fbpx

Jak zarabiać na blogu i jakie są możliwości rozwoju?

by Home on the Hill

jak zarabiać na blogu

Czasami dostaję od Was maile z pytaniami o bloga. Wiele osób myśli o tym by również założyć swoją stronę. Pytacie o różne aspekty techniczne, o których pisałam tutaj, ale także o to, jakie są możliwości zarabiania. Powtórzę to, co mogliście zapewne niejednokrotnie przeczytać w tego typu artykułach, ale zdecydowanie to prawda. Zakładając bloga ciężko, jako cel nadrzędny stawiać sobie to, aby na nim zarabiać. Blog powinien powstawać z pasji, z pragnienia podzielenia się czymś z innymi. Pieniądze to tak naprawdę rzecz dodatkowa. Myślę, że, jeśli tylko to miałoby być moim celem już dawno temu postanowiłabym go zamknąć;) Co oczywiście nie oznacza, że nie ma opcji, aby po pewnym czasie również się pojawiły. Dziś właśnie opowiem Wam o możliwościach rozwoju i sposobach jak zarabiać na blogu.

Dla mnie blogowanie to przede wszystkim rozwój. Dzięki temu, że mam swoją stronę ciągle uczę się czegoś nowego, zdobywam doświadczenie, wiedzę. To rzeczy, które w przyszłości na pewno będę mogła wykorzystać wracając do pracy na etat, bądź, jeśli zdecydują się założyć własną firmę. Blog to nie tylko pisanie czy zdjęcia, to również nauka o social media, to pozycjonowanie, wymyślanie kampanii, to analizowanie statystyk, obróbka graficzna, jak również tysiące aspektów technicznych, o których trzeba pamiętać prowadząc swoją stronę. Nie mając w tych rzeczach żadnego doświadczenia, nie nauczymy się tego w jeden dzień. Ale zdobywanie wiedzy, pogłębianie jej to niesamowita frajda i inwestycja w samego siebie.

Rozwój

Najważniejsze to, aby pisać o tym, co naprawdę nas interesuje, dzięki temu tematy nigdy nie będą nam się kończyć, a oprócz tego będziemy mogli, na co dzień pogłębiać swoją pasję. Zarówno, jeśli chodzi o rozwój jak i to jak zarabiać na blogu, wszystko zależy od tego, jakiego rodzaju bloga prowadzimy. Już samo częste dodawanie wpisów, tworzenie materiałów uczy nas systematyczności, polepszamy swój warsztat. Dbamy o zdjęcia, oprawę graficzną, a czym więcej poświęcamy na to czasu, tym po prostu stajemy się lepsi. Prowadząc bloga często dostajemy zaproszenia na różne wartościowe warsztaty, prelekcje, spotkania blogerskie. Są różne grupy, fora, gdzie można zawsze dowiedzieć się czegoś nowego, uczyć się, czerpać z doświadczenia innych. To wszystko zdecydowanie wpływa na nasz rozwój i motywację.  Musimy pamiętać, że jeśli zależy nam na tym, aby nasza strona była jak najbardziej profesjonalna, tak, aby dotrzeć do szerszego grona odbiorców to wszystko wymaga dużego zaangażowania i czasu. Post nie powstaje w pięć minut. Często musimy zbierać materiał, przygotowywać zdjęcia, oprócz tego są jeszcze różne techniczne sprawy, a także prowadzenie social mediów, odpisywanie na maile, wiadomości itd. To wszystko razem to naprawdę sporo pracy.  Co oczywiście po pewnym czasie procentuje. Niejednokrotnie ludzie, którzy prowadzą swoje strony po pewnym czasie stają się ekspertami w danej dziedzinie, następnie sami przeprowadzają szkolenia, uczą innych, wydają książki, niezwykle mocno rozwijają się, odnajdują zupełnie nowe ścieżki dla swojej kariery.

W momencie, kiedy wciągamy się w to całe blogowanie mamy większą motywację do tego, aby uczyć się, aby nasze zdjęcia stawały się coraz lepsze, aby strona wyglądała dobrze, aby wpisy były jak najciekawsze. Jak to mówią praktyka czyni mistrza. Czym więcej fotografujemy, obrabiamy zdjęcia, piszemy, czytamy na temat pozycjonowania, uczymy się HTML-u tym lepiej nam to wychodzi. Zdobyte doświadczenie możemy następnie przełożyć na zarobki.

Jak zarabiać na blogu?

zarabianie na blogu

Jak zarabiać na blogu?

To teraz pewnie to, co wszystkich interesuje najbardziej;) Czyli jak zarabiać na blogu? To, co mnie samą zaskoczyło to to, że mając swoją stronę możemy robić masę rzeczy około blogowych. Sam blog to forma naszej wizytówki, to nasza przepustka do różnych innych form rozwoju, a co za tym idzie zarobków. Zarabianie to niekoniecznie tylko wszędobylskie banery, czy słynne wpisy sponsorowane, które oczywiście również mogą przynieść dochód. Tak jak wcześniej wspominałam, blogerzy często prowadzą najróżniejsze tematyczne warsztaty, przygotowują prezentacje, wydają książki. Jeśli nasz blog mówi o jakiejś naszej pasji, to w późniejszym czasie możemy na niej również zarobić. Pokazujemy nasze prace szerszemu gronu odbiorców, mamy tak naprawdę, na co dzień darmową reklamę, docieramy do ludzi, do których normalnie nie mielibyśmy dostępu. Robiąc na przykład dobre zdjęcia prędzej, czy później pojawi się propozycja sesji dla różnych firm, do katalogów, zdjęcia produktowe itd. Wiele tych rzeczy odbywa się poza blogiem, ale to właśnie on doprowadza do tego, że mogło to się wydarzyć. My sami niejednokrotnie urządzaliśmy sesję dla różnych marek, tworzyliśmy produktowe katalogi, robiliśmy zdjęcia dla firm, które później były zamieszczanie w ich materiałach marketingowych. Wiele osób, które prowadzą bloga i zajmują się fotografia urządzają też sesja dla osób prywatnych, robią sesje rodzinne, dziecięce itd. Czytelnicy ich blogów, którym podobają się ich zdjęcia zgłaszają się do takich odpłatnych sesji i w tym momencie tak naprawdę możemy zacząć myśleć o zakładaniu własnej firmy. Tak samo na przykład z blogami stricte wnętrzarskimi, gdzie rozwijając swoją wiedzę, pokazując możliwości, w późniejszym czasie zgłasza się coraz więcej osób prosząc o pomoc w urządzaniu ich domu, budujemy swoje portfolio, można tworzyć różne projekty, zająć się Home Staging itd. Możliwości jest ogrom!

Mając pomysł na własną firmę warto wcześniej założyć bloga. Pomoże on nam się wypozycjonować, zebrać grono odbiorców, później dużo łatwiej jest na przykład otwierając sklep, czy pracownię architektoniczną itd. Zauważcie ilu blogerów po pewnym czasie otwiera swoje sklepy internetowe, czy firmy urządzające przyjęcia, oferują usługi wnętrzarskie itd. Jest mnóstwo opcji,  wszystko tylko zależy od dobrego pomysłu na siebie. Zagłębiając wiedzę techniczną, interesując się projektowaniem stron itd. możemy również później projektować je dla innych, pomagać przy prowadzeniu blogów osób trzecich, a także tworzyć im grafiki, logo itd.

Często blogerzy zajmują się także rękodziełem. Pokazują różne diy, prezentują swoje prace, ludziom się to podoba i klienci później zgłaszają się sami. Ileż jest osób, które tworzą na przykład piękne ozdoby do dziecięcych pokoi, szyją, budują meble itd. Dzięki własnej stronie, w którą wkładamy masę serca, dużo łatwiej o promocję. Oprócz klientów, zgłaszają się różne magazyny, większe firmy, które chcą na przykład w swoim asortymencie zamieścić nasz produkt itd.

Możemy również pisać artykuły na różne strony, czy też do magazynów. Sprzedawać zdjęcia, organizować spotkania zrzeszające ludzi. Czasami zgłaszają się agencje z propozycją prowadzenie fanpage jakiejś firmy, bądź ich bloga na stronie firmowej. Dzięki własnej stronie dużo łatwiej zostać freelancerem, rozwijać się, a następnie próbować przekuć to na płatną  pracę.

Możemy też podejmować współpracę z rożnymi markami  i firmami, promować ich produkty poprzez naszą stronę, urządzać konkursy dla czytelników. Najważniejsze to tylko tak dobierać oferty współpracy, aby były spójne z naszym blogiem, abyśmy polecali to co naprawdę jest warte polecenia, coś o będzie wartością dodatnią dla naszych czytelników. Możemy przeprowadzać testy, recenzować produkty, relacjonować wydarzenia. Jeśli jednak chcemy współpracować z agencjami, rożnymi firmami, musimy mieć też odpowiednie statystyki, tak aby współpraca mogła być naprawdę owocna.

Blog naprawdę otwiera wiele możliwości. Wiem, że to wszystko brzmi fantastycznie i każdego zachęcam, aby spróbował swoich sił. Ale pamiętajcie, że to wszystko nie przychodzi w jeden dzień. Jeśli chcemy zarabiać musimy mieć na czym, musimy być naprawdę dobrzy. Dlatego najważniejszy jest rozwój i czas. Prowadząc bloga trzeba to po prostu kochać, trzeba czerpać satysfakcje z samego pisania, ze zdobywania czytelników, trzeba lubić to, co się robi. Blog najlepiej traktować, jako swoją pasję, jako wkład we własny rozwój, jako świetną alternatywę dla spędzania wolnego czasu. Blogowanie to ogrom radości, ale to dużo pracy, a jeśli jedynym wymiernym efektem są dla nas pieniądze, to na pewno jest wiele szybszych i łatwiejszych opcji ich zdobycia, zapewniam;)

Mam nadzieję, że ten dzisiejszy wpis pomoże Wam zobaczyć, w jaki sposób można się rozwijać, poznaliście też niektóre sposoby na to jak zarabiać na blogu. Ja szczerze mówiąc zakładając swoją stronę nie miałam o tym wszystkim bladego pojęcia;) Dla mnie zresztą do dzisiaj najważniejsze to pasja, to, że MOGĘ i lubię to robić. Ale świetne jest też to, że hobby może otworzyć tak wiele drzwi, stać się naszą codziennością. Życzę Wam samych sukcesów i jak najwięcej chęci i motywacji!:)

Przeczytaj również:

Jak prowadzić bloga?

Zobacz również

12 komentarzy

asia 16 maja, 2016 - 8:49 pm

Bardzo przydatny wpis

Odpowiedz
Home on the Hill 18 maja, 2016 - 7:22 pm

Ciesze się! 🙂

Odpowiedz
Asia 16 maja, 2016 - 9:47 pm

Przeczytałam z wypiekami. Kilka miesięcy temu założyłam mojego drugiego bloga- babidom.blogspot.com (pierwszy, wiele lat temu babidom.blox.pl) i za każdym razem, kiedy tworzę nowy post czuję, jak rosną mi skrzydła. Wiem, ile to pracy i czasu, ale wiem również, ile radości i satysfakcji. Bardzo Ci dziękuję za Twój wartościowy wpis, serdecznie pozdrawiam i cóż, zapraszam do mnie! Asia

Odpowiedz
Home on the Hill 18 maja, 2016 - 7:23 pm

O tak radość i satysfakcja jest ogromna i to właśnie w blogowaniu lubię najbardziej! 🙂 Życzę Ci samych sukcesów i pozdrawiam ciepło 🙂

Odpowiedz
Agnieszka 16 maja, 2016 - 10:40 pm

Swój blog założyłam z ciekawości jak to jest pisać wirtualny pamiętnik, wiele lat już minęło, wielu czytelników zdobyłam, co mnie cieszy.
Choć ostatnio obserwuję, że życie blogowe toczy się wolniej, chyba więcej z nas Facebook fascynuje – choć pomimo, że tam jestem dla mnie to zupełnie inna bajka niż blog.
Jedno co mogę z całą świadomością powiedzieć, to to że rozwinęłam się w wielu dziedzinach z nim związanych, więcej pracuję, by mieć co zaprezentować, staram się ciekawe aranżacje robić robić do swoich zdjęć 😉
Ale się rozpisałam 😉
Pozdrawiam Agnieszka

Odpowiedz
Home on the Hill 18 maja, 2016 - 7:25 pm

Ja uwielbiam jaki mi się tu rozpisujecie! 🙂 Ja też mam wrażenie, że blogowanie bardzo mnie rozwija, codziennie uczę się czegoś nowego, doskonale swój warsztat, to naprawdę fantastyczne przeżycie 🙂 Uściski wielkie!

Odpowiedz
Ania 17 maja, 2016 - 7:34 am

Olu, bardzo ciekawy wpis. Przydatny i motywujacy 🙂

Odpowiedz
Home on the Hill 18 maja, 2016 - 7:25 pm

Cieszę się Aniu i pozdrawiam ciepło 🙂

Odpowiedz
Pastelowa Kropka 17 maja, 2016 - 4:26 pm

Zgadzam się- blog to rozwój i czasem korzyści ( niekoniecznie materialne) z niego płynące zaskakują. To taki nowy inny świat, fajnie, że jest w nim dla mnie miejsce. Myślę, że najważniejsze to pisać prawdę, opisywać to co nas interesuje, być sobą 😉
Uściski
Dominika

Odpowiedz
Home on the Hill 18 maja, 2016 - 7:27 pm

Dokładnie tak Dominika, podpisuję się dwiema rękami! Jeśli chcemy tworzyć to swoje wirtualne miejsce to musi być o czymś co nas „kręci”, myślę, że udawanie szybko wyszłoby na jaw 😉 Buziaki!

Odpowiedz
Sisters About 18 maja, 2016 - 10:23 am

Zgadzam się :-)) Blog daje wiele możliwości.
Pozdrowienia!

Odpowiedz
Home on the Hill 18 maja, 2016 - 7:28 pm

Otwiera wiele drzwi, to fakt 🙂 Buziaki wielkie!

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Drogi Czytelniku, Chcielibyśmy poinformować, iż zaktualizowaliśmy naszą Politykę Prywatności. W tym dokumencie dowiesz się jakie dane osobowe mogą być przetwarzane oraz w jakim celu to robimy. Znajdziesz również informację jakie prawa przysługują Tobie w związku z przetwarzaniem danych. Aby móc w pełni korzystać z naszej strony, prosimy Ciebie o akceptację naszej Polityki Prywatności. Akceptuję Czytaj więcej