fbpx

Budowa tarasu drewnianego krok po kroku – czyli zróbmy to razem!:)

by Home on the Hill
budowa tarasu drewnianego

budowa tarasu drewnianego krok po kroku

 

Położenie tarasu niby trudne nie jest, a jednak jeśli nie ma się doświadczenia, to trzeba dobrze się do tego przygotować. Jak wiecie zadbaliśmy o tą naszą zieloną przestrzeń na zewnątrz, tarasem połączyliśmy ją sobie z domem. Dziś jednak nie pokażę Wam jeszcze efektu finalnego, ale za to opowiem jak taki drewniany taras zbudować. Dostałam od Was mnóstwo technicznych pytań i maili, postanowiłam wiec przygotować wpis gdzie krok po kroku pokażemy na naszym przykładzie, jak go zbudować.

Poniżej znajdziecie informacje o wszystkich materiałach, jakie użyliśmy oraz  postaramy się Wam pokazać wszelkie etapy budowy naszego tarasu. Mam nadzieję, że taki instruktaż może komuś się przydać, zwłaszcza, że kiedy sami do tego się przygotowywaliśmy, to często nie mogliśmy znaleźć jakiejś informacji, dopytywaliśmy się jak to dokładnie ma być itd. Z góry jednak jak zwykle uprzedzam, nie jesteśmy fachowcami, po prostu dzielimy się doświadczeniem:)

 

Budowa tarasu drewnianego

jak zbudować taras z drewna

WYBÓR DREWNA

Na rynku mamy wiele rodzajów drewna odpowiedniego do budowy tarasu. Jedne są tańsze, ale charakteryzują się krótszą żywotnością, drugie są droższe, ale zyskujemy spokój na lata. Najbardziej wytrzymałym drewnem jest tzw. egzotyk. Lecz nasz napięty budżet nie sprostałby cenie za m2:) Szukaliśmy więc czegoś innego. Myśleliśmy o sośnie, świerku skandynawskim, modrzewiu europejskim. Jednakże gdzie nie pytaliśmy, każdy nam odradzał te gatunku, ze względu na ich niską odporność na nasze warunki atmosferyczne. Niektórzy podpowiadali nam drewno kompozytowe, ale z racji, że uwielbiamy prawdziwe drzewo – podziękowaliśmy czemuś co udaje bycie drewnem:) Bardzo często słyszeliśmy jednak pochlebne opinie na temat modrzewia syberyjskiego, który przez wielu jest zaliczany do gatunków egzotycznych oraz wytrzymałych. Cena również okazała się dość atrakcyjna. Dodatkowo po uzyskaniu potwierdzenia tych słów u eksperta w składzie drzewnym, w którym postanowiliśmy się zaopatrzyć w materiał – podjęliśmy decyzję, że to będzie dla nas dobry wybór. I tu ważna uwaga; drewno należy kupować ze sprawdzonego i zaufanego miejsca, gdyż niestety zdarzają się sytuacje, że choć kupujemy modrzew syberyjski to w rzeczywistości otrzymujemy europejski. My zaopatrywaliśmy się w Gdańskich Składach Drzewnych i możemy zdecydowanie polecić to miejsce. Deski przyjechały do nas na czas, w idealnym stanie, dobrze wysuszone, wysokiej jakości. Można się u nich zaopatrzyć tak naprawdę we wszystko, co jest do budowy tarasu nam niezbędne. My dobraliśmy  u nich również legary z modrzewia syberyjskiego, wkręty nierdzewne oraz podkładki gumowe. I przy okazji z tego miejsca, dziękujemy za doskonałą obsługę:)

MATERIAŁY

Do wykonania tarasu od podstaw potrzebowaliśmy:

– Bloczków fundamentowych

– Piasku oraz betonu

– Drewnianych desek modrzew syberyjski

– Legarów pod deski

– Podkładek gumowych pod legary

– Agrowłókninę

– Wkrętów ze stali nierdzewnej

– Oleju gruntującego do drewna twardego

– Oleju impregnującego 

deski tarasowe modrzew syberyjski

PODŁOŻE POD TARAS DREWNIANY

Taras drewniany możemy zbudować na wielu rodzajach podłoża. Wszystko zależy od tego, czym dysponujemy na dzień projektowania:

– Płyta Betonowa – takie podłoże jest praktycznie przygotowane do kładzenia tarasu bez wcześniejszych przygotowań. Warto upewnić się jednak czy płyta jest położona równo oraz posiada spadek ułatwiający odpływ wody deszczowej. Jeżeli nie, musimy uwzględnić te wymagania przy kładzeniu tarasu.
 Terakota, kostka brukowa – tak jak w przypadku płyty betonowej większość prac nas ominie. Jeżeli podłoże jest stabilne, nie kruszy się lub nie porasta roślinami, możemy bezpośrednio kłaść legary na specjalnych podkładkach gumowych.
– Grunt rodzimy – podłoże wymagające najwięcej przygotowań. Tak było i w naszym przypadku. By zapewnić stabilność podłoża, wykopaliśmy dołki pod bloczki betonowe na głębokość ok. 30 cm. W ten sposób dokopaliśmy się do mocno zbitej gliny, która zapewni większą stabilność naszych fundamentów. Do tak przygotowanych dołków wsypaliśmy warstwę piasku zmieszanego z betonem w proporcjach 3:1, a następnie umieściliśmy bloczki fundamentowe odpowiednio je poziomując oraz wyznaczając im odpowiednia wysokość ponad gruntem. Należy pamiętać o zachowaniu spadku dla tarasu wielkości 1-2%. Innym sposobem może być wykopanie dołków na głębokość ok. 50 cm, wstawienie do nich tub szalunkowych i wylanie ich betonem. Nasz sposób wydał nam się jednak szybszy i łatwiejszy w wykonaniu.

kladzenie bloczków betonowych pod taras
bloczki betonowe taras


Należy jednocześnie pamiętać, że podparcie dla legarów nie powinno być rzadsze niż co 1m, a dla desek legary powinny być położone w odstępach, co ok. 50cm. Zagwarantuje nam to sztywność konstrukcji oraz ograniczy ryzyko „zapadania się” tarasu.

 

WYKONANIE KROK PO KROKU

Gdy już mamy przygotowane stabilne i dobrze wypoziomowane podłoże możemy przystąpić do pracy z drewnem.

  1. Najpierw zabezpiecz drewno przed wilgocią, porostami glonów i innymi zagrożeniami. My użyliśmy oleju gruntującego, który kupiliśmy w sklepie Flugger. Na legary oraz spodnią warstwę desek, czyli te elementy, które nie będą widoczne, położyliśmy dwie warstwy tego oleju. Natomiast na elementy widoczne, czyli te które miały mieć nadany kolor, położyliśmy jedną warstwę gruntu, a następnie dwie warstwy oleju wykończeniowego. Przy czym drugą warstwę nakładaliśmy już po położeniu desek.
nakładanie oleju na deski tarasowe
2. Rozłóż agrowłókninę pod taras. Nie ma nic gorszego niż widok przerastającej trawy przez szczeliny tarasu, a usuwanie jej w przyszłości na pewno okaże się kłopotliwe.
3. Na bloczki fundamentowe (lub inną stabilną powierzchnię) połóż podkładki gumowe. Mają one za zadanie odseparować legar od betonu, tak aby drewno nie gniło od podłoża. Dodatkowo wygłuszają nam taras i lekko poziomują.

 

4.Na podkładki układamy legary zachowując kąt prosty od ściany budynku.

 

5. Na legarach układamy deski zachowując odstęp 0,5 cm pomiędzy deskami. Drewno pracuję zwłaszcza latem i zimą, więc warto zostawić dla niego trochę miejsca:)

 

6. Deski przykręcamy wkrętami ze stali nierdzewnej – po 2 wkręty na każdy legar.

7. Po położeniu desek, czyścimy powierzchnię z zanieczyszczeń, a następnie nakładamy finalną warstwę oleju.

FINAŁ

……………. Będzie w następnym poście;p

Mam nadzieję, że te nasze wskazówki Wam się przydadzą. Ja muszę przyznać, że jestem przeszczęśliwa. Marzył mi się ten taras ogromnie, ale też jestem po raz kolejny niezwykle dumna z mojego męża, która sam to
wszystko ogarnął i był w stanie to moje marzenie zrealizować. A już w kolejnym poście będzie wielką odsłona, ciekawa jestem ogromnie jak Wam się spodoba:)

Zobacz również

61 komentarzy

Kamatocy Lifestyle Parenting Home 21 sierpnia, 2015 - 8:10 am

Takie tarasy podobają mi się najbardziej i na pewno Wasz pięknie wygląda 🙂 A notka bardzo potrzebna i pomocna innym. Zapisuje do ulubionych i w odpowiednim momencie pokażę Mężowi ;p Czekam na efekt końcowy z niecierpliwością

Odpowiedz
Home on the Hill 24 sierpnia, 2015 - 2:24 pm

Cieszę się ogromnie i dziękuję!:)) Pozdrawiam serdecznie:)

Odpowiedz
Natalia K 21 sierpnia, 2015 - 8:10 am

Ta podłoga jest piękna!!!!
miłego dnia!!

Odpowiedz
Shonali 21 sierpnia, 2015 - 8:12 am

Bardzo przydatne wskazówki 🙂 Podrzucę link mojemu partnerowi, bo marzę o tarasie 🙂

Odpowiedz
Ola Zebra 21 sierpnia, 2015 - 8:26 am

Wow…kupa pracy ale efekt piorunujący….cudnie to wszystko wygląda. Miłego dnia Olu 😉

Odpowiedz
ArchiTrav.pl Dominika Rau 21 sierpnia, 2015 - 8:41 am

Super! Piękne dechy! Czekam na przepiękne zdjęcia efektu końcowego 🙂

Odpowiedz
martaelb 21 sierpnia, 2015 - 8:43 am

Czad!
Deski na tarasie to jest to!!!

Pozdrawiam. Marta

Odpowiedz
Jaga Bunia 21 sierpnia, 2015 - 9:40 am

Deski piękne! Fajnie, że zdecydowaliście się je położyć sami, koszt montażu to nawet drugie tyle co za materiały więc sporo zaoszczędziliście dzięki własnej pracy.
Brawa dla męża! I dla kierownika budowy, świetna robota 😉

Odpowiedz
Home on the Hill 24 sierpnia, 2015 - 2:25 pm

Tak właśnie słyszeliśmy:/ Gdyby mój maż nie dął rady sam tego zrobić, to w tym roku na pewno bym sie nie decydowali go kłaść. Uściski wielkie!

Odpowiedz
The Natural Minimalism 21 sierpnia, 2015 - 10:49 am

Te deski są piękne, dobry wybór 🙂 Widać że mieliście dużo pracy przy tym wykonaniu tego tarasu i tym bardziej jestem zachwycona 🙂

Odpowiedz
Beata - Hungry for ideas 21 sierpnia, 2015 - 10:55 am

Widać ogrom pracy, Ale kierownik budowy -BOMBA!!!!

Odpowiedz
Marta Chmielecka 21 sierpnia, 2015 - 1:08 pm

pięknie wyszło;) gratulacje!

Odpowiedz
W biegu pisane... 21 sierpnia, 2015 - 1:11 pm

Jeszcze nie widać finału a ja juz jestem oczarowana. To naprawdę spore przedsięwzięcie, gratuluję pomysłowości!

Odpowiedz
Home on the Hill 24 sierpnia, 2015 - 2:26 pm

:)))))

Odpowiedz
pastelowa karusia 21 sierpnia, 2015 - 4:08 pm

Super pomysł z tym tarasem:)

Odpowiedz
KoralikiBeaty Beata 21 sierpnia, 2015 - 5:36 pm

ogrom pracy i duze wow na koniec!!!

Odpowiedz
Dirty Little Angel 22 sierpnia, 2015 - 6:42 am

Czytasz mi w myślach, nasz taras też właśnie w budowie! 😀
Olu, jaką macie powierzchnię?

Odpowiedz
Home on the Hill 22 sierpnia, 2015 - 7:15 am

16 m2 🙂

Odpowiedz
Magdalena Beck 22 sierpnia, 2015 - 11:40 am

My swój planujemy na przyszły rok… Więc przyda nam się parę wskazówek 🙂
Pozdrowienia dla kierownika budowy 🙂

Odpowiedz
caramelandwhite 22 sierpnia, 2015 - 7:04 pm

Trudno, żeby wyszło inaczej-z TAKIM kierownikiem! :):)

Odpowiedz
Agnieszka F. 23 sierpnia, 2015 - 1:00 pm

Ciekawa jestem jak to wygląda z utrzymaniem takiego tarasu, np. czyszczenie, jakaś impregnacja….Też sie kiedyś zastanawiałam nad takim, ale coraz więcej osób mi odradza, a bardzo mi się taki podoba…:)

Odpowiedz
Home on the Hill 24 sierpnia, 2015 - 2:28 pm

Wiesz co nam polecali drewniane tarasy ale tylko i wyłącznie z egzotyku bądź modrzewia syberyjskiego. Co do jego pielęgnacji to trzeba raz w roku ponownie go olejować.Czyszczenie to akurat bez problemu, miotła plus mop daja radę:))) Buziaki!

Odpowiedz
Agnieszka F. 24 sierpnia, 2015 - 7:33 pm

Oki, dzięki za informacje! 🙂 Zawsze to pozytywna opinia 🙂
Taras wyszedł Wam śliczny 🙂

Odpowiedz
Anka 23 sierpnia, 2015 - 9:22 pm

Pięknie! Bardzo mi się takie tarasy podobają 🙂

Odpowiedz
Agata Murawska 24 sierpnia, 2015 - 5:52 am

Bardzo cenne i precyzyjne wskazówki 🙂 Ja oczywiście jestem niezwykle ciekawa efektu końcowego, z pewnością będzie taki, że wow ….!!!
Pozdrawiam Cię serdecznie i podziwiam, ciągle podziwiam za pracowitość:)

Odpowiedz
Dorota na przedmieściach 24 sierpnia, 2015 - 6:52 am

No z takim kierownikiem budowy to finał będzie obłędny 🙂

Odpowiedz
Baśniowy Dom 24 sierpnia, 2015 - 11:57 am

Bardzo przydatny post, kierownik budowy przesłodki 🙂
Buziaki!
Kasia.

Odpowiedz
Baba Ma Dom 24 sierpnia, 2015 - 7:02 pm

Dobra, techniczne rzeczy OK! Wszystko się zgadza 🙂 To teraz idę sobie popatrzeć jak wyszedł finał 🙂

Odpowiedz
Andrzej 25 sierpnia, 2015 - 7:37 pm

Fantastyczny taras. Gratulacje. Czy mozesz podac dokladnie nazwe i typ oleju jakim malowalas (podklad i finalny). Na stronie Fluggera nie moge znalezc bialego oleju. Pozdrawiam.

Odpowiedz
Home on the Hill 26 sierpnia, 2015 - 6:48 am

Jeśli chodzi o podkład to był bezbarwny olej gruntujący aqua, a olej finalny jest z mieszalnika. W każdym sklepie fllugera jest dostępna kolorystyka i możliwość zabarwienia oleju, my mamy czystą biel, z takich jasnych był jeszcze drugi z domieszką szarości.

Odpowiedz
Andrzej 26 sierpnia, 2015 - 7:07 am

Sam mysle o wybieleniu tarasu, ktory zrobilem z modrzewia, ale nie wiem czy ten Flugger to jest dobry wybor. Na karcie produktu znalazlem taka informacje, ze ''Nie jest wskazane olejowanie tarasów z nieimpregnowanego drewna sosnowego, świerkowego, modrzewiowego, ponieważ zabezpieczenie jest nieskuteczne – drewno szarzeje, pokrywa się porostami.''. Oby to nie byla taka lipa tylko do egzotykow ktore i tak w sumie nie wymagaja duzej ochrony. Martwi mnie ze w taki sposob sie zabezpieczaja. Nawet nie rozrozniaja pomiedzy modrzewiem europejskim, a syberyjskim. Pewnie im prawnik tak doradzil napisac, zby sie ubezpieczyc przed ewentualnymi reklamacjami w przyszlosci. Pozdrawiam.

Odpowiedz
Kasia Gozdek 30 sierpnia, 2015 - 11:17 am

Taras piękny;) jesteśmy na etapie wyboru materiału na tarasu;) i chyba męża do tego przekonam;)) ale mam pytanie czy możesz powiedzieć jakiej wielkości jest wasz taras? i jaki był jego koszt – mówię o kwocie za sam materiał?

Odpowiedz
Anonimowy 31 sierpnia, 2015 - 11:40 am

Bardzo dobry artykuł , mam zamiar skorzystać w Waszego pomysłu i samodzielnie wybudować taras .
Nasuwa mi się jednak pytanie czy w trakcie budowy tarasu legary były mocowane do bloczków betonowych na jakieś wkręty , czy tylko zostały ułożone na bloczka na gąbce , a już same deski stabilizowały konstrukcję .
Pozdrawiam Mariusz

Odpowiedz
kas 21 kwietnia, 2016 - 9:50 pm

Andrzej masz rację. Tez na ten zapis zwróciliśmy uwagę. Mimo to kupiliśmy flugger.
Bardzo ładnie wyglądają te Pani dechy. Niestety mąż nie chce takiego jasnego oleju tylko jak najciemniejszy kazał wybierac bo twierdzi ze jest znikoma ochrona UV.

Odpowiedz
Lida 15 czerwca, 2016 - 2:49 pm

Najważniejsze, że zrobiliście to razem. A efekt niebiańsko mi się podoba 😀

Odpowiedz
Jola 28 czerwca, 2016 - 9:43 pm

A jak bloczki ułożyć jesli wysokosć od ziemi do legarow musi być okolo 25cm?

Odpowiedz
Home on the Hill 11 września, 2016 - 10:58 pm

A dlaczego? Pierwsze słyszę o takiej metodzie. W cieplejszych krajach, kładą deski bezpośrednio na gruncie:) Grunt by była lekko nad ziemią, by nie leżało na mokrym podłożu. Pozdrawiam ciepło:)

Odpowiedz
Nuka 4 stycznia, 2017 - 9:52 am

Super tutorialek, biorę się do pracy 🙂

Odpowiedz
Tomasz 11 stycznia, 2017 - 12:31 pm

No gdzie ten efekt finalny? Napiszcie jeszcze o szczegółach wykończenia. jak połączyliście ze ścianą domu, jak izolowaliście od ściany i czy jest taka potrzeba ? Jak sprawuje się zima i jak ją przetrwał? jaki koszt końcowy?
Natchnęliście mnie. Jestem właśnie na etapie rozmów z fachowcami, ale chyba ich pogonie i zrobie to sam.
Wielkie dzięki i pozdrawiam.

Odpowiedz
Home on the Hill 11 stycznia, 2017 - 10:43 pm Odpowiedz
Grzechoo 18 maja, 2017 - 10:07 am

Właśnie tak powinny wyglądać wpisy prezentujące przebieg jakichkolwiek pracy budowlanych – przejrzyście, graficznie, krok po kroku. Sam taras robi świetne wrażenie, widzę, że dobraliście świetnej jakości deski (mam do czynienia z tymi tematami, więc od razu zauważam). Widać, że nad całością czuwał ktoś naprawdę ogarnięty, bo chyba nie pominięto żadnego z istotnych detali. Fajnie, że podkreślono konieczność użycia wkrętów ze stali nierdzewnej. U mnie w ruch idą zwykle wkręty tarasowe z eArmet i rzeczywiście żadna korozja się ich nie ima, a mam za sobą wiele realizacji w ciągu ostatnich paru lat. No a poza wszystkim taras to super sprawa jak się ma dom jednorodzinny – miejsce do wypoczynku wprost wymarzone.

Odpowiedz
WOjtek 20 sierpnia, 2017 - 7:34 am

Witam moje pytanie to czy legary sa przykrecane w jakikolwiek sposob do bloczkow betonowych czy poprostu leza na tych podkladkach gumowych
bo widzialem rozne techniki i wkoncu nie wiem ….
boje sie ze jak nie beda przykrecone to bedzie taras sie przemieszczal

Odpowiedz
Home on the Hill 20 sierpnia, 2017 - 7:40 pm

Nie są przymocowane na nic i nic kompletnie złego się nie dzieje, taras się nie przemieszcza, ale nasz taras jest spory i ciężki, przy mniejszych lepiej przymocować.

Odpowiedz
KYNIU 19 września, 2017 - 7:25 pm

Witam moje pytanie -nie montowałeś legarów do podłoża ok to z kąd miałeś tak dobrze proste wysezonowane drzewo i jaki gatunek,bo jak wiem , drzewo pracuje , bo z tego co zrozumiałem to legary są przymocowane do podłogi a nie do podłoża

Odpowiedz
sławek 6 lutego, 2018 - 2:17 pm

FAJNY ARTYKÓŁ..Nareszcie ktoś pamietał. że TARAS to nie tylko deski.Jestem wykonawcą tarasów z drewna i co możnaby tutaj dodac to fakt że na samej kostce bym nie montował. Podsypka z piasku pod same bloczki też nie załatwia sprawy odwodnienia,Ja robię drenaż na całości tarasu z kruszywa i piasku z utwardzeniem.I jeszcze jedno -malujemy legary i deski obustronnie przed montażem,a drugi raz po, dobrym olejem lub lazurą -nie jakąś taniochą-warto!!
Ale wykonaliście kawał dobrej roboty
a ztym kosztem montażu-no nie przesadzajmy.To tak jak z samochodem -ja sobie go czasem mogę naprawić ,ale DOBRY mechanik zrobi to sztbciej,lepiej i jeszcze da mi gwarancję
pozdrawiam

Odpowiedz
Marcin 26 lutego, 2018 - 9:23 pm

Trafiając na ten wpis zakończyłem swoje wielotygodniowe dylematy związane w wyborem deski tarasowej, koloru i sposobu montażu. Wszystko mi pasuje w tej realizacji. Wasz taras jest piękny. Mam pytanie związane ze spadkiem tarasu. Deski na tarasie, który będą budował ułożone zostaną równolegle wzdłuż ściany budynku na długości 8 m. Czy spadek 1-2% powinien być zrobiony wzdłuż ryfli czyli wzdłuż ściany budynku czy tak jak biegną legary od drzwi w stronę ogrodu? Obawiam się że w tym drugim przypadku woda może zostawać w ryflach. Zaś w pierwszym przypadku na odcinku 8m różnica 8cm między jedną a drugą stroną tarasu będzie chyba dość widoczna zwłaszcza jeśli taka różnica poziomów będzie przebiegała wzdłuż ściany budynku.
Jak powinienem to prawidłowo wykonać?

Odpowiedz
Home on the Hill 27 lutego, 2018 - 7:02 pm

My mamy spadek tak jak idą ryflowania na desce, w innym wypadku faktycznie woda będzie stała w ryflach. A dlaczego chcesz układać koniecznie równolegle do ściany? Jaką długość do ogrodu będzie miał taras? Jeżeli np. 4-5m to w tym przypadku możesz zamówić deski o tej długości i nie będziesz miał łączonych desek co dużo lepiej wygląda:) Jeżeli jednak ma zostać tak jak mówisz to masz 2 możliwości: 1. zrobić dwa spadki zaczynając od środka tarasu. Wtedy jeden będzie szedł na lewo, a drugi na prawo. Uzyskasz w tym przypadku mniejszy spadek. Warto wtedy zamówić deski o długości 4 metrów, aby idealnie wyznaczyć środek. 2. Zrobić spadek od lewej do prawej i nie przejmować się tym za bardzo. Ważne będzie rozpoczęcie tarasu od otynkowanej ściany i zakończenie jej również na otynkowanym fragmencie. Jeżeli zrobisz na tym ciemnym fundamencie pod ścianą to faktycznie różnica będzie widoczna gołym okiem.

Odpowiedz
Marcin 27 lutego, 2018 - 9:07 pm

Taras będzie miał właśnie 4 metry do ogrodu i faktycznie byłoby najłatwiej ułożyć deski prostopadle do ściany budynku, ale …. podobnie jak w waszym przypadku, chcieliśmy aby taras był przedłużeniem salonu. Dlatego tak długo nie mogliśmy znaleźć odpowiedniego materiału i koloru. Jako iż deski w salonie biegną właśnie równolegle do ściany zewnętrznej dobrze gdyby tarasowe były ułożone w tym samym kierunku. Te w salonie też są jasne, więc wszystko powinno ładnie pasować. Planowałem kupić deski 4 metrowe więc zrobię najwyższy punkt na środku i spadek w dwie strony.
Teraz pozostaje mi czekać na odwilż i lepszą pogodę. Dzięki Tobie mam deski na wyciągnięcie ręki. Gdańskie Składy Drzewne mieszczą się 10 minut drogi od mojego domu. Jakoś tak się stało, że wcześniej nie wiedziałem o ich istnieniu 🙂 Dziękuję za radę i fantastyczny pomysł na taras.

Odpowiedz
Beata 4 marca, 2018 - 10:50 am

Coś cudownego, marzę o takim tarasie,super właśnie zabieramy się z mężem sami za taras, z powodu ograniczonego budżetu,ile Was to wszystko wyszło?

Odpowiedz
Home on the Hill 4 marca, 2018 - 10:57 am

Już odkładnie nie pamiętam, ale coś ok 3 tys zł.

Odpowiedz
Wojtek 11 kwietnia, 2018 - 7:18 pm

Witam, zabieram się do konstrukcji tarasu wzorując się na waszej pracy i mam pytanie a mianowicie jakie mieliście legary pod taras chodzi mi o przekrój. Ja będę miał 4/7 cm i zastanawiam się czy usadowi je na krótszym czy na dłuższym boku, jest jakaś różnica?

Odpowiedz
Home on the Hill 11 kwietnia, 2018 - 9:11 pm

Nasze miały 5x7cm. Generalnie krótszy bok powinien iść pod deskę, a dłuższy od ziemi do góry. To zapewnia większą sztywność stelażu. My jednak chcieliśmy mieć taras jak najniżej od ziemi i położyliśmy na odwrót. Nic się nie dzieje. Zależy pewnie też czy masz legary z modrzewia czy np. sosny. Myślę, że sosna mogła by już mocniej pracować i się uginać.

Odpowiedz
Wojtek 12 kwietnia, 2018 - 5:46 pm

Ustaliłem, że legary będą miały 4,5/7 z modrzewia syberyjskiego, tak samo deskę o grubości 2,8 cm. Chcę zastosować wkręty spax 5*60 do tarasów i tak się zastanawiam czy nie będą za długie biorąc pod uwagę grubość deski i legara położonego dłuższym bokiem pod deskę czyli w sumie 7,3 cm grubości. Czy ten zapas ok. 1,3 cm wystarczy?

Odpowiedz
Home on the Hill 13 kwietnia, 2018 - 8:03 pm

Będzie OK. Wkręt ma tylko lekko wejść w drewno tak aby łebek wkrętu nie haczył przy chodzeniu. Zapas będzie wystarczający. Pamiętaj tylko koniecznie nawiercić otwór wiertłem przed wkręceniem wkrętu. Wiertło powinno być 4 mm w Twoim przypadku. Powodzenia!

Odpowiedz
Maciej 20 kwietnia, 2018 - 10:04 pm

Jak taras zachowuje się po zimie? Chodzi mi o stabilizację na gruncie. Nie „tańcuje” przy zamarzaniu gleby?

Odpowiedz
Rafał 25 kwietnia, 2018 - 8:59 am

Czy legary leżą sobie swobodnie na tych bloczkach? W sensie – nie są w żaden sposób mechanicznie przymocowane?

Odpowiedz
Ela 10 kwietnia, 2019 - 10:46 am

Baliśmy się drewnianego tarasu i za namową kolegi, podpytaliśmy o projekt drogbruk, więc aktualnie robimy klasyczny – z kostki:) A jak z impregnacją takiego Twojego tarasu? Dużo roboty?

Odpowiedz
Kalina78 26 maja, 2019 - 10:16 pm

O, drogbruk! Brzmi znajomo 🙂

Odpowiedz
Luk 14 kwietnia, 2020 - 10:15 pm

Hej, właśnie jestem w trakcie budowy bardzo podobnego tarasu, jutro finał montaż desek! Wybrałem co prawda modrzew europejski, – podobno syberyjski ma przewagę tylko w przypadku ekstremalnie niskich temperatur i nie jest już dostępny w Polsce, natomiast również nabyłem go w Gdańskich Składach Drzewnych. Musiałem zorganizować sobie transport ponieważ ze względu na epidemię i okres przedświąteczny nie był możliwy ze sklepu. A że też mam 10 min do tego składu do nie był problem. Ułożyłem na bloczkach fundamentowych 38x24x14cm, legar 70×50 również z modrzewia stojący na krótkim boku. Zaimpregnowałem preparatem bezbarwnym a następnie olejowanie Altaxem bezbarwnym. Jedna ciekawa rzecz to kwestia spadku – widziałem opracowania mówiące o tym, że w przypadku tarasu z desek z dyletacją ok 5 mm nie stosuje się spadku. U mnie spadek jest symboliczny – w granicach błędu pomiarowego, tak aby nie wyszedł finalnie przeciwspadek. Dodatkowo użyłem kątowników 50×50 do przymocowania legarów do bloczków betonowych (1 kołkiem 8mm do bloczka i dwoma wkrętami do drewna 5×50). Całość oczywiście na gumowych podkładkach SPAX 4 i 8 mm.
Taras ma 5x3m. Koszt materiałów w sumie ok. 2700,- plus trochę dodatkowych narzędzi trzeba było zakupić (piła, poziomica długa, mieszadła, wiadra itp…)

Odpowiedz
JJ 25 czerwca, 2020 - 6:16 pm

Uszanowanie!!!! Zapisuję do ulubionych! Jako budowlaniec/beztaleńcie podejmuję się w tym roku wykonania małego tarasu. Szukałem jak to zrobić jasnymi słowami wyjaśnionego dla takiego beztaleńcia w dziedzinie budownictwa jakim jestem. Znalazłem tutaj! Wszystko jasno wyjaśnione, szybko ładnie… to coś czego było mi potrzeba !!! Podziękował!!

Odpowiedz
Maciej Wysocki 3 kwietnia, 2021 - 12:09 pm

właśnie się przymierzam do budowy tarasu . Jeszcze nie wiem czy wyrównywać teren czy też postawić na bloczkach z betonu. Powiedz mi proszę jakie materiały użyć . Jakich rozmiarów grubość desek użyłes do konstrukcji nie wiem jak to nazwać podłoża i w jakich odstępach je montować i jakiej grubości desek najlepiej użyć do zamontowania samej podłogi tarasu. Mieszkam w Irlandii i oni zupełnie inaczej i z zupełnie innych materiałów budują patio tzn taras. Ważnym jest fakt ,że w przyszłości chciałbym zbudować zadaszenie i trzy ścianki aby chronić się przed deszczem. Pozdrawiam Maciek

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Drogi Czytelniku, Chcielibyśmy poinformować, iż zaktualizowaliśmy naszą Politykę Prywatności. W tym dokumencie dowiesz się jakie dane osobowe mogą być przetwarzane oraz w jakim celu to robimy. Znajdziesz również informację jakie prawa przysługują Tobie w związku z przetwarzaniem danych. Aby móc w pełni korzystać z naszej strony, prosimy Ciebie o akceptację naszej Polityki Prywatności. Akceptuję Czytaj więcej