, świecznika czy innego dodatku to trzymamy aparat ok. 20-30 cm nad tym obiektem. Oczywiście są to reguły, co, do których nie musimy się sztywno trzymać, ale na pewno nam pomogą.

Czy dobrze wykadrowałem zdjęcie, czy nie obciąłem zbyt dużo?

clipboard06

W dobie programów do obróbki zdjęć, oczywiście, że łatwo jest zdjęcie przyciąć, przesunąć elementy etc. jednakże czy nie bardziej będziemy usatysfakcjonowani jeżeli za pierwszym razem będzie idealne? Dlatego też patrzcie dokładnie co widzicie na podglądzie, zobaczcie czy nic nie jest obcięte, czy łapiecie to co chcecie pokazać.

Czy jestem w dobrej odległości?

21

Bardzo ważna kwestia, która potrafi diametralnie zepsuć zdjęcie. Zastanówcie się czy stojąc tam gdzie stoicie, nie pokazujecie zbytecznych elementów na kadrze. Czy perspektywa z tej odległości jest właściwa. Czasem wystarczy zrobić krok do przodu lub zwiększyć ognikową w obiektywie i zdjęcie wychodzi od razu ciekawsze.

Czy perspektywa jest właściwa?

IMG_1216

Starajcie się znaleźć tą idealną, ten kąt pod którym zdjęcie będzie dynamiczne i spójne. Zróbcie krok w lewo lub w prawo, ukucnijcie, przekrzywcie trochę aparat. Często zdjęcie gdzie zostaną zachowane linie, które prowadzą nasz wzrok będzie czytelniejsze, ciekawsze i łatwiejsze w odbiorze. Więcej o liniach pisaliśmy w pierwszej części poradnika.

Czy to co widzę wzbudza moje emocje, czy uważam że jest to wartościowe?

10

Najważniejszy etap. Jeżeli nam się kadr nie podoba, to prawdopodobnie jest nudny i nijaki. Myślmy w tym momencie, zanim naciśniemy spust migawki. Pomyślcie o tym, czy zdjęcie przedstawia coś wartościowego, czy nie jest to powielanie poprzednich ujęć. Jeżeli patrzycie przez obiektyw i czujecie, że to jest super, to jest to co chcieliście sfotografować to wtedy oznacza, że spełniliście wszystkie opisane aspekty w tym poradniku jak i poprzednich częściach i zakończyliście pogoń za idealnym kadrem:)

Jak widzicie droga to tego idealnego kadru jest długa i ciężka, ale jednocześnie satysfakcjonująca. Dzięki temu stajemy się artystami w danej dziedzinie. Dzięki temu zdjęcie ma charakter i jest ciekawe. Te wszystkie zasady z czasem wejdą Wam w krew i będziecie je wykonywać automatycznie, łatwiej i szybciej. Mam nadzieję, że nasze poradniki Was zainspirują, odpowiedzą na Wasze częste pytania, jak robimy takie zdjęcia i uwierzycie, że sprzęt tak naprawdę nie jest najważniejszy, a praktyka i tysiące wykonanych zdjęć. Bawcie się fotografią! Piszcie czy nasze poradniki Wam pomogły, zadawajcie pytania w komentarzach, jeżeli coś nie jest jasne. Jeżeli macie jeszcze jakieś zagadnienia, które uważacie, że warto byłoby wyjaśnić lub opisać szerzej to dajcie nam znać! Pozdrawiam:)


Poprzednie części poradnika fotograficznego:

Część pierwsza

Część druga

Zobacz również

12 komentarzy

kasias 12 października, 2016 - 9:39 am

Bardzo przydatny materiał, dziękuję!

Odpowiedz
Home on the Hill 13 października, 2016 - 11:05 pm

Miło mi to słyszeć 🙂 Pozdrawiam ciepło.

Odpowiedz
ania 12 października, 2016 - 11:55 am

Super ☺ Muszę popracowac nad moimi zdjeciami, takie poradniki są dla mnie na wagę złota.

Odpowiedz
Home on the Hill 13 października, 2016 - 11:06 pm

Ciesze się ogromnie, mam nadzieję, że przyda się w praktyce 😉

Odpowiedz
Panna Matka 12 października, 2016 - 12:36 pm

Świetny poradnik!dzieki niemu dowiedzialam sie o wiele wiecej!Zapraszam do nowego salonu.

Odpowiedz
Home on the Hill 13 października, 2016 - 11:06 pm

Miło mi, a Twój salon zaraz biegnę sobie zobaczyć :*

Odpowiedz
Kącik Pelen Pomysłów 12 października, 2016 - 7:31 pm

Super poradniczek 😀 Dzięki za wskazówki! Twoje zdjęcia zawsze są cudne x♥

Odpowiedz
Home on the Hill 13 października, 2016 - 11:06 pm

🙂 Uściski Kochana!

Odpowiedz
Nefertari 13 października, 2016 - 9:24 am

Fajny wpis, dzięki 🙂
Ja na razie chcę zainwestować w blendy 😉

Odpowiedz
Home on the Hill 13 października, 2016 - 11:07 pm

Też mi się marzą…

Odpowiedz
katalog inspiracji 13 października, 2016 - 8:57 pm

Bardzo przydatny post.
Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedz
Home on the Hill 13 października, 2016 - 11:07 pm

Dziękuję i również przesyłam pozdrowienia 🙂

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Drogi Czytelniku, Chcielibyśmy poinformować, iż zaktualizowaliśmy naszą Politykę Prywatności. W tym dokumencie dowiesz się jakie dane osobowe mogą być przetwarzane oraz w jakim celu to robimy. Znajdziesz również informację jakie prawa przysługują Tobie w związku z przetwarzaniem danych. Aby móc w pełni korzystać z naszej strony, prosimy Ciebie o akceptację naszej Polityki Prywatności. Akceptuję Czytaj więcej