fbpx

Jak prowadzić bloga? – praktyczne wskazówki i techniczne aspekty dla początkujących.

by Home on the Hill
Jak prowadzić bloga?

Prowadzenie bloga to ciągła nauka, to poszerzanie swojej wiedzy, to najróżniejsze aspekty, o których warto wiedzieć i trzeba pamiętać. Niedawno opublikowałam tekst o tym, czego nauczyłam się dzięki blogowaniu. Ku mojemu zaskoczeniu cieszył się on Waszym ogromnym zainteresowaniem, jednakże dostałam również od Was sygnały, że to trochę za mało, że chcecie więcej konkretów. Z założenia tamten post miał być o tym, co jest dla mnie ważne, co wyniosłam z blogowania. Ale skoro chcecie praktycznych porad, konkretów, to szybko nadrabiam;) W dzisiejszym poście postanowiłam więc podzielić się moim doświadczeniem, pokazać to, co sama się nauczyłam.

Tak naprawdę mam wrażenie, że sama jestem dopiero na początku tej blogowej przygody. Nie czuję się w tej dziedzinie najmniejszym ekspertem, codziennie uczę się i dowiaduję czegoś nowego. Niemniej jednak moja wiedzy w tym zakresie znacznie poszerzyła się w ciągu ostatniego półtora roku. Jeśli więc może to być dla Was przydatne, to chętnie podzielę się z Wami wskazówkami i technicznymi aspektami, które wydają mi się ogromnie ważne.

 Jak prowadzić bloga?

Określenie celów, tematyka bloga

Zakładając bloga warto dobrze przemyśleć to, o czym chcemy pisać, w jakich tematach czujemy się dobrze i przede wszystkim, czym możemy się podzielić, tak, aby było to interesujące dla naszych czytelników. Nie musimy być ekspertami, ale dobrze byłoby żebyśmy wiedzieli cokolwiek na tematy, które chcemy poruszać;) Nasz blog może krążyć wokół kilku dziedzin, możemy pisać o różnych sprawach, ale wydaje mi się, że ważne jest to, aby mieć jakieś swoje filary, dzięki którym będziemy rozpoznawalni. Tak by czytelnicy wiedzieli, czego mogą się u nas spodziewać, byśmy mogli sprawnie budować swoją grupę odbiorców. Nasz blog jest lifestylowy, często piszę o różnych moich refleksjach, o naszej rodzinie, ale jakby nie było to główną tematyką bloga są wnętrza, DIY, mieszkaniowe inspiracje. To coś, z czym najbardziej nasza strona kojarzy się czytelnikom.

Musimy jasno określić swoje cele, dobrze by było abyśmy widzieli, dla kogo chcemy pisać, do jakiej grupy odbiorców celujemy. Oczywiście nieraz wiele rzeczy może wyjść dopiero w praktyce, zmieniamy się, zmieniają się nasze zainteresowania, może się okazać, ze jakieś rzadziej poruszane przez nas tematy niesamowicie interesują naszych odbiorców. Warto trzymać rękę na pulsie, analizować statystyki, a przede wszystkim pisać z pasją o tym, co nas kręci.

 

Własna domena

Zakładając bloga warto od razu pisać na własnej domenie. Zdecydowanie końcówka pl czy com wygląda dużo bardziej profesjonalnie niż pod skrzydłami jakiegoś blogowego agregatora. To naprawdę nie jest wielka inwestycja, koszty wyniosą nas ok 30 – 50 zł rocznie, a będziemy od początku mieli własną unikalną nazwę, będziemy robić pod swoim szyldem.

Jak powinien wyglądać blog? Szablony.

Wygląd bloga jest ogromnie ważny. Każda wchodząca osoba najpierw ocenia naszą stronę pod kątem wizualnym, a dopiero później wczytuje się w tekst. Blog powinien być przejrzysty, czytelny. Łatwiejszy jest w odbiorze, kiedy ma jasne tło i czarne litery. Dużo gorzej się czyta strony gdzie barwy są odwrotne; ciemne tło, białe litery. Musimy zrobić wszystko, aby osoba, która u nas zawitała została na dłużej i wczytała się w nasze artykuły. Zadbajmy o każdy element, o logo, górny baner, zdjęcia wyświetlające się przy wpisach. Jest mnóstwo szablonów do wyboru, możemy zdecydować się na płatne, ale jest także wiele stron skąd możemy wybierać wśród sporej ilości fajnych i co najważniejsze, bezpłatnych szablonów Wystarczy w google wpisać hasło darmowe szablony na bloga, wybrać ten, który nam odpowiada i importować go na swoją stronę.

pozycjonowanie bloga

Statystyki

Jeśli chcemy blogować na poważnie i w przyszłości nawiązywać współprace, musimy od początku zadbać o monitoring statystyk. Najlepiej robić to przez google analytics. Zakładamy tam konto i wstawiamy do bloga kod śledzący, dzięki czemu od początku będziemy mieli dokładny wgląd do statystyk. Agencje i firmy zainteresowane współpracą najczęściej właśnie proszą o statystyki z tego programu, ponieważ są niezwykle dokładne. Pokazują ilość odsłon, unikalnych użytkowników, czas spędzany na stronie itd. W analytics możemy również sprowadzać skąd przychodzą do nas czytelnicy, jakie posty są najchętniej czytane, dane naszych odbiorców takie jak wiek, płeć, miejsce zamieszkania itd. Warto, co jakiś czas sobie to analizować, trzymać rękę na pulsie, można z tych danych wyciągnąć masę wniosków przydatnych do dalszego rozwoju naszego bloga.

Pozycjonowanie

Od samego początku musimy zadbać o to, aby nasz blog był dobrze wypozycjonowany. Tak naprawdę jestem kompletnie zielona w tym temacie, cały czas sama tego się uczę i staram czytać o tym jak najwięcej. Dobre pozycjonowanie jest ogromnie ważne, bo dzięki temu nasz blog będzie odwiedzać wiele osób poprzez wyszukiwarkę. Od początku musimy ustalić jakieś główne frazy, na których nam zależy, jak chcemy pozycjonować nasz blog. W naszym przypadku jest to na przykład blog lifestylowy, blog o wnętrzach, blog DIY. Dobrym rozwiązaniem jest dodać do swojej nazwy frazy na których nam zależy, czyli tak jak u nas Home on the Hill – blog lifestylowy – wnętrza, inspiracje, kuchnia, DIY. Oprócz tego warto pozycjonować wszystkie swoje wpisy. Zadbajmy o odpowiedni tytuł, do tego może przydać się nam to narzędzie Google AdWords. Wpisujemy frazę, jaka nas interesuje i dostajemy podpowiedź jak często jest ona wyszukiwana, jak mocno oblegana, jak lepiej byłoby ją sformułować itd.

Na przykład piszemy post o przerabianiu mebli. Wpisujemy więc frazę przerabianie mebli w planer i klikamy „propozycje słów kluczowych’. Okazuje się, że frazę przerabiamy meble wyszykuje tylko140 osób miesięcznie. Ale na przykład renowacja mebli już 4400. Musimy jednak zwrócić uwagę, że przy tym haśle zaznaczona jest, że konkurencja jest wysoka. Oznacza to, że wiele stron jest dobrze wypozycjonowanych na tę frazę i możemy przez to trafić powyżej dziesiątej pozycji w google. Nam zależy na tym by być w pierwszej dziesiątce, bo osoby poszukujące jakieś informacji najczęściej przeglądają tylko pierwszą stronę wyszukiwań. Ale na przykład fraza ‚odnawianie mebli’ ma 1300 wyszukań i średnią konkurencję, możemy, więc w ten sposób nazwać nasz wpis. Jest jeszcze fraza „malowanie mebli’, która ma ok 2900 wyświetleń i średnią konkurencyjność. Możemy więc zrobić tytuł ” Przerabiamy! – Malowanie mebli i inne przydatne wskazówki”.

wyszukiwanie słów kluczowych
wyszukiwanie słów kluczowych

 

planer słów kluczowych
planer słów kluczowych

Aby dobrze wypozycjonować blog ważne też jest opisywanie zdjęć. Już, kiedy zapisujemy je to warto nazwać je tak jak chcemy je wypozycjonować. Czyli na przykład zamieszczając kompozycję stołu z ceramiką green gate – opisujemy zdjęcie ceramika green gate, aranżacja stołu. Kiedy już wgramy zdjęcia do naszego bloga wpisujemy tą nazwę w tak zwaną nazwę alternatywną, to pomoże lepiej google czytać nasze zdjęcia i wyświetlać je po odpowiednich hasłach. Najlepiej w jednym wpisie nie powtarzać tych samych fraz, każde zdjęcie opisać z trochę inną nazwą.

Tak naprawdę temat pozycjonowania jest na odrębny wpis. Jest masa ważnych szczegółów. Pisząc post musimy zdecydować, na jakie frazy chcemy go pozycjonować, tę frazę zawrzeć w tytule, wstępie, ewentualnie w nagłówku i tekście. Jednakże nie możemy za często jej powtarzać, po pierwsze wpis ma być czytelny, a nie tylko nafaszerowany frazami, po drugie zbyt często powtarzanie przynosi odwrotny skutek, google nie chce sztucznych pozycjonowań.

Czyli na początek:

– ustalamy tytuł posta dzięki planerowi słów kluczowych

– opisujemy każde zdjęcie

-powtarzamy naszą frazę w poście nie przesadzając z tym

PAMIĘTAJMY TEŻ O… 

Social media – Od początku warto promować swoją stronę poprzez social media. Możemy założyć konto na Facebooku, Instagramie, Pintereście, Twitterze itd. Warto budować tam swój zasięg, zdobywać odbiorców, dbać o dobre treści.

_________________________________________________________________________________________________________________
Przy okazji zajrzyjcie na nasz Instagram
Oraz Fanpage
 
_________________________________________________________________________________________________________________

Pasji i jakości – to naprawdę w blogowaniu wydaje mi się najważniejsze. To musi być Wasza pasja, coś, co Was kręci, czemu chcecie poświecić tyle czasu i serca.

Czasie – blogując trzeba uzbroić się w cierpliwość. Jestem przekona, że dobra treść zawsze się obroni, ale niestety nic nie przychodzi z dnia na dzień. Trzeba dużo pisać, pracować i nie stać się niewolnikiem statystyk, bo to jest w stanie nas bardzo szybko zniechęcić. Blogowanie ma być przede wszystkim radością, czymś co lubicie, co zwyczajnie sprawia Wam frajdę.

Przydatne strony:

Hafija’s Blogger Design tu znajdziecie ogrom tutoriali przydatnych do Waszego bloga, gotowe szablony itd. Oraz mnóstwo praktycznych wskazówek.

One little smile – Paulina udostępnia masę przydatnych narzędzi do organizacji bloga, masa porad, grafik itd.

vademecum blogera – Sam tytuł mówi za siebie;) Koniecznie zajrzyjcie.

Dzisiejszy post to tak naprawdę całkowite podstawy, ale mam nadzieję, że pomogą początkującym blogerom, albo tym osobom, które właśnie planują zakładać swoją stronę internetową. Prowadząc blog jest wiele kwestii, o których musimy pamiętać, ale najważniejsze jest to, aby sprawiało nam to radość i dawało satysfakcję i nie wolno o tym zapominać. 

Samych sukcesów dla Was!:)

 

 
———————————–——————————————————————————————————————-

Jeśli spodobał Ci się ten post, to zajrzyj również tutaj:

 

Zobacz również

41 komentarzy

Natalia K 19 listopada, 2015 - 7:11 pm

Bardzo praktyczne porady:) Na pewno pomogą osobom, które zamierzają założy bloga:)
ściskam cieplutko

Odpowiedz
Home on the Hill 23 listopada, 2015 - 4:02 pm

Miło mi bardzo, uściski wielkie!

Odpowiedz
So Very Me and Home 19 listopada, 2015 - 8:01 pm

No to mi szczęka opadła. Dużo się dowiedziałam. Bardzo dobry post.

Odpowiedz
Home on the Hill 23 listopada, 2015 - 4:03 pm

Miło mi, mam nadzieję, ze wskazówki okażą się przydatne:)

Odpowiedz
paula pearls 19 listopada, 2015 - 8:06 pm

Ależ mam tyły w blogowaniu 🙁

Odpowiedz
Mięta 19 listopada, 2015 - 8:45 pm

Ja to w ogóle w lesie jestem jak nic 🙂

Odpowiedz
Home on the Hill 23 listopada, 2015 - 4:05 pm

E tam dziewczyny, ja tez często mam wrażenie, że jeszcze w lesie jestem, tylko tak sie wymądrzam;p

Odpowiedz
Kinga Wójcik 19 listopada, 2015 - 8:08 pm

Świetne wskazówki.

Odpowiedz
Home on the Hill 23 listopada, 2015 - 4:05 pm

🙂

Odpowiedz
Anita M 19 listopada, 2015 - 8:25 pm

Bardzo ciekawy i pomocny wpis.

Odpowiedz
Home on the Hill 23 listopada, 2015 - 4:05 pm

Cieszę się Anitko, buziaki wielkie:)

Odpowiedz
Monika S. 19 listopada, 2015 - 8:33 pm

Dzięki za te porady! Stawiam dopiero co pierwsze porządne kroczki w blogowaniu, podobnie jak mój domowy "chodziaczek", tak więc każda dodatkowa wskazówka jest dla mnie cenna 🙂

Odpowiedz
Home on the Hill 23 listopada, 2015 - 4:07 pm

To w takim razie cieszę się, że zabrałam się za ten wpis:) Powodzenia życzę i uściski przesyłam:)

Odpowiedz
Refreszing 19 listopada, 2015 - 8:36 pm

Mięsko,dzięki za akapit o pozycjonowaniu (Paula noga),pozdrawiam.

Odpowiedz
Kasia z Piątego Pokoju 19 listopada, 2015 - 8:44 pm

O tak, pozycjonowanie u mnie leży totalnie. Czas się za nie zabrać – dzięki, Olu! :*

Odpowiedz
Home on the Hill 23 listopada, 2015 - 4:13 pm

Ja tez dopiero od niedawna się za to zabrałam,ale przynosi to naprawdę fajne efekty:)

Odpowiedz
Fajne Wnętrze 19 listopada, 2015 - 9:02 pm

Fajny wpis:) Buziaki Aga

Odpowiedz
Home on the Hill 23 listopada, 2015 - 4:15 pm

Dziękuję:)

Odpowiedz
Kasmatka 19 listopada, 2015 - 10:09 pm

W Google Analytics pierwsze i podstawowe to wkluczyć boty, generują one 1/3 lub 1/4 ruchu.
Muszę przyjrzeć się Google AdWords 🙂

Odpowiedz
Home on the Hill 23 listopada, 2015 - 4:16 pm

O tak to prawda, ja walczę z nimi na bieżąco. Pozdrawiam ciepło:)

Odpowiedz
Kaszmirowy Dom 19 listopada, 2015 - 10:43 pm

O raju! Strasznie poważnie i rozważnie to zabrzmiało. Kiedyś, dla żartu zatytułowałam wpis o łazience Sex, drugs and …I ludziska walili drzwiami i oknami. Do tej pory jest najczęściej wyszukiwaną frazą w moim blogu a przecież w sumie nie piszę o pornografii 😀

Odpowiedz
Home on the Hill 23 listopada, 2015 - 4:18 pm

Hahahaha, no nieźle, to się "wypozycjonowałaś", hahaha:P Pozdrawiam ciepło.

Odpowiedz
Dirty Little Angel 20 listopada, 2015 - 6:32 am

Bardzo konkretny i przydatny post!
Ja od początku miałam założenie, że blog piszę dla przyjemności, a nie dla zysku czy statystyk i celowo nie planowałam się zagłębiać w narzędzia do ich zwiększania. .. ale wiem, że ja jestem dinozaurem. 😉

Odpowiedz
Home on the Hill 23 listopada, 2015 - 4:19 pm

I to jest też super założenie, najważniejsze żeby blog sprawiał radość, obojętnie czy jest traktowany bardziej jako pracę czy hobby. Uściski!

Odpowiedz
Ryba GDYBYRyby 20 listopada, 2015 - 6:33 am

Extra, nie wiedziałam o pozycjonowaniu zdjęć i o stronach z frazami 🙂

Odpowiedz
Home on the Hill 23 listopada, 2015 - 4:19 pm

🙂 Uściski:)

Odpowiedz
Katrin 20 listopada, 2015 - 8:37 am

Długa droga przede mną … ale przecież blogowania w szkole nie uczą:)

Odpowiedz
Home on the Hill 23 listopada, 2015 - 4:20 pm

To prawda:) życzę powodzenia i przesyłam uściski:)

Odpowiedz
Pastelowa Kropka 20 listopada, 2015 - 11:24 am

Bardzo dobry post, to co najważniejsze w pigułce. Fajnie, że dzielisz się tutaj takimi radami, podpowiadasz innym. Właśnie tak mnie w sobie rozkochałaś 😉 Tym postem o tym jak powinny wyglądać zdjęcia na blogu
Home on the Hill jest też najczęściej pokazywanym przeze mnie blogiem mojemu M…już mu oficjalnie mówię, że Ci zazdroszczę takiego męża 😉 🙂 Mój się tylko deklaruje, a i tak potem zostaje na swoim miejscu, kanapowego komputerowego lenia 😀 Niemniej nie tracę nadziei 😉
Fajnego dnia
Dominika

Odpowiedz
Home on the Hill 23 listopada, 2015 - 4:23 pm

:)) Miło mi bardzo i dziękuje Ci Dominika:) Ogromnie się cieszę, że tu zaglądasz. Mojemu mężowi pracowitości nie brakuje to prawda, ale też ma swoje za uszami, oj ma i ja też nadziei na poprawę nie tracę, hahaha;p Tak więc wiesz, my mężatki zawsze możemy przybić sobie piątkę;) Uściski!

Odpowiedz
Blogogród, czyli ogrodniczka na blogu 20 listopada, 2015 - 1:33 pm

Bardzo przydatny wpis. Chętnie skorzystam z Twoich rad, bo mimo tego, że bloguję już od pewnego czasu, w temacie pozycjonowania wciąż czuję się zielona. Pozdrawiam 🙂

Odpowiedz
Home on the Hill 23 listopada, 2015 - 4:32 pm

Cieszę się jeśli mogłam w czymś pomóc i pozdrawiam ciepło:)

Odpowiedz
Zuzanna Rogowska 20 listopada, 2015 - 3:17 pm

Bardzo przydatny pomysł. Przeczytałam dziś z ciekawością, pozdrawiam:)

Odpowiedz
Home on the Hill 23 listopada, 2015 - 4:31 pm

Cieszę się bardzo:)

Odpowiedz
Anka Skakanka 20 listopada, 2015 - 5:24 pm

dzięki Olu, przydatny post 🙂

Odpowiedz
Home on the Hill 23 listopada, 2015 - 4:31 pm

Miło mi to Aniu słyszeć, uściski:)

Odpowiedz
Anonimowy 21 listopada, 2015 - 4:20 am

Witaj czy moglabys wrzucic jakies fotki jak urzadzic pokoj dla dwulatka i rocznego dziecka? Tzn rodzenstwa:-) nie mam kompletnie pomyslu…chcialabym aby byl oryginalny … ponadczasowy…. cos w stylu pokoju Twoich Skarbow.

Odpowiedz
Home on the Hill 23 listopada, 2015 - 4:31 pm

Tu jest post miedzy innymi o pokoju dla rodzeństwa: http://www.homeonthehill.pl/2014/09/zainspiruj-sie.html może coś wpadnie Ci w oko, ale pomyślę jeszcze żeby przygotować wpis z takimi inspiracjami dla stricte małych dzieci:) Pozdrawiam ciepło:)

Odpowiedz
tona 23 listopada, 2015 - 12:25 pm

Świetny artykuł! Bardzo przydatny, zawiera tyle cennych rad 🙂 Dziękuję i pozdrawiam

Odpowiedz
Home on the Hill 23 listopada, 2015 - 4:23 pm

Cieszę się i dziękuję:) pozdrawiam ciepło.

Odpowiedz
Kaja Koleks 20 października, 2017 - 3:59 pm

Fajnie, że jakoś pokazałaś to wszystko w praktyce tj. na swoim blogu. Na pewno wiele osób skorzysta. Można naprawdę wiele z tego wyciągnąć.

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Drogi Czytelniku, Chcielibyśmy poinformować, iż zaktualizowaliśmy naszą Politykę Prywatności. W tym dokumencie dowiesz się jakie dane osobowe mogą być przetwarzane oraz w jakim celu to robimy. Znajdziesz również informację jakie prawa przysługują Tobie w związku z przetwarzaniem danych. Aby móc w pełni korzystać z naszej strony, prosimy Ciebie o akceptację naszej Polityki Prywatności. Akceptuję Czytaj więcej