fbpx

Jak dobrać kolory ścian do wnętrza?

by Home on the Hill

jak dobrać kolory ścian do wnętrza

To na jaki kolor zdecydujemy się pomalować pomieszczenie ma ogromne znaczenie. Dzięki puszce farby możemy je skutecznie optycznie powiększyć, bądź niestety również zmniejszyć. Kolor ścian dodaje całemu wnętrzu charakteru, generuje możliwości dodatków, spina całość. Ściany mogą sprawić, że nasz dom wyda się cieplejszy, bądź nadadzą surowego stylu. Dziś kilka prostych zasad o tym jak dobrać kolory ścian do wnętrza.

Jak dobrać kolory ścian do wnętrza?

Podstawowe zasady doboru koloru.

Podstawowa zasada doboru koloru jest bardzo prosta. W małych, słabo doświetlonych wnętrzach najlepiej wybrać jak najjaśniejszy kolor, który optycznie powiększy nam przestrzeń. Z ciepłymi barwami  musimy być dość ostrożni, wszystko zależy od dostępnego światła. Z zasady zimne kolory powiększają nam metraż, ale tam gdzie jest go niewiele, czyli w ciemnych pomieszczeniach, słabo doświetlonych lepiej zastosować jaśniutkie, ciepłe barwy, które rozświetlą nam pomieszczenie. Zaś te pomieszczenia, które są od strony zachodniej bądź południowej zdecydowanie wolą zimne odcienie.

Intensywne, ciemne kolory lepiej stosować tam gdzie metrażu nie brakuje. Musimy jednak pamiętać o tym, że takie zdecydowane, mocne kolory najszybciej się nudzą i po jakimś czasie potrafią mocno męczyć. Powinniśmy mieć także na uwadze to, aby odpowiednio stosować odcień do przeznaczenia pomieszczenia. Na przykład w dziecięcym pokoju lepiej nie przesadzać z ilością intensywnych barw, nie malujmy całości na wściekły pomarańcz czy zieleń, ponieważ takie kolory bardzo mocno pobudzają, a dziecko powinno móc w swoim pomieszczeniu również się wyciszyć, zrelaksować. Tak intensywne bodźce jak bardzo żywy kolor mogą wywoływać zmęczenie, a nawet agresję.

Ciemny kolor ścian w małym pomieszczeniu? Teoretycznie nie,

chyba że…

Jak zwykle od każdej reguły jest też wyjątek. Nawet w małym, ciemnym pomieszczeniu, jeśli bardzo chcemy możemy zastosować jakiś bardziej zdecydowany kolor. Musimy tylko sprawić by był on tak naprawdę akcentem, pewnym przełamaniem. W momencie gdy będziemy mieć jasną kremową bądź białą podłogę, jasne meble i dodatki. taki intensywny kolor będzie świetnym kontrastem, który ożywi nam przestrzeń, trochę ją przełamie, nie zmniejszając przy tym zbytnio metrażu. My zrobiliśmy tak choćby w łazience. Postawiliśmy na jaśniutkie kafle o identycznym odcieniu na podłodze jak i niektórych ścianach,  a resztę pomalowaliśmy na dość ciemną, szarą oliwkę. Kolor mocny, ale ciepły, pasujący do odcienia kafli. Wygląda to naprawdę ciekawie, a wnętrze mimo tak ciemnych ścian wcale nie przytłacza i nie jest zaciemnione.

ciemny kolor w małym pomieszczeniu łazienka w prowansalskim stylu

Jak wybrać kolor z palety NCS

Najbardziej popularna w wyborze koloru farb jest paleta NCS. Wybierając z niej interesujący nas odcień, warto spojrzeć z jakiego koloru się wywodzi. W naszym domu większość ścian mamy pomalowane na jasny szary. Chciałam koniecznie, aby to był ciepły odcień, taki złamany popiel. Znalazłam, jak mi się zdawało, prześliczny, ciepły kolor, tylko że po pomalowaniu większej powierzchni okazało się, że wpada w fiolet. Kiedy jeszcze raz spojrzałam na kolorystyczny pasek, zobaczyłam, że rzeczywiście najciemniejsze kolory z tej palety są złamanym fioletem, zresztą barwy wokół były w odcieniu różu, niebieskiego  itd.

Spójrzcie na grafikę poniżej. Można odnaleźć na niej wiele odcieni szarości. Na tak małej powierzchni kolor nie do końca wygada tak samo jak na ścianie. Jeśli chcemy mieć pewność, w którą stronę pójdzie nasz odcień, zobaczmy wokół jakich kolorów jest zamieszczony.

paleta ncs

Ilość odcieni wokół może być również gubiąca. Warto więc wziąć białą kartkę, wyciąć w niej okienko na jeden kolor, przyłożyć od wzornika i zobaczyć jak prezentuje się na białym tle.

Zainwestujmy też w próbki, pomalujmy nimi spory kwadrat na ścianie, zobaczmy jak wygląda w świetle dziennym i sztucznym, sprawdźmy czy to jest na pewno ten odcień o jaki nam chodziło.

Triki na optyczne poszerzenie bądź wydłużenie pomieszczenia.

Jeśli chcemy optycznie powiększyć sobie przestrzeń możemy na ścianie wymalować pasy w poprzek. Sprawią, że pokój wyda się szerszy. Jeśli pomalujemy je pionowo, pokój wyda się wyższy.

Warto także stosować jasny, jednolity kolor w całym pomieszczeniu, to również optycznie zwiększy nam metraż.

Możemy również jakiś fragment ściany bądź wnękę pomalować na mocniejszy kolor, nie zacieśni nam to powierzchni, a ją ożywi, będzie ciekawym akcentem.

Dwa kolory we wnętrzu.

Jeśli chcemy zastosować dwa kolory we wnętrzu, to aby je dobrać, najłatwiej znów sięgnąć po wzornik na przykład z palety NCS. Możemy zdecydować się na jasny ocień z kolorystycznego paska i połączyć go z najciemniejszym. Wtedy mamy pewność, że odcienie nie będą nam się gryźć, będą stanowić pasujący do siebie kontrast. Kolory muszą się wzajemnie dopełniać, tworzyć spójną całość. Możemy stosować kolory neutralne, bawić się natężeniem barwy, sięgać po sprawdzone kontrasty.

http://www.dom.pl/wp-content/uploads/2015/08/kolory-wnetrz-aranzacja-1.jpg

Jak dobrać kolory ścian do wnętrza to pytanie, które wiele osób sobie zadaje. Najważniejsze to podejmując decyzję o kolorystyce ścian, warto to dobrze przemyśleć. Zastanówmy się w jakich kolorach świetnie się czujemy, zadbajmy o odpowiedni odcień, pamiętajmy, że jest to punkt wyjściowy całego naszego wnętrza. Warto stawiać na neutralną bazę, która szybko nam się nie znudzi i nas nie zmęczy. Intensywne barwy wybierajmy ostrożnie, tak samo tworząc wszelakie kontrasty, tak aby przestrzeń nas nie męczyła.

Jakie kolory można odnaleźć w Waszych domach? Piszcie koniecznie, jestem ogromnie ciekawa!:)

 

Zobacz również

4 komentarze

Ania 21 grudnia, 2016 - 9:27 pm

Pani Olu, mogłaby Pani zdradzić jakiej firmy szarą farbę Pani wybrała? 🙂 stoję w obliczu dylematu co do farby, a ta wybrana przez Panią wygląda świetnie! Pozdrawiam ciepło, Ania 🙂

Odpowiedz
Home on the Hill 21 grudnia, 2016 - 10:30 pm

Aniu to kolor z palety NCS, ale niestety za nic w świecie nie pamiętam numeru:/ Nie mam już niestety starej puszki, a właśnie przemalowaliśmy salon na biało…

Odpowiedz
Dorota 31 grudnia, 2017 - 11:41 am

Witam wie Pani może co to za kolor na zdjęciu ?jasny brąz z bialym?

Odpowiedz
vitavision 4 grudnia, 2020 - 4:46 pm

Wartościowy artykuł pokazujący możliwości manipulowania pomieszczeniem przy pomocy koloru.
Trzeba też wiedzieć, że ocena koloru na nieskalibrowanym monitorze może być dość mocno myląca.
Farby trzeba ocenić na żywo i przy odpowiednim/docelowym oświetleniu.

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Drogi Czytelniku, Chcielibyśmy poinformować, iż zaktualizowaliśmy naszą Politykę Prywatności. W tym dokumencie dowiesz się jakie dane osobowe mogą być przetwarzane oraz w jakim celu to robimy. Znajdziesz również informację jakie prawa przysługują Tobie w związku z przetwarzaniem danych. Aby móc w pełni korzystać z naszej strony, prosimy Ciebie o akceptację naszej Polityki Prywatności. Akceptuję Czytaj więcej