fbpx

Nie daj się okraść!

by Home on the Hill

1

Zbliża się czas wakacji, wyjazdów, a to podobno ulubiona pora dla złodziei. Warto więc zawczasu pomyśleć o odpowiednich zabezpieczeniach i rozwiązaniach, tak aby po prostu czuć się bezpieczniej. Jedne z moich najgorszych wspomnień z dzieciństwa, to te, kiedy wróciłam ze szkoły a drzwi naszego mieszkania stały obok, wyjęte z framugi. Bałam się wejść do środka, nie wiedziałam, o co chodzi. Poleciałam na dół do sąsiadki, zadzwoniłam do mamy. Kiedy weszliśmy razem do mieszkania, nic nie wyglądało jak wcześniej. Porozrzucane rzeczy, wyjęte szuflady, metodycznie przeszukany każdy kąt. I nawet nie chodzi o te wszystkie przedmioty, które nam ukradli, ale o poczucie bezpieczeństwa. Dom to taka nasza oaza, własna ukochana przestrzeń, niesamowicie boli, kiedy ktoś ją niszczy, przekracza. Potem bałam się spać w nocy, długo trwało za nim odzyskałam dawny spokój, to poczucie, że w domu jest się bezpiecznym. Nie ma pewnych sposobów, żeby przed tym się uchronić, ale warto zrobić wszystko, co w naszej mocy, żeby do takich sytuacji nie dopuścić.

Dziś właśnie porozmawiamy o różnych sposobach, aby nie dać się okraść. Jest wiele opcji, z których możemy skorzystać, by czuć się bezpieczniej na co dzień, zwłaszcza podczas naszej dłuższej nieobecności. I choć uważam za straszne to, że musimy w ogóle o tym myśleć, że są ludzie, którzy w tak bezczelny sposób przekraczają te granice intymności nie mając żadnych skrupułów, to jednak niestety tak jest i nic na to nie poradzimy.

Nie daj się okraść!

System sąsiedzki

system sąsiedzki

Najlepszym zabezpieczeniem jest drugi człowiek. To takie ważne żeby nie żyć anonimowo, zaprzyjaźniać się z sąsiadami, wtedy od razu czujemy się bezpieczniej. To istotne, aby wszyscy byli uważni na otoczenie, aby nie zamykać się tylko na siebie. Nasze osiedle jest bardzo otwarte, tu wszyscy dobrze się znamy, przyjaźnimy ze sobą. Kiedy ktoś wyjeżdża informujemy się o tym nawzajem i wtedy każdy ma oko na to puste mieszkanie. Tak naprawdę to jeden z najlepszych możliwych systemów, w dodatku całkowicie bezpłatny;) Nie wyobrażam sobie, co bym zrobiła bez tych wszystkich ludzi wokół. Kiedyś nie domknęłam drzwi od mieszkania, będąc w nim w środku. Wciągu piętnastu minut dostałam trzy telefony czy wszystko okay, sąsiadka pukała nawet po tym, kiedy je już zamknęłam, bo wydawało jej się, że przed chwilą widziała je uchylone. Życzliwość ludzka jest bezcenna. Dużo łatwiej wyjeżdżać, kiedy się wie, że wokół jest tyle przyjaznych dusz, które to nasze miejsce na ziemi będą mieć na oku, którzy od razu wychwycą, że kręci się ktoś obcy. Ale żeby tak było trzeba dać się poznać. Przerażające jest dla mnie to, kiedy słyszę, że ludzie mieszkają w danym budynku lata i nawet nie wiedzą, kto jest ich sąsiadem.

Alarmy domowe

alarmy domowe

Warto zainwestować również w system alarmowy. Najważniejsze to wybierać urządzenia od sprawdzonych producentów, tak, aby były naprawdę dobre jakościowo. Możemy mieć system, który zaalarmuje nas już w momencie, kiedy intruz przekroczy ogrodzenie posesji, bądź kiedy będzie próbował penetrować drzwi lub okna.

Koszt zależy od wielu czynników, ceny średnio zaczynają się od 1000 zł i mogą sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy.

Zabezpieczenie drzwi i okien

zabezpieczenie okien

Ogromnie ważne jest odpowiednie zabezpieczenie drzwi. I nie mam na myśli tylko tych wejściowych, gdzie jest już wiele technologii, które chronią przed włamaniem. Ale tak jak w naszym przypadku, gdzie mieszkamy na parterze, czy na przykład mieszkając we własnym domu, musimy też pamiętać o zabezpieczeniu drzwi tarasowych. My mając standardowe, deweloperskie musieliśmy je dodatkowo wzmacniać, montować systemy, które sprawią, że nie będzie tak łatwo do nas się dostać. To samo dotyczy okien. Ważna jest jakość okuć, stabilność profilu, ilość punktów ryglujących. Bardzo ciekawy artykuł na ten temat możecie przeczytać tutaj.

Budując własny dom już na etapie planowania warto więc postawić na porządne produkty, które oprócz kwestii wizualnych będą też zapewniać bezpieczeństwo. Drutex ma na przykład świetny produkt drzwi IGLO-HS z nowoczesną konstrukcją profili podnoszono – przesuwnych. Nadają się zarówno do balkonów jak i tarasów. System umożliwia konstrukcję przeszkleń o dużych gabarytach, co jest niezwykle istotne, jeśli chodzi o doświetlenie domu. Dwie niezależne od siebie prowadnice sprawiają, że przesuwanie takich dużych skrzydeł nie wymaga użycia większej ilości siły. Ale to, co najważniejsze, to to, że produkt ten ma zaawansowany system okuć, wzmocnienia stalowe w listwach uszczelniających, jest też zaprojektowana górna szyna zapobiegająca możliwość podważenia skrzydła. Dzięki nowoczesnym technologiom te drzwi same w sobie zapewniają nam bezpieczeństwo, a to ogromnie ważne!

Oprócz tego system HS można także wyposażyć w system inteligentnego otwierania i zamykania. Dotyczy to również rolet, o których będę pisać w dalszej części. Polega to na tym, że mogą otwierać się i zamykać o określonej porze podczas naszej nieobecności, co pomoże zmylić złodzieja. W dodatku całość można zintegrować z systemem alarmowym w domu, sądzę więc, że jest to  rozwiązanie idealne.

IGLO-HS_k_02

http://www.drutex.pl/pl/aktualnosci/aktualnosci-2015/drutex-poszerza-ofert%C4%99-o-nowoczesny-system-podnoszono-przesuwny-hs.html

Zewnętrzne rolety antywłamaniowe i firma ochroniarska

rolety

Zewnętrzne rolety to jedna z najpopularniejszych form zabezpieczenia się przed złodziejami, choć też, co do nich zdania bywają podzielone. Jedni dzięki nim czują się bardziej bezpiecznie, inni twierdzą, że to dodatkowe kuszenie złodziei i, że tak naprawdę ułatwiają im zadanie, bo jeśli dostaną się do środka, to skutecznie rolety chronią ich przed wzrokiem ludzi z zewnątrz. Jakby nie było, na pewno wpływają na poziom bezpieczeństwa, jest to znaczące utrudnienie, aby dostać się do środka przez złodzieja. Oprócz tego można w nich zamontować dodatkowe systemy, które uniemożliwią podniesienie ich pancerza od zewnętrznej strony. Myślę, że to kwestia do przemyślenia, choć koszty nie są małe, można więc również, jako alternatywę zastanowić się nad firmą ochroniarską, czyli monitoringu połączonego z ochroną fizyczną. Kiedy włącza się alarm i nie zostanie odwołany w ustalonym czasie, do domu podjeżdżają ochroniarze sprawdzić, co się dzieje. Warto poczytać wcześniej na forach opinie o danej firmie, sprawdzić jak szybko podjeżdżają po załączeniu alarmu w mieszkaniu.

Wprowadzić w błąd złodzieja

wprowadzić w błąd

Ważne jest również to, aby dla złodzieja nie było jawne to, że wyjeżdżamy😉 Nie ma, co rozpowiadać o tym na prawo i lewo, dobrze też, aby ktoś zaufany odwiedzał nasz dom, zapalał światła itd., tak aby budynek, czy mieszkanie nie wyglądało na opuszczone. Jeśli na zewnątrz posesji mamy światło załączane czujkami ruchu, możemy zostawić je uruchomione. Gdy się zapali, to na pewno zainteresuje to sąsiadów, którzy wcześniej byli uprzedzeni o tym, że wyjechaliśmy. Są też specjalne inteligentne systemy, które włączają różne urządzenia w naszym domu. Czyli na przykład o ustalonej godzinie może się zapalać światło, włączać muzyka itd.

Pamiętajcie też o tym, aby nigdy nie dopisywać do kluczy swojego adresu, bo jeśli je zgubimy, to jest to wręcz zaproszenie dla intruzów. Kiedy wyjeżdżamy na dłużej warto również, aby zaprzyjaźniona osoba, wyjmowała naszą pocztę, tak aby skrzynka nie była przepełniona. Oprócz tego nie zostawiajmy na zewnątrz rzeczy, które ułatwią dostanie się do naszego domu, typu drabiny itd. Cenne rzeczy warto przed wyjazdem zabezpieczyć. Koniecznie pomyślcie też nad ubezpieczeniem domu, w razie najgorszego, zostaną nam chociaż zwrócone koszty skradzionych rzeczy.

Jest wiele opcji na to, aby uchronić się przed włamaniem. Najważniejsze to zapobiegliwość, dobrej jakości produkty, o których pomyślmy już na poziomie budowy domy, czyli na przykład właśnie odpowiednie okna, drzwi wejściowe, tarasowe itd. I przede wszystkim drugi człowiek. Nie żyjmy anonimowo, dajmy się poznać, zaprzyjaźniajmy z sąsiadami, wtedy zdecydowanie żyje się bezpieczniej. A Wy, jakie zabezpieczenia macie u siebie, co robicie, aby ochronić się przed złodziejami? Czy któryś z opisanych systemów nie zadziałam u Was? Koniecznie podzielcie się swoim doświadczeniem.

*Post powstał przy współpracy z firmą Drutex.

Zobacz również

19 komentarzy

ANia 15 czerwca, 2016 - 8:39 am

Świetny artykuł przed wakacjami! System sąsiedzki i dobrze drzwi/okna to podstawa, często wystarczająca:)

Odpowiedz
Home on the Hill 17 czerwca, 2016 - 8:12 am

Cieszę się bardzo, mam nadzieję, że okaże się pomocny. Pozdrawiam ciepło 🙂

Odpowiedz
asia 15 czerwca, 2016 - 9:09 am

Mnie kiedyś też to spotkało… Całe szczęście, że mieliśmy ubezpieczebie, bo nie wiem jakbyśmy sobie inaczej poradzili 🙁

Odpowiedz
Home on the Hill 17 czerwca, 2016 - 8:12 am

To naprawdę okropne uczucie…. :/

Odpowiedz
Ania 15 czerwca, 2016 - 9:20 am

Dziękuję, właśnie jesteśmy na etapie budowy domu, więc post jak znalazł 🙂

Odpowiedz
Home on the Hill 17 czerwca, 2016 - 8:12 am

🙂

Odpowiedz
Nikola 15 czerwca, 2016 - 10:11 am

Takie artykuły pojawiają się głównie przed wakacjami, a dla złodzieja tak naprawdę wystarczy kilka godzin. Raz zostałam okradziona- w bloku, na czwartym piętrze, między 8, a 13 i gdyby nie fakt, że miałam zostawione sto złotych na parapecie i ich potrzebowałam, mogłabym się nie zorientować od razu- idealny porządek, żadnych śladów. Nawet drzwi były zamknięte na klucz, gdy wróciłam do domu. Technologie złodziejskie niestety idą na przód. Od tej pory mamy alarm i daje on jakieś poczucie bezpieczeństwa, ale przez długi czas właśnie ta myśl, że ktoś obcy grzebał w moich prywatnych rzeczach była przerażająca.

Odpowiedz
Home on the Hill 17 czerwca, 2016 - 8:14 am

To prawda, nas też okradziono w ciągu dnia, kiedy byłam w szkole, a rodzice w pracy 🙁 Masakra z tymi włamaniami i później rzeczywiście ciężko się z tego otrząsnąć. Pozdrawiam serdecznie.

Odpowiedz
Magda z Szefrolet 15 czerwca, 2016 - 10:13 am

Bardzo przydatny post, zwłaszcza o tej porze roku. Niestety, złodzieje nie mają wakacji, za to chętnie korzystają na naszych ;/ A włamanie to bez wątpienia jedno z najbardziej traumatycznych doświadczeń. Moim zdaniem najlepszym zabezpieczeniem są sąsiedzi i niewidoczny system alarmowy. A jeśli mieszkamy na odludziu, warto zainwestować w antywłamaniowe szyby i okna z bezpiecznymi okuciami. Ubezpieczenie wprawdzie nie powstrzyma złodzieja, ale pozwala spać spokojniej i dzięki temu łatwiej dochodzimy do siebie po włamaniu. Oby jednak nigdy nie było dane nam się o tym przekonać! Pozdrawiam

Odpowiedz
Home on the Hill 17 czerwca, 2016 - 8:16 am

O tak, zgadzam się w 100 %, sąsiedzi to jedne z najlepszych możliwych zabezpieczeń domu. Jeśli mieszka się na parterze to też koniecznie trzeba pamiętać o drzwiach tarasowych i oknach. Dziękuję za komentarz i przesyłam uściski.

Odpowiedz
koza domowa 15 czerwca, 2016 - 10:22 am

Świetny i bardzo potrzebny wpis. Dziękuję!

Odpowiedz
Home on the Hill 17 czerwca, 2016 - 8:16 am

Cieszę się bardzo, buziaki 🙂

Odpowiedz
Hungry for ideas 15 czerwca, 2016 - 11:48 am

My mamy fajnie. Mamy sunię do której przyjeżdża mój tata. To też jest jakieś wyjście. Pozdrawiam

Odpowiedz
Home on the Hill 17 czerwca, 2016 - 8:17 am

My mamy kota 🙂 I też do niego rodzina przyjeżdża, dzięki temu rzeczywiście również czuję się bezpieczniej.

Odpowiedz
Agnieszka | Level up! studio 15 czerwca, 2016 - 1:18 pm

Sąsiedzka pomoc jest chyba najskuteczniejsza 🙂 za dzieciaka wyjechaliśmy z rodzicami na wakacje, klucz zostawiliśmy sąsiadom, żeby kwiatów dopilnowali i w razie awarii. Ktoś postanowił nas okraść. Najpierw pukal do drzwi potem zaczął grzebać przy zamku. Wyszła sasiadka, facet mówi, że jest bratem pana domu. Na co sąsiadka mówi, że właściciel ma jednego brata i ona doskonale wie, jak wygląda i że zaraz na policję dzwoni. Szybko uciekli 🙂

Odpowiedz
Home on the Hill 17 czerwca, 2016 - 8:20 am

🙂 I właśnie o tym piszę, życzliwi sąsiedzi, którzy dobrze nas znają są bezcenni 🙂 Uściski Aga!

Odpowiedz
arleta 22 czerwca, 2016 - 1:27 pm

Dobry wpis, bardzo przydatny 🙂 Dobre relacje z sąsiadami to podstawa – masz zupełna rację 🙂 Zazwyczaj jak gdzieś wyjeżdżam na dłużej, staram się zostawić komuś znajomemu klucze – ze względu na awarię i żeby podlał kwiatki 😉 Gdybym mieszkała w domu, zapewne postarałabym się o większą ilość zabezpieczeń – na tą chwilę wystarczają mi sąsiedzi i ubezpieczenie mieszkania – i oby tak zostało 🙂
Przeglądając czasem FB, mam wrażenie, że niektóry ‚sami się proszą’ o włamanie – zapominają, że na portalach społecznościowych są różni ludzie i informowanie wszystkich, że jestem na wakacjach, albo z każdego innego miejsca nie zawsze jest dobrym pomysłem.

Odpowiedz
Dominik Powiński 23 czerwca, 2016 - 9:44 am

Najlepszą firmą ochroniarską są sąsiedzi 🙂 Co nie zmienia faktu, że zewnętrzna firma, to też dobry pomysł. Niestety wiele firm traktuje swoich klientów w sposób niedopuszczalny. Poza tym rolety zewnętrzne, to mus w domku jednorodzinnym.

Odpowiedz
Joanna 5 grudnia, 2016 - 3:44 pm

Mam sąsiadkę, która jest najskuteczniejszym monitoringiem i donosicielem na całym świecie. Mimo, że czasem mnie irytuje, jednak czuję się dzięki niej bezpieczna! 😀

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Drogi Czytelniku, Chcielibyśmy poinformować, iż zaktualizowaliśmy naszą Politykę Prywatności. W tym dokumencie dowiesz się jakie dane osobowe mogą być przetwarzane oraz w jakim celu to robimy. Znajdziesz również informację jakie prawa przysługują Tobie w związku z przetwarzaniem danych. Aby móc w pełni korzystać z naszej strony, prosimy Ciebie o akceptację naszej Polityki Prywatności. Akceptuję Czytaj więcej