Już niedługo czeka mnie spore wyzwanie, będziemy zakładać ogród od podstaw. Oprócz nowego domu zyskujemy też spory kawałek ziemi, co do którego mam wiele planów. Ale jak w ogóle się do tego wszystkiego zabrać, o czym nie powinno się zapominać, jakie strefy wyznaczyć i w jaki sposób odgrodzić się od sąsiadów? Pytań się mnoży i mnoży. Dlatego też postanowiłam porozmawiać z zaprzyjaźnioną Architekt krajobrazu mgr inż. Anną Urbanowicz, która chętnie dzieli się swoją wiedzą. W dzisiejszym wpisie znajdziecie wiele cennych informacji, o tym, co powinniśmy wiedzieć zanim zabierzemy się do pracy. Kalendarzowa wiosna już się rozgościła, czas więc pomyśleć o swoich ogrodach, zarówno tych małych jak i dużych.
Ania jest niezwykle ciepłą, wesołą i otwartą osobą. Swoją pasją jest w stanie każdego zarazić. Postanowiłam to wykorzystać i wypytać o najbardziej interesujące mnie rzeczy. Powstało z tego małe kompendium wiedzy, które mam nadzieję, że i Wam się przyda. Jesteście ciekawi, co Polacy lubią mieć w swoich ogrodach i czy przy niskim budżecie można stworzyć efektowną przestrzeń? Zapraszam na rozmowę!
Jak stworzyć swój wymarzony ogród od podstaw? – Rozmowa z Architektem krajobrazu.
Aniu skąd pomysł na to, aby zostać architektem krajobrazu?
Odkąd pamiętam uwielbiam aranżować przestrzenie. Już, jako dziecko tworzyłam swoje własne kompozycje na kartkach papieru. Z czasem doszła moja pasja do roślin. Architektura krajobrazu jest dyscypliną, która pozwala rozwijać umiejętności krajobrazu według potrzeb człowieka, ale także uwzględniając społeczne, kulturowe oraz przyrodnicze aspekty danej przestrzeni. Uznałam, że jest to idealne połączenie dla mnie. Będąc architektem krajobrazu łapię rośliny w pewnego rodzaju ramy, tworzę elementy, które je podkreślają, co w rezultacie cieszy oko moje, ale również inwestorów. Zmieniam niewykorzystywane, mało atrakcyjne tereny, które dzięki temu nabierają nowego wyrazu.
Co w tej pracy stanowi największe wyzwanie?
Myślę, że zdolność do bycia elastycznym w stosunku do klientów. Na co dzień spotykam ludzi, którzy mają różne oczekiwania, co do ogrodów. Moim zadaniem jest ukierunkowanie oraz pomoc w zaprojektowaniu danej przestrzeni. Mimo tego, że lubię konkretne style w ogrodach, zawsze staram się opracować projekt w taki sposób, aby był on satysfakcjonujący dla obydwu stron.
Co Polacy lubią mieć w swoich ogrodach, jaki styl u nas najczęściej rządzi?
W większości ogrodów, ważną przestrzenią jest miejsce do biesiad. Duża część Polaków uwielbia grillować. Przepyszne dania, świeże powietrze oraz doborowe towarzystwo to dla wielu osób doskonała forma wypoczynku w ogrodzie. Ogromną popularnością cieszą się rożnego typu elementy małej architektury połączone z grillem.
Obecnie ogrody utrzymywane są przeważnie w stylu nowoczesnym, który charakteryzuje się prostotą, starannym doborem materiałów oraz wyrazistymi formami. Styl ten zazwyczaj stosuje się przy nowoczesnych domach. Projektowane ogrody często nawiązują do aranżacji, jakie pojawiają się we wnętrzach domów, są przedłużeniem przestrzeni mieszkalnej.
Jak wiesz, niedługo stanie przede mną wyzwanie założenia ogrodu od podstaw. Czy mogłabyś powiedzieć w kilku słowach, od czego powinno się zacząć, jak się w ogóle do tego zabrać?
Planując ogród od podstaw warto odpowiedzieć sobie na parę podstawowych pytań. Na początek należy określić budżet, jaki posiadamy na zamiany. Następnie określić, do jakich celów przeznaczony zostanie ogród (czy będzie to np. ogród rodzinny z trampoliną dla dzieci, czy też prosty minimalistyczny ogródek). Każdy ogród dzieli się na pewne strefy. Wytyczone przestrzenie spełniają swoją funkcje: użytkową, wypoczynkową, rekreacyjną bądź reprezentacyjną. Wszystkie strefy tworzą całość kompozycji ogrodu. Dlatego już na samym początku projektowania należy zastanowić się, na której ze stref najbardziej nam zależy. Istotną kwestią jest także ilość czasu, jaką będziemy chcieli spędzać w ogrodzie oraz czas, jaki jesteśmy w stanie przeznaczyć na pielęgnacje wokół domu.
Zagospodarowanie całego ogrodu nie jest tanie, czy można sprawić, że nawet przy niskim budżecie stworzymy sobie efektowny zakątek zieleni?
Moim zdaniem każdą przestrzeń można wykonać tanio i efektownie. Wystarczy jedynie uruchomić wyobraźnię. Piękny ogród wymaga starannego przygotowania. Aby ograniczyć koszty należy stworzyć plan działania. Posiadając koncept na daną przestrzeń możemy rozkładać realizację w czasie. Bez konkretnego pomysłu ogród może stać się mało atrakcyjny i chaotyczny. Projektując ogród warto wykorzystać naturalne zasoby naszej działki: ciekawe ukształtowanie terenu bądź istniejącą roślinność. Ponadto trzeba wykorzystywać swoje zdolności manualne, dzięki którym można zaprojektować niepowtarzalne przestrzenie. Czasem stara, nikomu nie potrzebna donica może stać się prawdziwą perełką i znaleźć wykorzystanie w naszym ogrodzie.
Początek zakładania ogrodu to też pewnego rodzaju sztuka kompromisu, co można zostawić na później, a na czym nie warto oszczędzać, co powinno się zrobić raz a dobrze?
Zakładanie ogrodu to często bardzo duża inwestycja. Posiadając pewien plan można rozpocząć prace etapami.
Pierwszym krokiem w urządzaniu ogrodu są prace ziemne. Należy się do nich w odpowiedni sposób przygotować. Prace te najczęściej obejmują oczyszczanie terenu po ewentualnych pracach budowlanych, usuwanie chwastów oraz wyrównywanie terenu.
Kolejny etap to wykonanie instalacji elektrycznych oraz nawadniających. Należy o nich pomyśleć przed zagospodarowaniem terenu, ponieważ ułożenie kabli elektrycznych oraz rur do automatycznego nawadniania wiążą się z wykopami.
Następna część naszego planu powinna dotyczyć nawierzchni. Wytyczone ciągi komunikacyjne powinny być układane na ubitym mechanicznie podłożu. Źle przygotowany grunt może ulec zapadnięciu. Wykonanie nawierzchni warto zlecić fachowcom.
Po wykonaniu nawierzchni można przejść do planowania elementów małej architektury. Należą do nich altany, kratownice, pergole, trejaże i wiele innych. Wybór jest naprawdę ogromy, każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Wymarzone konstrukcje można wykonać samemu, bądź zlecić profesjonaliście. Niektóre mniejsze elementy są dostępne w sklepach.
Nasadzenia wykonujemy praktycznie na samym końcu. Dzięki temu jesteśmy w stanie zapobiec wszelkim uszkodzeniom, które mogą zdarzyć się podczas montażu nawadniania, realizacji podjazdu lub budowy np. placu zabaw.
Ostatnim etapem przy wykonywaniu ogrodu od podstaw jest zakładanie trawnika, który wprowadza ład oraz tworzy doskonałe tło dla roślin. Może być to murawa z rolki lub trawnik z siewu. Obydwie formy wymagają dokładnej pielęgnacji.
Co jest najważniejsze, kiedy samodzielnie projektujemy sobie ogród, o czym nie wolno zapominać?
Ludzie zakładając ogrody często popełniają podstawowy błąd- wybierają rośliny patrząc jedynie na wygląd. Przy wyborze roślin nie możemy kierować się jedynie upodobaniami. Powinniśmy zapewnić roślinie odpowiednie warunki. Należy sprawdzić rodzaj gleby oraz czy dane miejsce jest odpowiednio nasłonecznione.
Na jakie strefy warto podzielić swój zakątek zieleni, co musimy wziąć pod uwagę wyznaczając je?
Niezależnie od tego, jaki rodzaj ogrodu nam się podoba, powinien on być podzielony na strefy. Chodzi głównie o to, aby dane przestrzenie były funkcjonalne. Zakładając ogród warto zatem pomyśleć o miejscu, w którym można się zrelaksować, ale także pograć w piłkę. Ustalając strefy w ogrodzie należy dokładnie przeanalizować działkę. Powinno się określić, w jaki sposób operuje słońce oraz uwzględnić istniejącą roślinność. Przestrzenie możemy wyznaczać za pomocą roślin, elementów małej architektury bądź za pomocą ukształtowania terenu.
Jakie rośliny polecałabyś początkującym ogrodnikom?
Osobom początkującym zdecydowanie polecałabym gatunki rodzime. Rośliny, które w naturalny sposób pojawiają się w naszym klimacie oraz są przyzwyczajone do radzenia sobie samodzielnie. Wybór jest naprawdę duży, a rośliny nie są tak bardzo wymagające jak egzotyczne okazy.
Czy jest jakiś uniwersalny sposób na zaprojektowanie rabaty, która będzie pięknie się prezentować?
Stworzenie ładnie wyglądającej rabaty to nie lada wyzwanie dla początkującego ogrodnika. Trzeba, bowiem pamiętać, aby o każdej porze roku rośliny pięknie się prezentowały. Wybrane gatunki roślin tworzą trafioną kompozycję w momencie, kiedy ich dobór i układ nie jest przypadkowy. Rośliny na rabatach układa się według pewnej zasady. Wysokie okazy sadzi się z tyłu, średniej wielkości rośliny umiejscawiamy po środku, niskie natomiast umieszczamy z przodu.
W naszych ogrodach często chcemy zadbać o intymność i odgrodzić się od sąsiadów. Większość osób stawia na tuje, bądź drewniane pergole. Co jeszcze można ciekawszego zastosować?
Utrzymanie prywatności to często bardzo duże wyzwanie, zwłaszcza w większych miastach. Są jednak sposoby, dzięki którym możemy skutecznie ogrodzić się od natarczywego sąsiada bądź ulicy. Jednym z nich są ozdobne panele, które mogą być z różnych materiałów. Moim faworytem w ostatnim czasie stały się panele z kortenu, które coraz śmielej pojawią się w naszych ogrodach. Korten to stalowa blacha pokryta charakterystycznym nalotem, który tworzy się po wpływem czynników atmosferycznych. Jest to bardzo trwały materiał. Panele mogą przyjmować różne rozmiary oraz formy. Z kortenu wykonywane są również inne elementy małej architektury, warto o tym pamiętać decydując się na panele.
A co jeśli nam nie wyjdzie, jeśli w ogrodzie panuje chaos, czy powinniśmy zacząć wszystko od początku, czy też wykorzystać to, co mamy i nadać temu nowy porządek?
Należy przeprowadzić dokładną analizę elementów, jakie znajdują się na działce. Dokonać selekcji zbędnych składowych ogrodu. Często nawet drobna zmiana pozwala tchnąć nowe życie w stary ogród. Nie w każdym przypadku się to jednak sprawdza i lepiej zacząć wszystko od podstaw.
Co poradziłabyś osobom, które stają na samym początku przygody z urządzeniem swojego ogrodu i boją się, że to może to ich przerosnąć?
Zachęcam wszystkich do zakładania ogrodów oraz dbanie o swoje posesje. Zadbany ogród to nie tylko wizytówka, ale także miejsce, w którym wypoczywamy po ciężkim dniu pracy. Przebywanie wśród zieleni poprawia nasze samopoczucie. Obecnie istnieje mnóstwo portali, na których możemy znaleźć znakomite pomysły na ogród. Jeśli jednak ktoś nie czuje się na siłach, aby zaprojektować swój zielony zakątek może zaczerpnąć porady u architekta krajobrazu.
Aniu dziękuję Ci pięknie za poświęcony czas i rozmowę, zdecydowanie czuć w Tobie wiele pasji i miłości do zieleni:)
Poniżej możecie jeszcze zobaczyć kilka pięknych projektów wykonanych przez Anię. Jeśli chcielibyście żeby pomogła Wam również przy Waszych ogrodach to odnajdziecie ją w biurze projektowym www.7dlaogrodu.pl – Anna Urbanowicz.
Źródło wszystkich zdjęć zamieszczonych w dzisiejszym wpisie – www.7dlaogrodu.pl
Nie wiem jak Wy, ale ja czytając to i patrząc na te wszystkie projekty mam ochotę od razu zacząć działać!:) Najpiękniejszy okres w roku przed nami, nie ma to jak sobie porządnie ziemią ręce ubrudzić. Jakie macie tegoroczne plany, co do swoich ogrodów? Kto z Was zakładał go samodzielnie od podstaw? Koniecznie podzielcie się swoimi doświadczeniami. Jeśli macie też jeszcze jakieś pytania do Ani, to śmiało piszcie, wszystkie Jej przekażę. Dobrego tygodnia Kochani!
8 komentarzy
Własny ogród to moje wielkie Marzenie, może kiedys się spełni. Super wywiad ☺️
rzeczywiście wygląda to imponująco! Czy macie może jakieś porady co do sklepu ogrodniczego, w ktorym warto szukać niezbędnych narzędzi/sprzętów? w Bydgoszczy najczęściej korzystam z GardenFlora, ale jestem otwarty na propozycje :0
Moim zdaniem najgorzej jest dekorować ogród, który już ma sporo drzew czy krzewów. Ja nie mam wtedy serca, żeby je wycinać.
Projektowanie i wykonanie jest niesamowicie trudne i wymaga ogromnej wiedzy. Przekonałam się o tym planując mój ogród. Mam 0,72 ha na działce o bardzo nieregularnym kształcie. Mam nadzieję, że ostateczny efekt będzie fajny.
Projektowanie ogrodu od podstaw to marzenie projektanta. Najgorsze jest poprawnie i przerabianie. Wiem to z doświadczenia. Zaprojektowała dużo ogrodów i choć kocham pracę w ogrodzie to na swój wciąż nie mam pomysłu. Teraz na mojej działce kończy się budowa więc skończą mi się wymówki i trzeba będzie się wziąć do pracy:-).
bardzo rzadko czytam wywiady (chyba, że z osobami, które znam i lubię), ale ten przeczytałam z zainteresowaniem bo mnie też czeka w przyszłości zakładanie ogrodu od podstaw (50arów!:P) i oprócz radochy lekko mnie to przeraża ;)) Co do prezentowanych projektów, to niestety zupełnie nie moja bajka, gustuję w bardzo naturalistycznych ogrodach 🙂
Bardzo pomocny post. Sama jestem na etapie komponowania swojego ogrodu więc przeczytałam całość z dużym zainteresowaniem. Dzieki
O świetny materiał! Naprawde bardzo praktyczny i przydatny! 🙂