fbpx

15 filmów dających do myślenia, które koniecznie musisz zobaczyć!

by Home on the Hill

plakat-filmy

Są takie filmy, które zostają w nas na dłużej, z których czerpiemy wiele emocji, nauki, pozytywnej motywacji, a czasami bywają i takie, po których ciężko się otrząsnąć, wszystko w nas się buntuje na myśl, że takie historie naprawdę się zdarzyły. Są obrazy, które zapadają w pamięć, o których później nie można przestać myśleć, które niosą w sobie głębszy przekaz, dotykają nas, sprawiają, że zmieniamy postrzeganie pewnych spraw. Dziś niosę Wam 15 filmów, które zdecydowanie dają do myślenia i które warto, aby każdy obejrzał. Opowiadają najróżniejsze historie, perspektywy, pokazują niesamowitych ludzi, a czasami takich, którzy chyba lepiej żeby nie istnieli. Niektóre z nich są bardzo pozytywne dodające motywacyjnego kopa, inne smucą, sprawiają, że najchętniej chcielibyśmy zaprzeczyć, sprawić, aby te obrazy znikły, aby to się nie wydarzyło. Ale każdy z nich warto obejrzeć, każdy niesie w sobie głębszy sens…

15 filmów dających do myślenia, które koniecznie musisz zobaczyć!

 Rozumiemy się bez słów

To niesamowita historia głuchoniemej rodziny, gdzie jako jedyna słysząca jest Paula, nastoletnia córka. To opowieść o miłości, tolerancji, wyrzeczeniach i spełnianiu marzeń. To niesamowity obraz w najbardziej chyba wymowny sposób pokazujący jak to jest nie słyszeć, jak czują się tacy ludzie. I że szczęście jest dostępne dla każdego, a rodzinne więzi to najważniejsze i najpiękniejsze, co w życiu może nas spotkać. Bardzo Wam polecam!


Chłopiec w pasiastej piżamie

Po obejrzeniu tego filmu przez trzy dni nie mogłam zasnąć. I wiem, że już nigdy w życiu nie odważę się ponownie go obejrzeć, ale wiem również, że takie filmy są bardzo potrzebne. Ogromnie wymowne, uczą pokory, pokazują okrucieństwo tego świata, z którym nie można się godzić… Nagle jakże wszystkie nasze problemy stają się błahe, nic nieważne. Nigdy nie zrozumiem tej nienawiści, wojen… To film opowiadający o przyjaźni dwóch chłopców. Jeden z nich jest synem niemieckiego oficera, drugi więźniem obozu koncentracyjnego. Dla dzieci jednakże nie ma żadnych granic, nie ma gorszego i lepszego, nie ma tej chorej nienawiści, a świat jest całkiem normalny….


Marley i ja

To jeden z najbardziej ciepłych i pozytywnych filmów, jakie widziałam. Uwielbiam tą historię, tych ludzi. To codzienność opowiedziana w tak optymistyczny, normalny i piękny sposób. To życie w zwykłym wydaniu, z całą jego paletą barw i upadków. Opowieść o dwójce ludzi, którzy się pokochali, założyli rodzinę i po prostu mierzą się z codziennością, z małymi i większymi problemami jak każdy z nas.  Obejrzyjcie koniecznie!


Służące

Nigdy nie zrozumiem rasizmu, tego jak ktoś może twierdzić, że jeden z nas jest gorszy, a drugi lepszy. Jak jakimkolwiek wyznacznikiem może być kolor skóry, nasze pochodzenie itd. Lata 60 XX wieku, młoda dziennikarka postanawia przeprowadzić serię wywiadów z czarnoskórymi służącymi. Film pokazuje zmieniające się czasy i obyczaje, pewną szablonowość ludzkiego myślenia, upokorzenie i przyjaźń w najlepszym wydaniu. Polecam!


Wszystko za życie

Już kiedyś pisałam Wam o tym filmie. To niezwykła opowieść o chłopaku, który kończy studia i postanawia wyruszyć w samotną podróż autostopem w kierunku Alaski. Film ten mówi o marzeniach, o pewnego rodzaju ucieczce, pragnieniach połączenia się z naturą, odrzucenia tego, co materialne. Opowiada o odwadze, ale również naiwności. Niezwykłe obrazy, cudowna muzyka, różne emocje. Zdecydowanie polecam!


Efekt motyla

To zapewne film, który widział już każdy, ale nie mogłam go pominąć. Mówi się, że uderzenie skrzydeł motyla w jednym miejscu może wywołać huragan w drugim, kompletnie odległym. Film ten pokazuje, że każda nawet najdrobniejsza zmiana w przeszłości ma wielki wpływ na teraźniejszość. Bardzo ciekawy obraz, fajna historia, zdecydowanie zapada w pamięć.


Spotlight

To dość kontrowersyjny film, ale wydaje mi się, że takie rzeczy zdecydowanie powinno się nagłaśniać, mówić o nich bez obaw i wyraźnie. Mnie osobiście bardzo to przeraziło, zwłaszcza cała skala zjawiska, to po prostu obrzydliwe i niepojęte. Bostońscy dziennikarze odkrywają wielki skandal pedofilski w kościele rzymskokatolickim i postanawiają go nagłośnić…


Gra tajemnic

Fantastyczny obraz, trzymający w napięciu, opowiadający niesamowitą i prawdziwą historię. Matematyk Alen Turing podczas II wojny światowej przyczynił się do złamania kodu Enigmy. To film wielowarstwowy, pokazujący upadki, zwycięstwa i wielkie problemy, z których naprawdę ciężko się podnieść… Obejrzyjcie!


Whihplash

Jakoś nie mogłam się zabrać za ten film, nie zachęcał mnie opis itd. Jednakże w końcu po entuzjastycznych recenzjach postanowiłam spróbować go obejrzeć i zachłysnęłam się. Ten film opowiada o wielkich dążeniach, o konsekwencji, pracy, olbrzymim wysiłku w dążeniu do spełnienia swoich celów, rozwijania pasji i talentu. O wielkiej determinacji, poświęceniu, czasami egoizmie oraz wielkiej cenie za sukces i sławę. Niesamowita, przejmująca muzyka, genialna historia, coś fantastycznego!


Już za Tobą tęsknię!

Film o sile przyjaźni, o chorobie, o trudach codzienności, egoizmie i związkach. Historia ubrana z wielu emocji, przesłań, bez zbędnego nakreślania czarno- białych charakterów, pokazująca życie takie, jakie naprawdę jest. Upadki i wzloty, ciężar choroby i wielką siłę przyjaźni, która tak ważna jest, tak ogromie potrzebna.


Chce się żyć

Polska produkcja, film naprawdę bardzo dobry. Opowiada o chorym na porażenie mózgowe Mateuszu, którego lekarze skazują na miano „rośliny”. Na szczęście Jego rodzice nigdy nie pogodzili się z tą diagnozą, kiedy dorasta okazuje się, że tak naprawdę cały czas był sprawny umysłowo, trzeba było tylko odpowiedniej metody komunikacji. Film uczy pewnej wrażliwości na drugiego człowieka, a to bardzo cenne. Ogromnie polecam!


Wyścig

Niesamowita adrenalina, życie na wysokich obrotach. Historia dwóch najlepszych kierowców formuły 1, pokazuje ich odwagę, determinację, życie z ryzykiem i jego konsekwencje. Film świetnie zbudowany, bardzo ciekawa opowieść, miejscami mocno trzyma w napięciu. To nie tylko tory wyścigowe, ale ten obraz również świetnie ukazuje osobiste wątki, sploty, emocje.


Nietykalni

To ogromna dawka wzruszeń, uśmiechu i głębszego przesłania. Film jest niezwykle szczery i emocjonalny, opowiada prawdziwą historię. Sparaliżowany milioner zatrudnia do pomocy młodego chłopaka, byłego więźnia. Zderzenie tych dwóch światów powoduje mnóstwo zdarzeń i owocuje niesamowitą przyjaźnią. Pokazuje, że w każdym z nas tkwi siła i dobro, że życie jest piękne. Polecam!


Siedem dusz

To taki film o tym, że nigdy nie wiadomo, kiedy ktoś chce dać nam coś najcenniejszego na świecie. To opowieść o ludziach, o ich ułomności,  o odkupieniu win, o tym, że w każdym z nas tkwi dobro. Film niezwykle zaskakujący, wzruszający,  taki, obok którego nie można przejść obojętnie i na długo zapada w pamięć.


Niemożliwe

Film katastroficzny opowiadający o pewnej rodzinie, która wybrała się na wymarzone wakacje do Tajlandii. Czuli się jak w raju, nikt nie przypuszczał, że za chwilę zdarzy się jedna z większych tragedii współczesnego świata, że ich spokój zostanie przerwany, zacznie się walka o przetrwanie. Nadeszło tsunami, które zniszczyło wszystko to, co napotkało na swojej drodze. Wielka tragedia, mnóstwo rannych i zabitych osób, niepojęty rozmiar dramatu.  To film o przetrwaniu, o walce, niezwykle poruszający, pokazuje, jaki człowiek jest mały i bezbronny w zderzeniu z naturą.

Jest naprawdę wiele wspaniałych, poruszających filmów, takich, które są w stanie opowiedzieć nam niesamowite historie, które czegoś uczą i obrazują świat. Lubię takie, które zmuszają mnie do refleksji, czasami do zajrzenia w głąb siebie, do postawienia kilku pytań. Ogromnie polecam Wam te 15 pozycji, niektóre są bardzo trudne, ale na pewno wszystkie warte obejrzenia! A Wy, co byście do tej listy dodali?

 

Zobacz również

31 komentarzy

Ania 7 października, 2016 - 10:24 am

Wielu z tych filmów nie widziałam, koniecznie muszę nadrobić! Miłego weekendu:)

Odpowiedz
Ewelina 7 października, 2016 - 10:38 am

Dziękuję za tę listę. Część filmów widziałam, resztę mam zamiar zobaczyć. Długie jesienne wieczory będą doskonałą okazją ku temu 🙂 Od siebie dorzucę jeszcze film Pokój ( Room, z 2015 r.). Mocny.

Odpowiedz
Home on the Hill 9 października, 2016 - 6:36 pm

Oglądałam, rzeczywiście bardzo dobry film, warto obejrzeć. Pozdrawiam ciepło:)

Odpowiedz
Tuśka 7 października, 2016 - 10:42 am

Bez mojej zgody, Gwiazd naszych wina, Nie opuszczaj mnie, Wielki Mike – też polecam.

Odpowiedz
Home on the Hill 9 października, 2016 - 6:37 pm

Te też widziałam i również bardzo mi się podobały, zwłaszcza bez mojej zgody. Jest tyle świetnych filmów, to fantastyczne!

Odpowiedz
Klaudia Pieniążek 7 października, 2016 - 11:00 am

Requiem dla snu. Film, który byłam w stanie obejrzeć tylko raz. Przez kilka dni myślałam tylko o nim.
Obraz życia jaki w nim widziałam tak mnie poraził, że gdybym miała polecić jeden film, który powinien obejrzeć każdy byłby to właśnie ten. Bardzo trudna rzeczywistość i przerażająca.

Odpowiedz
Home on the Hill 9 października, 2016 - 6:38 pm

O tak Klaudia kompletnie zapomniałam o tym filmie!! Zgadzam się z każdym Twoim słowem, tez zrobił na mnie piorunujące wrażenie i również nie odważyłabym się go obejrzeć drugi raz, ale to taki film, który naprawdę warto zobaczyć i zapamiętać…

Odpowiedz
Dorota 7 października, 2016 - 11:32 am

Nietykalni, Chłopiec w pasiastej piżamie, Chce się żyć i Służące oglądałam. Polecam, pozostałe chętnie obejrzę 🙂

Odpowiedz
Gosza 7 października, 2016 - 11:38 am

Jedz, módl się, kochaj

Odpowiedz
Ela 7 października, 2016 - 2:37 pm

Czytałam książkę i spodobała mi się, dlatego z chęcią obejrzałam film i … nie polecam, ogromne rozczarowanie. Ale to moja opinia

Odpowiedz
Home on the Hill 9 października, 2016 - 6:40 pm

Ela miałam dokładnie tak samo! To chyba właśnie przez to, że wcześniej czytałyśmy książkę, bo znam masę osób, które uwielbiają ten film, a mnie jakoś kompletnie się nie podobał…

Odpowiedz
wymarzone mieszkanie 7 października, 2016 - 12:47 pm

Wiele z tych filmów widziałam i zgadzam się z Tobą:) Niemożliwe, Chce się żyć, Chłopiec w pasiastej piżamie to płacz gwarantowany. Marley i ja – dużo śmiechu i kilka uronionych łez, a Nietykalni i Rozumiemy się bez słów to mądre historie gwarantujące już tylko duuużo śmiechu.
Wyścig i Już za tobą tęsknię muszę nadrobić:) A w poniedziałek do kina na Ostatnią rodzinę, książka (Portret podwójny) świetna, myślę że film jej dorówna.

Odpowiedz
Home on the Hill 9 października, 2016 - 6:40 pm

O to czekam na recenzję, koniecznie napisz jakie wrażenia po filmie, bo też mam ochotę na niego się wybrać 🙂

Odpowiedz
Rodzinna 7 października, 2016 - 2:36 pm

Kilka z tych filmów widziałam. Do wszystkich chętnie powracam poza jednym – chłopiec w pasiastej piżamie. Nie jestem w stanie przeżywać ponownie tych emocji to nie na moje siły niestety. Kiedyś leciał w telewizji i mąż go właśnie oglądał, ja nie potrafiłam. Pomimo iż jest straszny to niesie ogromny morał dla widza.
Ale mam zamiar nadrobić te pozycje, które mi umknęły 😉
Pozdrawiam

Odpowiedz
Home on the Hill 9 października, 2016 - 6:42 pm

Mam tak samo, już nigdy więcej nie dam rady obejrzeć tego filmu, nie przemogę się, a z drugiej strony to jeden z tych, który najbardziej mną wstrząsnął, zapadł w pamięć, który jest tak ogromnie ważny…

Odpowiedz
Ola 7 października, 2016 - 3:57 pm

Olu! Nie spodziewalam sie, ze i tu mamy podobny gust. Ja bym dodala klasyk „Zielona Mile” i cudowna, pelna czaru „Amelie”.

Odpowiedz
Home on the Hill 9 października, 2016 - 6:43 pm

No widzisz Oleńko 🙂 Zieloną Milę widziałam, o tak to również taki film, który ciężko zapomnieć… A Amelię również uwielbiam, aż teraz jak czytam Wasze komentarze to sobie myślę o ilu świetnych pozycjach zapomniałam!..

Odpowiedz
NitkaDesign 7 października, 2016 - 7:54 pm

Piękne filmy wybrałaś:-)))) Ja bym jeszcze dodała Imperium Słońca z fantastycznym John’em Malkovich’em:-)))) Uwielbiam:-)))
A że kilku z Twojej listy nie widziałam będzie jak znalazł na długie, jesienne wieczory:-)))
Pozdrawiam serdecznie:-)))

Odpowiedz
Home on the Hill 9 października, 2016 - 6:44 pm

O widzisz tego nie widziałam, koniecznie muszę nadrobić!!:)

Odpowiedz
Paulina J. Rutkowska • Karmins 7 października, 2016 - 8:04 pm

Ostatnio skradł moje serduszko „Facet na miarę” – bardzo fajna komedia romantyczna! Polecam:)
Z Twojej listy widziałam tylko… „Marley i ja” (oglądałam ten film dwa razy!), ale o innych tytułach też słyszałam i czytałam ich recenzje.
„Służące” i „Whihplash” mam ochotę obejrzeć w najbliższym czasie.
Serdeczności!

Odpowiedz
Home on the Hill 9 października, 2016 - 6:45 pm

No właśnie tka ise wybierałam i wybierałam na tego „faceta na miarę” i się wybrać nie mogłam… Ale koniecznie chcę zobaczyć, a wszystkie wymienione filmy ogromnie Ci polecam, warto je obejrzeć :*

Odpowiedz
katalog inspiracji 7 października, 2016 - 8:40 pm

Pięć z nich już widziałam. Na jeden się nie zdecyduję, chociaż ma dobre recenzje, ponieważ nie takich emocji szukam. Chodzi mi o film – „Chłopiec w pasiastej koszuli”.
Uwielbiam filmy pobudzające do myślenia. Widziałam ich calkiem sporo. Do Twojej listy na szybko dorzucę :
– Men, women, children”,
– „Zapach kobiety”,
-” Poradnik pozytywnego myślenia”,
– „Dzień w Middleton”,
-„Dzień świstaka”,
-„Mój przyjaciel Hachiko”,
-” Buntownik z wyboru”,
– „Dwoje do poprawki”,
-„Człowiek z bieguna”,
-„Zwycięzca”
– i wiele innych wartych obejrzenia w jesienne i zimowe wieczory.
Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedz
Home on the Hill 9 października, 2016 - 6:45 pm

O Kochana! Dużo z nich nie znam, ależ się cieszę, będzie co nadrabiać!:) Dziękuję:****

Odpowiedz
album fotograficzny 8 października, 2016 - 5:06 pm

super propozycje 🙂 szczególnie efekt motyla 🙂

Odpowiedz
CatieDove 9 października, 2016 - 1:49 am

+ ‚Me before you’ (polski tytuł ‚Zanim się pojawiłeś’) – wyciskacz łez.
+ ‚Za jakie grzechy, dobry Boże’ – świetna komedia.

Odpowiedz
Home on the Hill 9 października, 2016 - 6:46 pm

Zanim się pojawiłeś, uwielbiam, cudowny film, już zdążyłam dwa razy go obejrzeć 😉

Odpowiedz
Kasia 31 października, 2016 - 7:08 pm

Hej, przyszłam z polecenia Agnieszki z lifemanagerka.pl 😉 Sporo z listy widziałam i zgadzam się z Tobą, dorzuciłabym do listy jeszcze „I origins” – zwłaszcza końcówka rozwala system i „Transcendence”.

Odpowiedz
Ola 1 listopada, 2016 - 9:33 pm

Dorzucę również:
„Dwunastu gniewnych ludzi”,
„Plac Zbawiciela”,
‚Glany”,
„Tańczący z wilkami”,
„Życie jest piękne”,
„Młodzi gniewni”,
„Żelary”,
„Boże skrawki”,
„Tam i z powrotem”
Dopisałabym też „Buntownik bez wyboru” ale ktoś przede mną już zwrócił uwagę na ten fantastyczny film.

Odpowiedz
Joanna 4 lutego, 2017 - 5:58 pm

Kilku nie widziałam, muszę koniecznie nadrobić ! Moje takie naj : „Niebieski”, „Podwójne życie Weroniki”, „Wichrowe wzgórza”, „Masz wiadomość”, „Forrest Gump”, „Filadelfia”, „Amelia”, „Niebo nad Paryżem”, większość filmów z Juliette Binoche, „Przed wschodem słońca” i dwie dalsze części :). Pozdrawiam ciepło 🙂

Odpowiedz
Łosiek 17 sierpnia, 2017 - 1:26 pm

To dziewczyny ja jeszcze polecam Wam
•chłopiec z czerwonym wózkiem
•przełęcz ocalonych ( mocny bardzo mocny film)
• zjawa
•zwycięzca
•lion droga do domu
•schronisko
•strażnicy galaktyki vol.2

Odpowiedz
Monika 20 września, 2018 - 12:33 pm

„Wysoka fala”, bardzo motywujący do działania.
„Surferka z charakterem”. Ten z kolei daje dużo do myślenia.
„41 dni nadziei” na ten film poszłam do kina specjalnie sama. Chciałam się wczuć w klimat. Po seansie przez 10 minut nie mogłam dojść do siebie a potem godzinę szłam bez celu na piechotę 😀

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Drogi Czytelniku, Chcielibyśmy poinformować, iż zaktualizowaliśmy naszą Politykę Prywatności. W tym dokumencie dowiesz się jakie dane osobowe mogą być przetwarzane oraz w jakim celu to robimy. Znajdziesz również informację jakie prawa przysługują Tobie w związku z przetwarzaniem danych. Aby móc w pełni korzystać z naszej strony, prosimy Ciebie o akceptację naszej Polityki Prywatności. Akceptuję Czytaj więcej