fbpx

Poradnik fotograficzny dla każdego – czyli w pogoni za pięknym zdjęciem! Cz1

by Home on the Hill

Poradnik fotograficzny dla każdego

Dziś mam dla Was dużą niespodziankę! Od dawna obiecywałam Wam porządny poradnik fotograficzny dla każdego. Często dostaję od Was wiadomości dotyczące wyboru sprzętu, najlepszych parametrów, pytań o to jak zrobić dobre zdjęcie, o kompozycje itd. Znajdziecie to wszystko w dzisiejszym wpisie. Jest to pierwsza część przydatnych informacji w pigułce. Z mężem nie zajmujemy się profesjonalnie fotografią, ale z uwagi na to, że towarzyszy nam na co dzień, trochę na ten temat już wiemy:) Niejednokrotnie podkreślałam, że wszystkiego, czego się w tej dziedzinie nauczyłam to dzięki mojemu mężowi, to On prowadzi mnie wręcz za rękę, to Jego ogromna pasja od zawsze. Dlatego też po moich wielkich prośbach, udało mi się przekonać go, żeby to właśnie On przygotował dla Was ten poradnik, mam nadzieję, że to docenicie, bo nie było łatwo;) Łapcie przydatne informacje, wskazówki, korzystajcie śmiało. Są tu między innymi wytyczne, na czym się skupić wybierając aparat, o możliwych funkcjach, parametrach itd., dużo na temat kompozycji, światła, trójpodziału i wiele, wiele więcej… To co, zaczynamy?:)

Poradnik fotograficzny dla każdego – czyli w pogoni za pięknym zdjęciem! cz 1

 

Jak wybrać aparat?

Przede wszystkim należy postawić sobie pytanie, co będziemy chcieli uwieczniać w obiektywie. Czy będą to rodzinne migawki, portrety, zdjęcia z podróży, zdjęcia mieszkania lub może wszystkiego po trochu? Drugim ważnym pytaniem będzie to, na jakim poziomie doświadczenia jesteście. Im dłużej fotografujecie tym bardziej będziecie poznawać swoje potrzeby, a następnie będziecie umieli kupić odpowiedni sprzęt, który je zaspokoi. Tutaj skupimy się na aparacie dla początkujących, bo wierzę, że jeżeli wiecie już, czym różni się tryb manualny od automatycznego, to będziecie odwiedzać specjalistyczne fora internetowe gdzie znajdziecie odpowiednie informacje. Zatem jeżeli nie jesteście ukierunkowani na jeden rodzaj fotografii, to najlepszym wyborem będzie aparat o parametrach uniwersalnych. Trzecim pytaniem jest budżet, jakim dysponujecie…gdyż jak prawie w każdej innej sferze życia, tutaj niebo jest limitem. Ale spokojnie, dobry aparat można kupić zarówno za kilkaset złotych jak i za kilka tysięcy.

Na rynku wyróżniamy obecnie 3 wiodące grupy aparatów cyfrowych:

- lustrzanki

- kompakty

- aparaty bezlusterkowe z wymienną optyką

Pierwszy z nich niewątpliwie zapewni zdjęcia w dużej rozdzielczości, z pięknie odwzorowanymi kolorami, idealnymi proporcjami kadru i innymi mniej bądź bardziej ważnymi aspektami, na które tak naprawdę…zazwyczaj nie zwrócicie uwagi. Wadą takich aparatów jest niewątpliwie cena, waga oraz wymóg korzystania z różnych obiektywów (np., jeżeli chcemy uzyskiwać duże przybliżenia to potrzebny będzie teleobiektyw). Jeżeli więc chcecie pstrykać rodzinne migawki czy wypad do zoo, to zazwyczaj będziecie klnąc na ten wielki kawałek plastiku zawieszony na Waszej szyi, od którego wieczorem będziecie mieć zakwasy:), Jeżeli nie potraficie, bądź po prostu nie macie ochoty na uczenie się korzystania z manualnych funkcji aparatu, to w Waszym przypadku rozmiar nie będzie miał znaczenia. Poszukajcie czegoś mniejszego. Jeżeli jednak chcecie robić zdjęcia wnętrz, widoków z podróży albo najpiękniejsze portrety odpowiednio ustawiając balans bieli, przysłonę czy czas naświetlania to lustrzanka będzie Waszym ulubionym narzędziem pracy. Niestety też muszę Wam zdradzić pewną rzecz, na którą też dałem się nabrać producentom lustrzanek… sam aparat nie zrobi za Was dobrego zdjęcia. Ba! nie będzie pewnie dużo lepsze od zrobionego iPhonem. Tak więc jeżeli chcecie robić zdjęcie, a nie zastanawiać się jak je zrobić… to nie jest droga dla Was.

Drugim popularnym typem są kompakty, inaczej mówiąc aparaty uniwersalne. Dzisiejsze konstrukcje są na tyle zaawansowane, iż posiadają świetne parametry matryc, jakości zdjęć czy też trybów tematycznych, które ułatwią Wam fotografię. Modeli jest na rynku wiele i są na tyle podobne do siebie jakościowo, że wybór sprowadza się do sprawdzenia, który Wam dobrze leży w ręce lub ładnie wygląda. Warto zwrócić przy wyborze uwagę czy optyka (tj. szła od obiektywu) pochodzą od renomowanego producenta jak np. Carl Zeiss lub Leica. Ważnym parametrem będzie również zakres ogniskowej, czyli na ile możemy dany kadr przybliżyć. Warto wybrać coś pośrodku, za krótki zoom będzie nas ograniczał, za długi spowoduje gorszą, jakość zdjęć niezależnie czy działamy na przybliżeniu. Podsumowując: kompakt to idealna propozycja dla okazjonalnego fotografa, który jednak chce by zdjęcia wyglądały lepiej niż zrobione telefonem komórkowym. Jest również idealnym wstępem do przygody z fotografią, Kiedy jeszcze nie wiecie, co lubicie i jak lubicie fotografować. Przykład: na początku nie wiesz czy Twoją pasją będzie fotografia wnętrz czy też portrety. Jak już się dowiesz będziesz wiedzieć, że do pierwszego potrzebujesz lustrzanki i obiektywu z jasnym stałym światłem, a do drugiego najlepszym będzie obiektyw stały do portretów.

Ostatni rodzaj aparatu jest niejako kompromisem pomiędzy wysoką jakością z trybem manualnym, a poręcznością małych aparatów kompaktowych. Tego rodzaju aparaty kupują często posiadacze lustrzanek, by mieć coś mniejszego pod ręką, co jednak zapewni im zdjęcie na poziomie lustrzanki. Jest również moim osobistym marzeniem, zwłaszcza kultowa Leica. Jeżeli zdecydujecie się na te piękne i małe aparaty, to kupcie na początku uniwersalny obiektyw. Później będziecie mogli dokupić sobie kolejny dostosowany do Waszych potrzeb. Minusem na pewno będzie tutaj cena, która dorównuje spokojnie lustrzankom ze średniej półki, ale uwierzcie mi, jeżeli nie chcecie ustawiać przysłony dla każdego zdjęcia etc. to będziecie zadowoleni.

Mam aparat. Super! ale co dalej?

Temat, światło, kompozycja kadru

Temat to najważniejsza cześć udanej fotografii. Zdjęcie może być rozmazane, za ciemne, za jasne, ale jak będzie to dobry kadr to reszta nie ma znaczenia. Jak wykonać taki super kadr? Jedyną znaną mi receptą jest robienie zdjęć, następnie robienie zdjęć, potem jeszcze trochę zróbcie tych zdjęć, jaszcze kilka… i kilka…  później oglądajcie świadomie zdjęcia i stawiajcie sobie pytanie, czy jest dobre? Jeżeli nie to, co mogę zrobić lepiej? Warto podpatrywać przy okazji znane blogi fotograficzne, wnętrzarskie, podróżnicze i analizować, czego to może brakować naszym zdjęciom. Ale żeby nie było, bo w końcu to poradnik, to napiszemy kilka punktów, na które warto zwrócić uwagę.

Temat tak jak w innych dziedzinach sztuki musi być i kropka. Nikt nie chce czytać o niczym, oglądać filmu o niczym czy też właśnie oglądać zdjęcie, które niczego w zasadzie nie przedstawia. A więc zanim naciśniemy spust migawki i wyślemy na naszą kartę pamięć miliony pikseli to namyślmy się chwilę, co konkretnie chcemy uwiecznić. Jasne, jeżeli fotografujemy pędzące z prędkością światła nasze dziecko na placu zabaw, to raczej pozostaje nam liczyć na fart, no chyba, że powiemy: „Poczekaj Janku, jeszcze chwileczkę o tak tutaj stój, nie ruszaj się, ustawię tylko balans bieli, chwileczkę…. i…. biegnij”, ale umówmy się, takie zdjęcie będzie nic nie warte. No dobrze, ale załóżmy, że jesteśmy na placu św. Piotra w Rzymie, chcemy uwiecznić na zdjęciu ukochaną osobę na tle bazyliki to tu jest ten dobry moment by pomyśleć, czy np. ukochana osoba stoi na tle tłumu turystów z patyczkami do selfie czy może mamy w tle tylko budynek, który ostatecznie chcemy uwiecznić. Może warto przejść kilka kroków dalej albo stanąć na jakimś murku, tak by odpowiednio wykadrować tłum ludzi. Temat zdjęcia to nic innego jak myśl i wykonanie jej.

temat

Światło i jego kierunki.

Światło jest niezwykle ważne w udanej fotografii. Ile to razy byliście w pięknym miejscu, ale było pochmurnie i zdjęcia nie oddawały w żadnym stopniu danej chwili. Woda taka szara, zamiast lazurowa, zieleń jakaś zwiędła, niebo zamiast błękitne jak na rysunkach dziecięcych jest szare niczym mgła. Znacie to? no właśnie… Dlatego też starajcie się w miarę możliwości wykorzystać właściwości światła. Jeżeli chcecie zrobić rodzinną sesję w sypialni, zróbcie ją w słoneczny poranek. Jeżeli robicie tak jak my zdjęcia wnętrz, to nie róbcie ich o zmierzchu. Nigdy nie będą dobre, nawet jeżeli włączycie tuzin lamp. Zdjęcia wnętrz najlepiej robić, gdy mamy słoneczny dzień, ale promienie słońca nie padają nam bezpośrednio w okna i nie tworzą białych plam np. na podłodze.

światło

Zdjęcia pięknych widoków, najlepiej robić przed południem lub po, kiedy słońce nie świeci zbyt mocno. Zdjęcia miast można robić już o każdej porze, bo i wieczorem będą epatować niesamowitym klimatem jak i w deszczu, gdy uda nam się uchwycić refleksy w wodzie.

01

Należy również pamiętać o kierunkach światła. Zdjęcie osoby ustawionej tyłem do słońca będzie skutkować tym, że tło będzie jasne, a osoba ciemna. Jednakże, jeżeli chcemy uzyskać taki efekt jak poniżej to jak najbardziej będzie to wskazane. Sprawcie by kierunek światła był Waszym sprzymierzeńcem. Gdy będziecie wykonywać portret ukochanej osobie podczas lekko zachodzącego słońca i jego twarz będą oświetlały promienie, to będzie to najpiękniejszy makijaż z możliwych!

sunset zante-beach

Kompozycja, czyli zasada trójpodziału i linie zdjęcia

Kompozycja to najtrudniejsza część zaraz po temacie fotografii. Pomijając oczywiste kwestie jak te, że nie obcinamy głów naszym modelom jak i nie trzymamy palców na obiektywie wyróżniamy kilka zasad, których powinniśmy się trzymać. Zasada trójpodziału została stworzona po to by wiedzieć gdzie w kadrze powinien się główny punkt naszej fotografii. Są to tzw. najlepsze miejsca, na których skupiamy wzrok i powodują, że zdjęcie jest estetyczne. Jak to wygląda w praktyce? Zobaczcie na poniższe zdjęcie z nałożoną siatką trójpodziału. Niektóre aparaty oferują wyświetlenie takiej siatki na podglądzie „na żywo” by ułatwić nam komponowanie zdjęcia. Temat główny zdjęcia, czyli np. ukochana osoba, klif nadmorski czy też dekoracja domowa powinna się tam znaleźć. Jednakże nie zawsze stosujemy się sztywno do tej zasady. Gdy fotografujemy zdjęcia instagramowe to temat zdjęcia zazwyczaj powinien być w centrum zdjęcia. Tak samo, gdy wykonujemy zdjęcie, na którym widoczny ma być tylko kubek.

trójpodział trójpodział2

Pamiętajcie również, że podczas wakacyjnych zdjęć nie za dobrze jest ustawiać osobę na centralnym punkcie zdjęcia. Powinniśmy podzielić kompozycję tak, aby uchwycić dwa tematy, które chcemy uwiecznić: osobę fotografowaną jak i np. budynek czy też widok, na tle którego stoi ta osoba. Poniżej dla przykładu zdjęcie z kadrem centralnym oraz drugim bardziej czytelnym, który stosuje się do zasady trójpodziału.

kadrcentralny 47

Linie zdjęcia.

No dobrze…co to znaczy? Możemy powiedzieć, że jest to droga zdjęcia. Droga, jaką ma odbyć odbiorca wzrokiem podczas oglądania fotografii. Skupić się najpierw na temacie zdjęcia, a następnie podążyć wzrokiem w tło. Poniżej możecie to dokładnie zobaczyć na przykładach i na pewno zrozumiecie, o co mi chodzi. Najprostszym przykładem linii zdjęcia jest strumień rzeki lub perspektywa z tworzących się linii.

linia zdjęcia3 linia zdjęcia2 linia zdjęcia

Linia horyzontu.

Gdzie ją umieścić? Tak naprawdę można to zrobić po środku (najczęściej), nisko jak i wysoko. Najważniejsze jest to by kadr się obronił i miał uzasadnienie w takim a nie innym wyborze. Najbezpieczniejszym wyborem będzie zawsze horyzont pośrodku zdjęcia, ale tak naprawdę nie bójmy się bawić różnymi wariantami tak aby potem wybrać najciekawszy. Ważne by wybranie proporcji było podyktowane pokazaniem czegoś ciekawego poniżej linii horyzontu lub powyżej.

7liniahoryznotu liniahoryznotunisko

W pierwszej części poradnika przeszliśmy przez podstawy fotografii, które z pewnością pozwolą Wam lepiej zrozumieć kompozycję kadru oraz wykorzystanie światła podczas ujęć. Przejrzyjcie swoje zdjęcia, zobaczcie czy do tej pory kierowaliście się powyższymi zasadami, a jeżeli nie to weźcie aparat i bawcie się doskonale wykonując kolejne zdjęcia. W następnej części postaramy się przybliżyć Wam czym jest tryb manualny, ISO, przysłona, balans bieli etc. Pozdrawiam:)

Zobacz również

29 komentarzy

NitkaDesign 15 sierpnia, 2016 - 5:01 pm

Fantastyczny post tym bardziej, że w końcu udało mi się namówić męża i dostałam pierwszą wymarzoną, wyproszoną lustrzankę:-))))
Z niecierpliwością czekam na dalsze wskazówki:-)
Dziękuję i pozdrawiam:-)

Odpowiedz
Home on the Hill 16 sierpnia, 2016 - 7:53 pm

Anitko Kochana, cieszę się ogromnie, że w końcu Mąż dał się namówić;)) Na pewno zrobisz wiele cudownych zdjęć! Ściskam Cie mocno 🙂

Odpowiedz
katalog inspiracji 15 sierpnia, 2016 - 5:03 pm

Dzięki za post. Będę czekać z niecierpliwością na kolejne teksty na ten temat. Wszczeliłaś się idealnie w moje potrzeby – obecnie jestem na etapie wyboru sprzętu. Pozdrawiam serdecznie i jeszcze raz dzięki. 🙂 ps. A jakimi aparatami Wy robicie zdjęcia? 🙂

Odpowiedz
katalog inspiracji 16 sierpnia, 2016 - 12:42 am

I widzę, że chochlik wkradł się w komentarz oczywiście miało być wstrzeliłaś się

Odpowiedz
Home on the Hill 16 sierpnia, 2016 - 7:52 pm

My mamy lustrzankę Canon 600D z obiektywem Sigma 17-50. Uściski wielkie!

Odpowiedz
Mariola 15 sierpnia, 2016 - 5:38 pm

Dziękuję Wam za ten poradnik 🙂 Ja co prawda robię zdjęcia tylko telefonem (z największą ilością pikseli jakie kiedykolwiek miały telefony), ale mam wystarczającą ilość ustawień żeby trochę pokombinować i oczywiście cenne są dla mnie informacje o kompozycji 🙂 Bardzo przydatne są dla mnie takie informacje w pigułce. Pozdrawiam 🙂

Odpowiedz
asia 15 sierpnia, 2016 - 6:44 pm

Świetny wpis, bardzo przydatny! Dziękuję ☺

Odpowiedz
Daria 15 sierpnia, 2016 - 7:24 pm

Super pomysł i czekam na cz.2 poradnika 🙂 Choć nie jestem początkująca ..
Ostatnio zmieniłam lustrzankę na bezlusterkowca i jestem bardzo zadowolona. Fotografuję swoje dzieciaki, portrety i normalnie domowe sytuacje, obiektyw oczywiście musi być jasny ( ja mam 50mm 1.8) i na prawdę polecam każdemu kto chce zacząć swoją przygodę z fotografią. To wcale nie musi być lustrzanka! Zdjęcia są tak samo piękne, a aparat zmieszczę do torebki i już nie boli szyja 🙂

Odpowiedz
Home on the Hill 16 sierpnia, 2016 - 7:46 pm

Dokładnie! Cieszę się, że zgadzasz się z naszą opinią, dla mnie też niejednokrotnie lustrzanka jest po prostu za ciężka, zwłaszcza na spacerach itd. Pozdrawiam ciepło 🙂

Odpowiedz
Ale tu Ładnie 15 sierpnia, 2016 - 7:47 pm

Koniecznie kontynuujcie ten cykl postów, będę czekać z niecierpliwością. jakoś nie potrafię wycisnąć z mojej lustrzanki tego co chcę.

Odpowiedz
Natalia K 15 sierpnia, 2016 - 10:24 pm

Świetny wpis Olu:)
pozdrawiam ciepło:)

Odpowiedz
Sacher 15 sierpnia, 2016 - 11:15 pm

Dobre porady, w przyszłości chcę kupić lustrzankę. Proszę o więcej takich postów! 🙂

Odpowiedz
Dorota 15 sierpnia, 2016 - 11:19 pm

Kochani! Czekałam na takie wpisy od Was! 🙂 Więcej poproszę, bo w mojej technice robienia zdjęć panuje istny chaos 😉

Odpowiedz
Dorota K 15 sierpnia, 2016 - 11:46 pm

Bardzo przydatne porady. Pozdrawiam 🙂

Odpowiedz
Anna 16 sierpnia, 2016 - 11:26 am

Dzięki! Wreszcie wiem na czym się skupić w moi panasonicu. Czekam na 2 część! 🙂

Odpowiedz
Rodzinna 16 sierpnia, 2016 - 11:58 am

Olu dziękuję Ci za wyczerpujący wpis odnośnie zdjęć 🙂 Ja z reguły używam kompaktu, chcieliśmy z mężem kupić lustrzankę ale znajomy fotograf nam odradził ze względu na gabaryty itp. Nie narzekam choć wiadomo zawsze mogłoby być lepiej 🙂 Zdarza mi się robić też zdjęcia smartfonem 🙂 te najnowsze robią już o dziwo piękne zdjęcia 🙂
Pozdrawiam 🙂

Odpowiedz
Madzia 18 sierpnia, 2016 - 4:17 pm

pozdrawiam tego znajomego FOTOGRAFA który Wam odradził kupno ze względu na GABARYTY przepraszam, że uśmiałam się nieco.. co to za fotograf hehe

Odpowiedz
So Very Me and Home 16 sierpnia, 2016 - 2:24 pm

Bardzo praktyczny post. Marzy mi się aparat z prawdziwego zdarzenia.

Odpowiedz
bidibi 16 sierpnia, 2016 - 2:26 pm

o rety , tyle czytania….. hihihi
dziekuję bardzo za tego posta i czekam na kolejne odcinki!

Odpowiedz
marilyn 16 sierpnia, 2016 - 7:18 pm

Super poradnik, czekam na kolejną lekcję, interesuje mnie najbardziej właśnie ISO, balans bieli i przysłona, niby już wiem o co chodzi, ale jak włączam tryb manualny to się gubię a zdjęcia nie wychodzą tak jak na automacie.Świetnie, że poruszacie taki ważny temat na blogu, każdy chce mieć fajne zdjęcia, zwłaszcza wnętrz i widoków 🙂 Buziaki :-*****

Odpowiedz
Home on the Hill 16 sierpnia, 2016 - 7:44 pm

Cieszę się bardzo 🙂 Kolejna część za dwa tygodnie 😉

Odpowiedz
Sisters About 16 sierpnia, 2016 - 7:42 pm

Świetne wskazówki :))))) Sama robię zdjęcia bez większego zastanowienia (szczególnie te z wakacji) wiec skorzystam z rad:)

Odpowiedz
Mela 17 sierpnia, 2016 - 8:48 pm

Olu proszę powiedz mi w jaki programie obrabiasz zdjęcia. Zdjęcia, które umieszczasz są takie dopieszczone 😉 pozdrawiam Mela

Odpowiedz
Gibas 18 sierpnia, 2016 - 2:56 pm

Super poradnik, bardzo dziękuję. Ja zwykle robię zdjęcia centralne, ale dzięki twoim poradom wiem już, że nie jest to najlepszy pomysł! Faktycznie widać różnicę na twoich fotografiach.

Odpowiedz
Madzia 18 sierpnia, 2016 - 4:16 pm

to wszystko olu z sieci wiesz czy uczęszczałaś gdzieś na kurs?

Odpowiedz
Home on the Hill 18 sierpnia, 2016 - 7:05 pm

Madziu z doświadczenia, z książek itd. Mój mąż od lat uczy się fotografii, interesuje tym tematem, stąd i wiedza w tej dziedzinie 🙂

Odpowiedz
Pastelowa Kropka 23 sierpnia, 2016 - 10:33 pm

Pamiętam, że to dzięki Wam rozjaśniłam albo może pozwoliłam mojemu M rozjaśnić zdjęcia na blogu 🙂 To tutaj przeczytałam o jasnych tłach. M. twierdzi, że cały czas mi to mówił, ale dopiero ktoś inny musiał mi to uświadomić 😀 Tak to już jest. U nas jest tak, że to właśnie M cyka fotki, a ja instruuje, czasem też je robię, ale rzadko. Może czas to zmienić? Zwłaszcza, że choć fotografia też jest wielką pasją M., mam poczucie, że on nie do końca czuje ciasta, ciasteczka, soki, ozdoby, nie wspominając drażliwych poduszek 😛 😉 Wolałby w tym czasie fotografować pająka, albo tankowiec… Z pewnością będę tu wracać i to nie raz. Dzięki! 🙂

Odpowiedz
shabbysochic 5 września, 2016 - 10:22 pm

Same konkrety , super post , bardzo przydatne wiadomości 🙂 Pozdrawiam 🙂

Odpowiedz
Kameralne inspiracje - ciekawostki z sieci | Kameralna 6 marca, 2017 - 10:09 am

[…] Oli pojawił się bardzo przystępnie napisany poradnik fotograficzny – część 1 i część […]

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Drogi Czytelniku, Chcielibyśmy poinformować, iż zaktualizowaliśmy naszą Politykę Prywatności. W tym dokumencie dowiesz się jakie dane osobowe mogą być przetwarzane oraz w jakim celu to robimy. Znajdziesz również informację jakie prawa przysługują Tobie w związku z przetwarzaniem danych. Aby móc w pełni korzystać z naszej strony, prosimy Ciebie o akceptację naszej Polityki Prywatności. Akceptuję Czytaj więcej